CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cipik

La data asta nu are cum sa iti consume 1 kg pe saptamana, poate doar in martie cand o avea puiet pe 5 rame, dar acum nu consuma atat, au mancat si ele ceva si restul este in celulele de langa puiet.
Sa le dai mancare in continuare????? Tu ce zici, mancarea peste mancare strica????? Normal ca nu strica, mancare pe ei ca altfel scoatem lazi goale in primavara.
P.S - Nu am fost ironic ci incerc sa dau un raspuns cat mai la subiect, nu gen DA sau NU. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Nelly88

eu as vrea sa le pun foliile, dar mi-e frica de condens... Ceva pareri?

petru.atudorei

Daca le pui folie..nu pune pe toata suprafata stupului. pune folie doar pe jumatate din stup.

happy

Citat din: Nelly88 din Februarie 17, 2014, 11:06:04 PM
eu as vrea sa le pun foliile, dar mi-e frica de condens... Ceva pareri?
Daca nu au fund antivaroa nu vad rostul foliei!
Azi am descapacit rame la 3 stupi si am completat cu turte,se pare ca mananca mult de cand au puiet.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Mihai Sergiu

In data de 13 feb le-am pus turta proteica , azi cand am verificat deja au luat mai bine de jumatate insa sunt cazuri unde nici nu s-au atins de ea. Turta cu miere, zahar praf, protofil, polen, lapte praf
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Mihai Sergiu

Ma refer la cei din vestul tarii , cand desfaceti sacu de zahar?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

mape 48-petru manea

Eu dau miere din ramele de la rezerva ---la 3-4 zile descapacesc cate un decimetru 2

relutu

D-nu Manea,rama descapacita banuiesc ca o puneti in cuib,sau cum faceti?

Marius-ursulakhe

RELU dupa diafragma poate confirma si nea Petru

relutu

Pai nu-i cam frig acum ptr pus dupa diafragma?.Eu de asta am intrebat.

Marius-ursulakhe

In vestul tari peste ziua nu este frig
Un mic exemplu azi in zona mea vor fi 17 grade cu ceva vand si noros ----deci treaba cu rama descapacita dupa se poate numai sa nu se dascapaceasca mult sa o poata aduca albina mierea descapacita pana noapte cand sunt de la 0 pana la 5-6 grade

petru.atudorei

Citat din: Cradle din Februarie 19, 2014, 12:16:03 AM
In data de 13 feb le-am pus turta proteica , azi cand am verificat deja au luat mai bine de jumatate insa sunt cazuri unde nici nu s-au atins de ea. Turta cu miere, zahar praf, protofil, polen, lapte praf

Daca tu ai paine si eu iti daufaina..tu ce alegi? painea sau faina.

La fel si ele. Daca au pastura si miere in rame..nu se vor atinge de turta. De turta se vor atinge atunci cand mierea din jurul ghemului s-a terminat. Nu se vor atinge de mierea capacita pentru ca accesul la turta e mai rapid.. in concluzie.!

nicu84

sirop in hranitor de cand se poate pune?

petru.atudorei

dupa ce se mai incalzeste si albina a fost schimbata.. in proportie de 60%. Siropul pune albina la treaba(ventilat) si acest lucru o uzeaza, daca ai albina batrana aceasta moartea acesteia va fi accelerata si astfel ramai doar cu albina tanara.

Cred ca prin aprilie daca timpul permite.

Cand ai in stup 2 rame batute complet cu puiet... atunci poti incepe cu putin sirop. Dar in aprilie deja sunt alte culesuri si nu cred ca se merita sa le dai sirop.

Bătrânul

Petru  :hi: Tu de cind esti stupar si cu citi stupi ??  :hi: :hi: