CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

cand am facut saptamana trecuta aveam puiet capacit... deci e un an mai atipic din punctul asta de vedere.

Aurelian A.

Timid zbor de curatire in acest moment la mine,sper sa iasa mai bine pan la 3 4 ...poate se mai incalzeste putin :D
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

feerary


feerary

Azi am facut terapie,  am privit cum aduc albinele polen  :razz:

Mihai Sergiu

am glumit insa aduc polen in fiecare zi ,avem temperaturi aproape zilnice peste 12 grade azi au fost chiar 16
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

feerary

Citat din: Cradle din Februarie 16, 2014, 06:30:48 PM
am glumit insa aduc polen in fiecare zi ,avem temperaturi aproape zilnice peste 12 grade azi au fost chiar 16
Atunci, nu le-ar strik un fum

mihai.vr

Azi am fost si eu la albinute sa vad daca au luat pungulita cu miere de pe rame. 2 dintre ele au luat-o complet si le-am dat o jumate de turta Dulcofruct. A treia familie nu a luat decat jumate din punga cu miere. Dar am vazut un fapt curios la una dintre familiile care au luat mierea: Am ridicat 2 rame, nu am vazut puiet si mai bine de jumate de rama era golita de miere. I-am pus o jumate de turta de siguranta, in caz ca au puiet pe celelalte rame care nu le-am ridicat. (incepeau sa se agite si nu aveam nici fum). Dupa ce le-am impachetat m-am uitat la urdinis si am vazut ca vreo 3 albine ventilau de zor chiar in urdinis. Se opreau doar cand venea cate o albina incarcata cu polen. Pe vremea asta au vreun alt motiv sa ventileze, inafara ca nu au matca? Erau cu fundul in sus si cu glanda Nasonov deschisa, din cate am vazut eu. Din cei 3 stupi examinati doar asta facea asa. Se poate sa fie doar de semnalizare pentru albinele ratacite (era aproape ora 5 si deja soarele s-a ascuns intre nori)?
Nu mai puteam sa redeschid stupul sa verific daca are matca sau nu... dar acuma am o emotie. Dupa vreo 10-15 minute s-au oprit si ele din ventilat si stupul a revenit la zumzetul obisnuit.

sorinnel

Pt Yulian: folosesc polostiren extrudat de 3cm (inainte foloseam de 2). Polistirenul expandat este ros de albine . In legatura cu intaritul familiilor: cele mai slabe sunt ultimele care primesc ajutor. Principalul cules, la mine, este salcamul asa ca prima data ma concentrez asupra familiilor de putere medie. Cam asta a fost miscarea in stupina la data de 15.02.2014. (stupul galben este cel pe 3 rame)
Sorin Pop

petru.atudorei

Faptul ca ventileaza e semn ca nu au matca , sau cumiditatea in stup prea mare si le deranjeaza.

yulian

Citat din: sorinnel din Februarie 16, 2014, 08:35:16 PM
Pt Yulian: folosesc polostiren extrudat de 3cm (inainte foloseam de 2). Polistirenul expandat este ros de albine . In legatura cu intaritul familiilor: cele mai slabe sunt ultimele care primesc ajutor. Principalul cules, la mine, este salcamul asa ca prima data ma concentrez asupra familiilor de putere medie. Cam asta a fost miscarea in stupina la data de 15.02.2014. (stupul galben este cel pe 3 rame)
Multam! referitor la intarirea familiilor..mda, am ceva experienta...asa ca tot ce iese din iarna sub 5 rame nu merita atentie.
Multam!

cocobeny

 Astazi 16 februarie 2014 un zbor frumos si important de aducere a polenului la numai 13 grade.   :hi:   :bzz: :bzz: :bzz:  :yes:

    Albine 16 Februarie 2014
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

NYK74

A fost o zi calda 15 grade in timpul amiezii ,carau la polen pe rupte,am facut un sondaj,au puiet si larve toti cam la acest moment,am notat faptul ca in acest an având o iarna  mai atipică ,au consumat mai mult din rezervele de miere,au inceput miscarea devreme in acest an,ramane de vazut rezultatele care le va aduce acest fapt. :bzz:

Bistriteanul

Vineri si Sambata am facut turte proteice si Duminica fiind vreme frumoasa le-am bagat la familii.
Reteta de turta: 1kg de miere partial cristalizata+100gr de polen+350gr lapte praf+250gr drojdie.

Fiind intre 13-18grade la soare, am facut un control sumar la 4 familii sa vad cum stau cu rezervele si daca au puiet.
Am constatat ca, stau bine cu rezervele, sunt care au jumatate din rame pline cu miere, nu au puiet de loc sau foarte putin( cateva celule). Nu ar strica o restringere a ramelor cu descapacirea mierii, operatie care o voi face daca se mai incalzeste vremea.
In cele cateva ore cu temperature ridicata carau polen  in veselie, probabil de la ghiocei, branduse, ca nu e nimic inverzit in zona.
Turta cred ca le va prinde bine, avind polen trebuie sa fie bine consumata. Voi verifica peste o saptamina sa vad gradul de tragere/consumare a turtei.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde