CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Citat din: duma din Februarie 14, 2014, 12:17:43 AM
Nu am facut nimic zilele astea numai in pat pecum a spus neuro chirurgul dar sambata cand ajung la ele vreau sa le dau prima turta , cum sa sfatuiti sa o administrez ..... toata ( 1kg ) ..... cum sa o tai si sa o pun ?

Eu am pus numai un sfert---am decupat fasiide1 cm latime (3 fasii) si le-am pus perpendicular pe rame

jenica67

         Duma la tine la Deta, nu aduc albinele polen ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

NiKoN

Astazi am terminat/probat vaporizatorul pentru tratarea varozei. Costul final este de 65 de ron. Urmeaza sa cumpar substanta activa, a carui pret se va apropia de cel al "sculei". Multumesc tuturor celor care au postat pasii confectionarii acestui dispozitiv!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

CDA_1984

Citat din: NiKoN din Februarie 14, 2014, 06:54:41 PM
Astazi am terminat/probat vaporizatorul pentru tratarea varozei. Costul final este de 65 de ron. Urmeaza sa cumpar substanta activa, a carui pret se va apropia de cel al "sculei". Multumesc tuturor celor care au postat pasii confectionarii acestui dispozitiv!
Salut NiKoN, vaporizatorul a fost confectionat de tine sau l-ai cumparat? Substanta activa ma gandesc ca este acidul formic. Am inteles ca trebuie sa ai control pe rata de vaporizare, cum reusesti sa indeplinesti criteriul acesta?  :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

NiKoN

Dispozitivul este confectionat de mine,dupa indicatiile colegilor de pe forum. Voi cumpara Taktic, in jur de 50 de ron recipientul de 250 ml. Substanta activa este amitrazul. In privinta dozajului, voi respecta raportul de 8%, promovat de majoritatea celor care trateaza cu acest produs. Pompita este de 150 de ml si are un sistem de reglare a jetului. Cantitatea de lichid pompat se poate calibra din acel surub.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

crisian-nicolae


CDA_1984

Citat din: NiKoN din Februarie 14, 2014, 07:35:36 PM
Dispozitivul este confectionat de mine,dupa indicatiile colegilor de pe forum. Voi cumpara Taktic, in jur de 50 de ron recipientul de 250 ml. Substanta activa este amitrazul. In privinta dozajului, voi respecta raportul de 8%, promovat de majoritatea celor care trateaza cu acest produs. Pompita este de 150 de ml si are un sistem de reglare a jetului. Cantitatea de lichid pompat se poate calibra din acel surub.
De acord NiKoN cu amitrazul, dar problema cu amitrazul este ca Varroa capata imunitate intr-un timp relativ scurt in max. 3 ani, asa ca daca te hotaresti sa folosesti numai Amitraz, familia nu ti se dezvolta corespunzator, toata treaba asta se reflecta in productia de miere. Este vital ca sa alternezi substantele active... Tratamentul cu acid formic este un tratament la care acarianul nu capata imunitate, daca stii cum sa il faci, ai dat lovitura... Daca in primul an faci cu amitraz, in anul urmator faci cu fluvalinat. Mai exista si alte posibilitati: acic oxalic, lactic, coumaphos. Iti doresc succes! :hi: :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

bucovineanu

La amitraz nu s-a constatat ca ar deveni parazitii imuni. De aceea e folosit tratamentul cu amitraz de aproape 30 de ani. La fluvalinat varoa capata rezistenta daca e folosit mai multi ani consecutiv.

CDA_1984

Citat din: bucovineanu din Februarie 14, 2014, 08:57:19 PM
La amitraz nu s-a constatat ca ar deveni parazitii imuni. De aceea e folosit tratamentul cu amitraz de aproape 30 de ani. La fluvalinat varoa capata rezistenta daca e folosit mai multi ani consecutiv.
Domnule Bucovineanu, cercetarea spune ca acarienii capata imunitate la amitraz. Vedeti in atasament comparatia directa amitraz vs formic. Sanatate  :hi: :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

petru.atudorei

Citat din: duma din Februarie 14, 2014, 12:17:43 AM
Nu am facut nimic zilele astea numai in pat pecum a spus neuro chirurgul dar sambata cand ajung la ele vreau sa le dau prima turta , cum sa sfatuiti sa o administrez ..... toata ( 1kg ) ..... cum sa o tai si sa o pun ?
Nu o pune intreaga.. la un stup pe 6 rame.. 1/3 din turta e ok.
Am pus si eu.. si au trecut 2 saptamani ..si au consumat-o in proportie de 60% adica cam 200 grame in 2 saptamani.

NYK74

Astept ziua de mâine dupa amiază,au anuntat mai cald,nu am mai fost de o saptamana pe la stupi,cind le-am pus turtite ,si am gasit la un roi de anul trecut,intrat in iarna pe 5 rame,o mîna de albine rămase,fară regină,cu o botca capacita ,si cîtiva trintori.Nu am gasit matca moartă,si nici albine moarte in stup,unde au dispărut??Au fost carate afară printre timp in zilele mai călduţe ??

Prieten cu Stuparii

Citat din: petru.atudorei din Februarie 14, 2014, 10:52:26 PM
Citat din: duma din Februarie 14, 2014, 12:17:43 AM
Nu am facut nimic zilele astea numai in pat pecum a spus neuro chirurgul dar sambata cand ajung la ele vreau sa le dau prima turta , cum sa sfatuiti sa o administrez ..... toata ( 1kg ) ..... cum sa o tai si sa o pun ?
Nu o pune intreaga.. la un stup pe 6 rame.. 1/3 din turta e ok.
Am pus si eu.. si au trecut 2 saptamani ..si au consumat-o in proportie de 60% adica cam 200 grame in 2 saptamani.
Salutare !!!!!
am trantito .... maine am sa merg si am sa iau din ea ..... am taiato in jumate si am pus amandoua jumatati !!!!!

Prieten cu Stuparii

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 14, 2014, 07:39:34 AM
Citat din: duma din Februarie 14, 2014, 12:17:43 AM
Nu am facut nimic zilele astea numai in pat pecum a spus neuro chirurgul dar sambata cand ajung la ele vreau sa le dau prima turta , cum sa sfatuiti sa o administrez ..... toata ( 1kg ) ..... cum sa o tai si sa o pun ?

Eu am pus numai un sfert---am decupat fasiide1 cm latime (3 fasii) si le-am pus perpendicular pe rame
Am sa meg maine si am sa incerc sa remediez gresala ..... ca am pus toata turta si am sa las maxim un sfert . ))/ ))/

Prieten cu Stuparii

Citat din: jenica67 din Februarie 14, 2014, 06:35:05 PM
         Duma la tine la Deta, nu aduc albinele polen ??
Sincer nu stiu ca am fost si inca sunt mobilizat la pat de catre doctori si bine inteles si de sotie ..... nu misc nimic in front .... numai cand intoarce capul dispar ba dupa turte pentru albine , ba pana la birou si maine ( SAMBATA ) sa merg sa dau cu ochiul si sa indrept din prostia facuta astazi ..... am pus tuata turta de 1 kg .... si maine sa merg sa iau din ia afara macar jumate , daca nu treisferturi ! telefonic am tinut legatura cu Soacra care este zi de zi pe langa ele si cica nu a vazut dar tare miramasi basi ale mele sa nu aduca nimic ! pe toti ii aud ca ale mele in sus si in jos si ale mele nimic da maine stau la panda EU !  :D

bucovineanu

Citat din: CDA_1984 din Februarie 14, 2014, 10:48:22 PM
Domnule Bucovineanu, cercetarea spune ca acarienii capata imunitate la amitraz. Vedeti in atasament comparatia directa amitraz vs formic. Sanatate  :hi: :hi:
[/quote]
Domnu meu,
Nu prea inteleg tabelul respectiv necunoscand deloc engleza. Daca varoa ar fi dezvoltat rezistenta la amitraz, dupa 30 de ani de folosire pentru tratamente nu ar avea nici un efect. In Romania in aceasta perioada s-au facut tratamente aproape exclusiv cu aceasta substanta. Abia in ultimii ani au inceput sa se foloseasca si alte substante pentru tratamente. Daca varoa ar fi devenit imun la amitraz nu am fi avut albine demult. Daca tratamentele sunt facute corect, cel putin unul in absenta puietului in toamna,eficienta este inca destul de ridicata. E adevarat ca e foarte bine daca pe langa amitraz se mai folosesc alternativ si alte substante.
Acidul formic e destul de greu de administrat si in special greu de dozat.
Acidul oxalic este mai usor de administrat si mai putin toxic pentru om.