CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

yulian

Care este logica intaririi roiurilor si slabirea familiilor puternice la aceasta data??
Multumesc.

marius_vfp

poi daca vrei  sa dai faliment mai rapid ,e cea mai simpla metoda , 1 albina din rama introdusa se va bate cu cea existenta in cutie si se va decima numeric de ambele parti devenind si mai slab , 2  acea rama va trebui incalzita deci daca nui , nui, 3 puietul din acea rama va raci , apar bolile eventual puiet debil neviabil care va fi balast in stup .
cei care sunt cu cap pe umeri micsoreaza cuiburile acum si nu invers ,cand vor veni zile in care temperatura nocturna nu mai scade sub 5-8 se pot baga astfel de rame dar fara albina acoperitoare si rama sa fie cu puiet copt capacit din care se vad albine care ies si fara alt puiet existent larve sau oua.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Marius-ursulakhe

Citat din: yulian din Februarie 10, 2014, 09:05:40 AM
sorinnel - ce fel de polistiren folosesti pe post de diafragma?
Multumesc.
Si eu folosec polistirenul extrudat pe post de diafragma si vara si nu a fost nici o problema il mai roade putin si asta e cand nu se mai poate folosi il schimb

yulian

@marius_vfp
Stiam si eu...dar sunt multi offlineri pe aici cu idei marete...da' am zis ca poate am ratat cursul la care s-a prezentat intarirea roiurilor in februarie...mai ales tinand cont ca e plin de babaciuni in stup la ora asta...da' no. Orice idee mareata e bine de ascultat  :uimit:
@ursulakhe - aha...e extrudat. Mersi! Naiba le mai stie ca sunt de atatea feluri...extrudat, expandat, exfoliat  :rotfl:

harnaj12

Logica intaririi acelui roi la aceasta data este insa alta- prin adaugarea unei rame cu albina acoperitoare plus mierea incalzita din cuibul familiei care se situeaza pe 8 rame miere ce are o temperatura de 17-22 grade nu va face altceva decat supravietuirea acestui mic roi si un surplus de albine care il vor ajuta sa plece cu a treia viteza in primavara.
Inca nu am auzit ca la aceasta data februarie albinele de la alta familie sa se omoare intre ele,dimpotriva se vor uni in mod pasnic si fara nici un efort.
Daca luam o rama di acea familie pe 8 rame deja o strangem pe 7 rame,in locul ei introducem o diafragma din polistiren exfoliat sau expandant,fara a cauza nici o paguba,dimpotriva acea familie nu va intra in frigurile roirii cand mai putin ne asteptam,ecc.ecc.

yulian

harnaj12
Nu vreau sa te contrazic, dar nu incercati asa ceva acasa!
Succes.

harnaj12

yulian -eu aceasta metoda o practic de o viata,mai bine zis de peste 60 de ani cu un enorm succes, cine vrea sa o proveze numai bine.

murarudumitru

Azi am au zburat chiar frumos ,au adus si polen ,am bagat cite o turta la fiecare, am ramas cu cinci care este in regula ,2 mai slabuti dar eu zic ca scapa,nici o intepatura pe 2014 lucrat fara fum fara masca ,eru va doresc numa bine si esire cu bine in primavara,

Eugen B

Eu zic ca e foarte bine daca ai 8 rame pline de albine acuma, dar nu cred. Si in plus albina care e acuma si e veche din toamna iti moare in careva zile sau saptamani si nu prinde niciun cules. Poate te exprimi gresit la mutarea albinelor din stupi tari in slabi in februarie, poate vrei sa zici aprilie-mai.

morozan simion

eu la asa ceva am lucrat astazi

istodorescu vasile

Citat din: harnaj12 din Februarie 10, 2014, 04:05:27 PM
yulian -eu aceasta metoda o practic de o viata,mai bine zis de peste 60 de ani cu un enorm succes, cine vrea sa o proveze numai bine.
sa intariti in februarie familiile mai slabe in detrimentul celor puternice?sunteti primul pe care il aud ca a facut acest lucru de cind mi-au dat ochii. in aceasta perioada nu se ataca albinele intre ele, insa ca sa iei de la un stup puternic si intaresti pe altul slab, este frectie la picior de lemn, pierdere dublu.acel roi pe 3 rame este tinut pentru matca, si va supravietui in bune conditii in continuare asa cum a fact-o pina acum, iar cel puternic se va dezvolta , si eventual ii va ajuta pe altii ramasi in urma in aprilie nu acum.

cipik

#461
Citat din: istodorescu vasile din Februarie 10, 2014, 09:22:24 PM
Citat din: harnaj12 din Februarie 10, 2014, 04:05:27 PM
yulian -eu aceasta metoda o practic de o viata,mai bine zis de peste 60 de ani cu un enorm succes, cine vrea sa o proveze numai bine.
sa intariti in februarie familiile mai slabe in detrimentul celor puternice?sunteti primul pe care il aud ca a facut acest lucru de cind mi-au dat ochii. in aceasta perioada nu se ataca albinele intre ele, insa ca sa iei de la un stup puternic si intaresti pe altul slab, este frectie la picior de lemn, pierdere dublu.acel roi pe 3 rame este tinut pentru matca, si va supravietui in bune conditii in continuare asa cum a fact-o pina acum, iar cel puternic se va dezvolta , si eventual ii va ajuta pe altii ramasi in urma in aprilie nu acum.
[/quote



Sau dupa salcam cand din cel puternic se scot doua caturi de miere, unul de rapita si unul de salcam.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

yulian

Azi nu, dar maine vreau sa fac un tratament cu VF. Vreme ideala pentru ventilatia stupului, puiet putin catre deloc!

jenica67

         sorinnel, daca vremea iti mai permite, eu asi face urmatoarea miscare cu stupi aia din poza. Pe ala de sus, l-asi lasa pe 5 rame, asi baga o diafragma de carton cu o gaura la misloc si 2 decupari 50x10(10 mm=inaltimea) sus si jos, i-asi impacheta si nu i-asi mai deranja 2-3 saptamani, daca au suficienta mancare. Iar pe ala cu 3 rame, l-asi lasa 2 rame si una dupa diafragma de carton. Diafragmele de polestiren, le lasi la capete asa cum sunt.
          Referitor la intarire, eu am invatat ca intai se intaresc o parte din stupii medi, ca sa avem un nr cat mai mare de stupi tari, acolo existand conditii propice de crestere puiet, acestia se vor dezvolta puternic, pe masura ce au excedent, se intaresc urmatorii stupi ca marime. Se repeta procedeul, cei mai slabi ramanand sa fie intariti ultimii. 
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

petru.atudorei

daca are mancare..si nu ii mai deranjeaza..ala pe 3 rame va iesi cu bine din iarna. in primavara va veni cu 1 2 rame cu puiet pentru ajutorare..si astfel a trecut iarna.


O alta varianta..ar fi aceea de al muta impreuna cu alt roi slab intr-un singur stup, despartiti de o diafragma etansa. Dar la timpul asta nu cred ca are rost. si e un deranj prea mare pentru albine.

daca nu au mancare.. punele o punga cu miere in cap..si nu mai umbla la ei decat peste 3 saptamani.. cand le mai bagi o punga cu miere. si daca nu trece iarna..vii la mine si iti dau eu un roi gratis.