CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cipik

#390
Eu am 2 regine de rezerva pe 2 rame, nici alea pline ochi cu albine, dar sunt in interior si nu am scos mai mult de 50 de albine moarte. Deci este bine pana acum avand in vedere ca este prima oara cand iernez asa ceva.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

jenica67

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 30, 2014, 04:22:13 PM
Eu am iernat albine de o rama , adica doua intervale . Adineauri le am pus papica si sont BINE .  :yes: :yes:
Dar nu singure in stup. Mai multe in aceiasi lada, sau ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

relutu

Astazi am fost pe la stupi si i-am ascultat cu furtunul,dupa care am bagat o sarma pe urdinis la unul care stiam ca avea puiet=surpriza am scos doua nimfe de puiet albe cred ca este racit.

happy

Eu am tras cu electodul indoit la cap nu nimfe ci zapada care a fost spulberata in codul rosu.Nu mi-am dat seama sa inchid stupii inainte.Am scos zapada si albina moarta de la fiecare stup,deci am facut si curatenie in locul lor.Familiile sunt bune,au mancare asa ca tot inainte!! :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cipy

aia sunt roi facuti in perioada salcamului.au avut timp sa se imputerniceasca,mai ales ca i-am stimulat in toamna.au albina pe 3,intervale (cativa au albina pe 4 intervale).de ce va mirati?nu iernati roii afara?in fiecare an procedez asa si nu am pierderi.

Mihai Sergiu

Azi am dat o fuga pana in stupina, pe la amiaza fiind in jur de 5-6 grade unele albine banuiesc ca au iesit dupa apa pentru puiet!
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Bătrânul

Cradle cit ai dat pe adeverinta de nebunie la carnetul de sofer ???  :uimit: Ma refer la poezie

mmacreanu

Citat din: Cradle din Februarie 01, 2014, 05:55:25 PM
Azi am dat o fuga pana in stupina, pe la amiaza fiind in jur de 5-6 grade unele albine banuiesc ca au iesit dupa apa pentru puiet!

Albina merge dupa apa la 6 grade? Cred ca ia din condensul facut in stup ... daca are nevoie!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Marius-ursulakhe

Eu azi am administrat a doua turta de 400 game la un stup si am verificat pe ceilalti de turta (cei la care le-am administrat in jur de 5 stupi)

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Mihai Sergiu

Citat din: Bătrânul din Februarie 01, 2014, 06:12:06 PM
Cradle cit ai dat pe adeverinta de nebunie la carnetul de sofer ???  :uimit: Ma refer la poezie
Versurile nu imi apartin, as fi vrut sa am talentul domnului Tudor Gheorghe.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Mihai Sergiu

Citat din: mmacreanu din Februarie 01, 2014, 06:13:05 PM
Citat din: Cradle din Februarie 01, 2014, 05:55:25 PM
Azi am dat o fuga pana in stupina, pe la amiaza fiind in jur de 5-6 grade unele albine banuiesc ca au iesit dupa apa pentru puiet!

Albina merge dupa apa la 6 grade? Cred ca ia din condensul facut in stup ... daca are nevoie!
Am scris ca banuiesc , sa iasa la zbor de curatire nu cred la temperatura asa de joasa avand in vedere ca au mai iesit afara aproximativ o luna!
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Marius-ursulakhe

Citat din: Aurelian A. din Februarie 01, 2014, 06:45:34 PM
Mai aveau turta?
Aurelian eu anul acesta am folosit turta din miere cristalizata de floarea soarelui si prima turta a fost la acest stup tot in jur de 400 grame si a fost administrata prin jurul datei de 6 ianuarie si inca mai aveau putin din ia dar totusi am mai bagat una

mmacreanu

am observat ca din turtele unde se foloseste miere de floarea soarelui cristalizata se pierde mult, cristalele cad pe fundul lazii, se cunoaste cand tragi cu carligul!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Aurelian A.

Decat apifonda,apiluk,api,,mama zmeului, eu zic ca tot mai buna e mierea de FS :nod:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga