CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

gore

Inca nu se terminase incarcarea, acum merge.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

bismark

    Gore,da cum de a intrat atita zapada pe urdinis? sint cu fata la nord?. Si eu azi am dezapezit la stupi.La mine era mai mare ca la tine,nu se mai vedeau de loc da nu am gasit zapada in ei la urdinis chiar era un gol de zapada.Cu resapect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

gore

A batut vantul din fata, probabil a intrat si prin plasa de la fund din cauza vantului.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

tepes v

Citat din: cipy din Ianuarie 28, 2014, 05:41:14 PM
uitati ce am facut eu azi:
domnule cipy, daca nu ii cu suparare ,la stupi "varsati" vad ca aveti urdinisul inchis si folie in partea de sus , nu se sufoca ?  sa inteleg ca aveti si fund antivaroua?
giurgiu

Aurel

Citat din: tepes v din Ianuarie 28, 2014, 09:00:30 PM
Citat din: cipy din Ianuarie 28, 2014, 05:41:14 PM
uitati ce am facut eu azi:
domnule cipy, daca nu ii cu suparare ,la stupi "varsati" vad ca aveti urdinisul inchis si folie in partea de sus , nu se sufoca ?  sa inteleg ca aveti si fund antivaroua?
Tepes v, ai un MP!

crisian-nicolae


Aurel

        Daca esti atat de curios ,pot sa-ti spun. :razz:  Dupa nume am crezut ca este un coleg de care nu mai stiu nimic. :hi:

cipy

nu se sufoca. sunt roi pe 4,5 rame.foraibarul l-am destrans aproape de tot ca sa mai intre putin aer.in fiecare iarna cand ninge sau bate vantul ii inchid.sa se mai potoleasca putin vremea asta ca o sa le dau drumul.

PARINTELE

Tu vrei sa spui,ca ai inpachetat asta toamna roiuri pe 4/5 rame?

PARINTELE

Cipy, ai avut asa multa albina incat sa iernezi roiurile pe 4/5 rame ?  Cu respect

cipik

Stai linistit ca alti ierneaza familii pe 4,5 rame. Daca au mancare in rame si sunt acoperite toate cu albine, ierneaza perfect.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

mmacreanu

Eu am bagat roiuri facute in iulie, la iernat, pe 4 rame din care ghemul sta pe 3 intervale ... am si stimulat in toamna dar nu s-a adunat multa albina.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

cipik

Nu conteaza neaparat doar numarul ci si calitatea albinelor care intra la iernat. Degeaba bagi 5 rame de albine mici si pricajute cu pretenti de familii puternice daca pana la inceputul lui ianuarie le gasesti pe fundul stupului. Atunci cand bagam jumatati de sfert de roi-uri la iernat ne asumam acest fapt dar repet le luam ca nuclee de imperechere, regine de rezerva, etc.... daca scapa bine daca nu ......... la pierderi.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Bătrânul

Eu am iernat albine de o rama , adica doua intervale . Adineauri le am pus papica si sont BINE .  :yes: :yes:

Marius-ursulakhe

Stati linistiti dragi colegi si nu va minunati ca eu am bagat in iarna si 2 roi pe 3 rame am incercat sa salvez fiecare roi pt ca la primavara sa pot face o selectie intre ele sau daca am pierderi de matci peste iarna sa ma de unde lua