CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Si la mine s-a instalat iarna cu adevarat.Maine dimineata se anunta -10 gr. C.

NYK74

E de sperat ca vor trece aceasta iarnă capricioasă cu bine,de-si parca vad ca se vor plânge multi in primavara,daca vin zile geroase,mai ales care au familii in care matcile au început sa puna mult puiet.

NiKoN

Saptamana asta am reusit sa asamblez 15 stupi pe 10 rame, 15 magazine 1/2, 100 rame 1/1 gaurite, 100 rame 1/2 gaurite. Capsatorul pneumatic este o scula care iti reduce vizibil timpul de lucru.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

albinasebes

am pus si eu turte la stupi, cam 1 kg. la fiecare si am mai lucrat putin la colectoarele de polen, sper sa le termin pana in primavara.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

mmacreanu

Eu am inceput ansamblarea stupilor din poliuretan si pregatirea lor pentru vopsit. Voi transvaza in primavara in ei albinutele! Azi am facut si ceva turte sa le am pregatite pentru administrare dupa ce trece codul portocaliu!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2014, 06:38:46 PM
Eu am inceput ansamblarea stupilor din poliuretan si pregatirea lor pentru vopsit. Voi transvaza in primavara in ei albinutele! Azi am facut si ceva turte sa le am pregatite pentru administrare dupa ce trece codul portocaliu!
Marius, parerea mea este sa lasi albinele in pace cu turtele. Nu cred ca este inca momentul pentru asa ceva. Nu ai miere suficienta in stupi? :nono: :nono: :hi:

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Ianuarie 24, 2014, 06:53:26 PM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 24, 2014, 06:38:46 PM
Eu am inceput ansamblarea stupilor din poliuretan si pregatirea lor pentru vopsit. Voi transvaza in primavara in ei albinutele! Azi am facut si ceva turte sa le am pregatite pentru administrare dupa ce trece codul portocaliu!
Marius, parerea mea este sa lasi albinele in pace cu turtele. Nu cred ca este inca momentul pentru asa ceva. Nu ai miere suficienta in stupi? :nono: :nono: :hi:

Am 10 roiuri facute in Iulie, mare lucru nu au adunat la floarea soarelui si le-am dat sirop in toamna pentru completare, am verificat cativa prin sondaj cand a fost cald si mierea era mancata cam la jumatatea ramelor in partea din fata, se vedea urme si de ceva puiet si mi-e frica sa nu stea pe puiet si sa moara acolo de foame, aceeasi teama o am si pentru restul familiilor iar turta este preventiva.
Cat timp rezista albinele fara sa consume miere pe gerurile astea? Ma refer la cele care stau pe puiet si asteapta zile calde ca sa plece dupa miere!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

istodorescu vasile

daca este puiet nu se vor muta dupa miere. atunci cind prindeti o vreme buna este bine sa interveniti cu turte, puse la dispozitia ghemului, caci rau nu le va face , insa in lipsa de hrana, traiesc cam 2 saptamini.

apivasmob

Am curatat zapada de pe scandurelele de zbor
Sanatate tuturor apicultorilor

G. Iulian

Am curațat gheața de pe scândura de zbor.

petru.atudorei

azi nu am ajuns.. cu toate ca ii am acasa, abia acum am venit de la servici... probabil ca au zabada pe scandura , zapada ce blocheaza urdinisul. E bai daca ii las asa pana dimineatza?
Nu cred ca se sufoca

popik50

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 24, 2014, 07:56:41 PM
azi nu am ajuns.. cu toate ca ii am acasa, abia acum am venit de la servici... probabil ca au zabada pe scandura , zapada ce blocheaza urdinisul. E bai daca ii las asa pana dimineatza?
Nu cred ca se sufoca
Pana dimineata nu e o problema. E mai rau cand este gheata la urdinis dar cand este zapada albinele respira prin ea.

mmacreanu

si ai mei aveau azi zapada pe scandura de zbor, cei cu fund cu plasa nu prezinta risc iar la ceilalti se vedea cum caldura care iese pe urdinis topeste zapada si face spatiu pentru aer, mai rau este daca ploua si se pune gheata!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

petru.atudorei

asa ma gandeam si eu.. dar merci de confirmare.

pop alin daniel

Io le-am facut un mare bine albinelor de anul trecut cam de la inceputul lunii noiembrie le-am lasat in pace pastrez distanta ca asa e mai bine  :bzz: :bzz: