CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

filip

Pentru cei care ierneaza cu folie tip clopot,e bine de stiut urmatorul fapt:
Folia pastreaza caldura si e ideala pana incepe matca ponta.Atunci incep albinele sa tureze motoarele si apare condensul.
Pe 6 ian 2014,am verificat si eu stupii ridicand podisoarele.Majoritatea nu au puiet,dar preventiv am indoit un colt la folie lasand condensul sa iasa.
Ori fortand cu turta ori pungi cu miere,fortezi regina sa ponteze.Parerea mea e ca unii au dormit in august,acum s-au trezit si in buimaceala zapacesc albinele.
Deci toate la timpul lor!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Vyktor

Citat din: filip din Ianuarie 13, 2014, 11:16:08 AM
Pentru cei care ierneaza cu folie tip clopot,e bine de stiut urmatorul fapt:
Folia pastreaza caldura si e ideala pana incepe matca ponta.Atunci incep albinele sa tureze motoarele si apare condensul.
Pe 6 ian 2014,am verificat si eu stupii ridicand podisoarele.Majoritatea nu au puiet,dar preventiv am indoit un colt la folie lasand condensul sa iasa.
Ori fortand cu turta ori pungi cu miere,fortezi regina sa ponteze.Parerea mea e ca unii au dormit in august,acum s-au trezit si in buimaceala zapacesc albinele.
Deci toate la timpul lor!

Mai dau o bere si o cafea daca ma lamuresti si pe mine .Sau poate nu s-a inteles bine , eu nu am pomenit nimic de turte sau pungi de miere . Sau daca nu era la adresa mea  ^:)^
Sa stii ca " Eu vara nu dorm " :rotfl: =)) :rotfl: , daca am gresit este doar din cauza ca nu am stiut :hi:

filip

@vyktor,
Pe blog sunt doua feluri de apicultori care stiu ce e apicultura si apicultori care promoveaza unele interese.
Ori e bine sa se analizeze ce vinde fiecare,pentru a intelege ce promoveaza.
Deci postarea era cu caracter general,se stie ca albina are din instinct acumularea.Ori in urma acumularii ,acumularea se transforma in cantitate de puiet.
Ori eu spun asa,fortarea acum,urmata de un val de frig=intepenirea si decesul pe puiet.
Pana acum in ian e exclus,dar feb.........?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

yulian

Citat din: filip din Ianuarie 13, 2014, 11:16:08 AM
Folia pastreaza caldura si e ideala pana incepe matca ponta.Atunci incep albinele sa tureze motoarele si apare condensul.
:nono: Condesul in cantitati limitate e foarte bun mai ales dupa ce a inceput matca ponta. Albinele au nevoie de apa pentru hranirea puietului iar in perioada asta nu pot iesi dupa ea. Sunt destui stupari care ierneaza cu fundul gol si folia deasupra iar cand apare puietul acopera fundul tocmai pentru a face condens sau care au lazi cu fundul plin pun folia dupa ce apare puietul. S-a mai discutat pe forum pareri  pro si contra.
Succes.

filip

Citat din: yulian din Ianuarie 13, 2014, 02:51:13 PM
Citat din: filip din Ianuarie 13, 2014, 11:16:08 AM
Folia pastreaza caldura si e ideala pana incepe matca ponta.Atunci incep albinele sa tureze motoarele si apare condensul.
:nono: Condesul in cantitati limitate e foarte bun mai ales dupa ce a inceput matca ponta. Albinele au nevoie de apa pentru hranirea puietului iar in perioada asta nu pot iesi dupa ea. Sunt destui stupari care ierneaza cu fundul gol si folia deasupra iar cand apare puietul acopera fundul tocmai pentru a face condens sau care au lazi cu fundul plin pun folia dupa ce apare puietul. S-a mai discutat pe forum pareri  pro si contra.
Succes.
Daca citesti postarea mea de mai sus,am explicat ca am pliat un colt la folie pentru a lasa excesul de condens sa iasa.Ramane destula apa pentru cresterea puietului,cand timpul nu permite zborul dupa apa pentru puiet.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Aurel

Citat din: filip din Ianuarie 13, 2014, 12:30:52 PM
@vyktor,
Pe blog sunt doua feluri de apicultori care stiu ce e apicultura si apicultori care promoveaza unele interese.
Ori e bine sa se analizeze ce vinde fiecare,pentru a intelege ce promoveaza.
.?
:bravo: :thanks:

romikele

Citat din: filip din Ianuarie 13, 2014, 12:30:52 PM
@vyktor,
Pe blog sunt doua feluri de apicultori care stiu ce e apicultura si apicultori care promoveaza unele interese.
...
Ce simplu vezi tu lucrurile!  :D

Sunt mult mai multe categorii, cu prima ocazie ti le prezint in detaliu.... anu asta vii la Sighisoara! :nod:

Da` oare cei care-si promoveaza ce zici tu sunt chiar prosti? Sau le este interzisa promovarea?
Tu nu vinzi nimic, nimic?   ....  ca doar ai voie! :hi:

PARINTELE

Citat din: filip din Ianuarie 13, 2014, 11:16:08 AM
Pentru cei care ierneaza cu folie tip clopot,e bine de stiut urmatorul fapt:
Folia pastreaza caldura si e ideala pana incepe matca ponta.Atunci incep albinele sa tureze motoarele si apare condensul.
Pe 6 ian 2014,am verificat si eu stupii ridicand podisoarele.Majoritatea nu au puiet,dar preventiv am indoit un colt la folie lasand condensul sa iasa.
Ori fortand cu turta ori pungi cu miere,fortezi regina sa ponteze.Parerea mea e ca unii au dormit in august,acum s-au trezit si in buimaceala zapacesc albinele.
Deci toate la timpul lor!

Adevarat filip,toate la timpul lor.
momentan la mine nu am facut asta ,,sa fortez  cu turta ori pungi cu miere, regina sa ponteze,,
dar astazi am descoperit ca majoritatea stupilor mei aveau puiet capacit si larva
de ce ?

PARINTELE

Citat din: romikele din Ianuarie 13, 2014, 09:34:04 PM
Citat din: filip din Ianuarie 13, 2014, 12:30:52 PM
@vyktor,
Pe blog sunt doua feluri de apicultori care stiu ce e apicultura si apicultori care promoveaza unele interese.
...
Ce simplu vezi tu lucrurile!  :D

Sunt mult mai multe categorii, cu prima ocazie ti le prezint in detaliu.... anu asta vii la Sighisoara! :nod:

Da` oare cei care-si promoveaza ce zici tu sunt chiar prosti? Sau le este interzisa promovarea?
Tu nu vinzi nimic, nimic?   ....  ca doar ai voie! :hi:


Vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri,

kamy

Hm,pintre toate defectele gasite de voi io o sa va spun un avantaj al foliei,condensu si folia fac casa buna cand e vorba de apa pentru puiet!
Dar in iernile moi sant mai fericiti cei care ierneaza la fundu gol,ei scot suberul si taie pofta matcilor de puiet ca la closca udata cu apa rece!

rusu marius mircea

Citat din: filip din Ianuarie 13, 2014, 12:30:52 PM
@vyktor,
Pe blog sunt doua feluri de apicultori care stiu ce e apicultura si apicultori care promoveaza unele interese.
Ori e bine sa se analizeze ce vinde fiecare,pentru a intelege ce promoveaza.
Deci postarea era cu caracter general,se stie ca albina are din instinct acumularea.Ori in urma acumularii ,acumularea se transforma in cantitate de puiet.
Ori eu spun asa,fortarea acum,urmata de un val de frig=intepenirea si decesul pe puiet.
Pana acum in ian e exclus,dar feb.........?
eu zic ca sunt  o categorie de apicultori care ajuta albinele sa-si faca treaba si o alta categorie care le incurca!
marius

BODOKI


istodorescu vasile

pentru cei ce au rezerve putine de hrana la stupi le recomand sa se uite pe pagina lui marin lelea , la filmuletul postat astazi, si sa fie mai preocupati in luna august sa asigure stupilor rezerve din belsug. pacat ca nu am posibilitatea sa fac asemenea filmulete deocamdata, ca as arata niste reguli dupa care ma ghidez eu in stupii mei. eu niciodata indiferent cit de grea ar fi iarna, nu intervin cu absolut nimic la albine pina dupa 1 februarie, si in ultimii 5 ani nu am avut nici o familie moarta de foame peste iarna. daca esti preocupat in iulie august sa lasi rezerve de hrana pe cit posibil mierea lor , nu tot felul de apiinverturi sau cum s-o numi. eu nu am bagat asa ceva in stupi . caut sa pastrez miere  si pentru stimulari si sint mai cistigat. daca lucrezi astfel pe termen lung esti mai cistigat.hrana pentru albine facuta de diversi producatori poate ca pe termen scurt nu dauneaza insa pe termen lung eu cred ca este daunatoare chiar indirect, slabind rezistenta albinelor facindu-le vulnerabile la diverse boli. spun asta chiar daca imi voi lua critici din partea multora, dar neavind nimic de cistigat spun doar din dorinta de ai face pe unii sa se gindeasca mai serios  in favoarea albinelor si vor cistiga pe termen lung.

pistol28

No, ca bine zici bade "istodorescu vasile" =D>
:bravo:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Stefan Madalin

Azi am ascultat stupii . Maine stiu care in mod cert au nevoie de interventie rapida .

Ca e bine sa aibe rezerve tapene de miere e de necontestat . Dar daca asculti un stup care stii ca are miere cat sa umblii in Martie in el si cu toate astea el zumzaie tare ?? Ce faci ? . Umblii in el sau nu ?