CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

cristi ciuc

Recunosc și regret...., n-am făcut nimic... Adică am făcut....am sărbătorit. Așa pot să le ajut în aceste zile.
Sărbători fericite tuturor!

aditza_71

Astazi repaus total , cu multe sarmale,etc ca de Craciun  :)

ramysun

In 23.12.2013 le-am mai dat o geana pe la urdinis si am verificat/eliberat de albine moarte (nimic alarmant) sunt in grafic. Mai trec in Ianuarie doar, prin 15, cu niste turtite cu zeama de ceapa
In Apis Veritas

skype: ramysun

happy

Am pus turte de miere cu zahar pudra la ultimii 7 stupi.Au fost 12 grade si soare frumosCateva albine au iesit la zbor din stupii aflati in soare.De acum stau linistit o luna de zile.Nu ca nu as fi stat si fara sa le bag turte,dar eu mananc sarmale si lor sa nu le dau nimic de sarbatori? :rotfl: :wink:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

morozan simion

m-am uitat ce frumos au zburat pentru curatare

istodorescu vasile

mai fratilor eu in stupine nu am facut nimic nici astazi, nici ieri, si nici miine.  la una din stupine  au facut copii astazi ; au venit prieteni de-ai mei stupari sa mai inchinam cite o vorba in d,ale apiculturii, si copii ca pentru asta au venit au calarit poneiul pe care il are fimiu in dotare, si dupa partida de echitatie au gasit ei de cuvinta profitind de nesupravegherea adultilor care ne luptam cu  o ceasca de tuica fiarta , sa impuste cu pocnitori pe care nu stiu care din ei le-a procurat , si auzind atitea impuscaturi am iesit si stupoare.  sub camionul cu 72 de stupi pusi la iernat pe el, ziceai ca e lina frontului in defensiva. la  ordinul meu a incetat focul . acum va urma sa constat pagubele si ranitii. astazi au invatat si copii ca albinele nu iubesc pocnitorile, dar  m-as fi bucurat sa fi stiut asta inainte.SARBATORI FERICITE LE DORESC LA TOTI STUPARII , SI UN AN NOU APICOL DE POVESTIT NEPOTILOR.

crisian-nicolae

Astazi am schimbat rulmenti si blatul de la circular.
Miine montez ghidajele pentru taierea in unghi de 90 grade.
Sarbatori fericite si iernare usoara si uscata. :hi: : sampanie:

istodorescu vasile

Citat din: crisian-nicolae din Decembrie 27, 2013, 03:59:07 PM
Astazi am schimbat rulmenti si blatul de la circular.
Miine montez ghidajele pentru taierea in unghi de 90 grade.
Sarbatori fericite si iernare usoara si uscata. :hi: : sampanie:
frate in zi de sarbatoare montat  ghidaje si schimbat rulmenti? nerespectind sarbatorile, nu va este frica sa lucrati cu sculele respective? eu as lasa asta pentru zile lucratoare.

crisian-nicolae

In zilele lucratoare sunt la scirbici 12 ore fiind palmas, iar in zilele de sarbatoare si libere ma ocup de ale casei. :)

bismark

   Azi verificat cu furtunasul zgomotul in familii.Afara au fost 12 grade si citeva albine au iesit sa dea buna ziua stuparului. Un zgomot ca tors de motor bine reglat spune ca stam bine iar faptul ca nu au iesit la zbor inseamna ca nu au consumat mult sa mearga la wc.Deci concluzia este foarte buna.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

albinasebes

la sebes au iesit unii la zbor, altii stau linistiti. pana acum totul e bine.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Bătrânul

Azi si pe 26 si la mine a fost zbor intens de curatire (in afara celori din container) Un cadou frumos pentru sufletul stuparului.  :yes: :yes: :yes:

vranceanul

 Si albinutele mele au primit cadou o zi cu 12 grade, dupa 2 saptamani de ceata, zbor mediu, curatare urdinis, verificarea rezervei de miere (suficienta) si a umiditatatii la podisor (0), si 500gr turta, preventiv in caz ca se schimba vremea si albinele nu se pot deplasa. ps. Am primit 2 multasteptate vaccinuri cu venin, chiar l-e doream  :D
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

mosunick

Mai fratilor, nu stiu cum e la voi, dar pe la noi a cam disparut mierea din stupi.
Media peste 8 kg in 1 luna si jumatate. Nu-s singurul in situatia asta Am un prieten mai cu experienta ca si mine, care a intrat la iernat acum o luna si jumatate cu 15 kg de miere sia cum da turte... Nu am descoperit inca sursa problemei, nici eu nici el...
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

bucovineanu

Este imposibil ca intr-o luna si jumatate de toamna, deoarece nu putem spune ca au fost de iarna, albinele sa fi consumat mancare de ordinul a multe kilograme. In mod normal, daca au consumat 800 de grame e mult. Eu cred ca nu s-a apreciat corect cantitatea de miere din stupi, atunci cand au intrat la iernare.