CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

sorinma

Nu mai incape polenul in stupi...l-au depozitat pe langa ... :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

PARINTELE

#196
Citat din: sorinma din Decembrie 19, 2013, 06:31:40 PM
Nu mai incape polenul in stupi...l-au depozitat pe langa ... :hi:

inseamna ca la bv, colindatul a venit mai devreme
eu am sa le trimit pe  :bzz: in 23 decembrie  sa-mi colinde( culeaga) si mie ceva polen =))

crisian-nicolae

Montat si insirmat rame de 1/1,3/4,,1/2. :)

NYK74

 Trebuie sa ai albinele in anumite locuri ca sa aduca polen acum.  Altfel cine vrea polen ...sa trimită  :bzz:la cules ...... :) :)

hagiu_ciprian

Azi am pregatit material pentru 20 de lazi ,de maine incepe distractia la ansamblare :)
Dacă prietenul tău este miere, tu nu umbla să-l mânânci tot! :)

Cubby

Azi am fost si am pus cate o turtita, am curatat de albine moarte si am corectat situatiile nedorite (indepartat umezeala si soricei unde era cazul). Miere mai este destula, inca. A fost si zbor de curatire, dar nu la toti, temperatura fiind de vreo 10 grade la umbra si soare cat cuprinde.

L. Apis

La "ascultarea" de astazi au raspuns prezent toti , unii cu voce mai tare altii cu vocea mai " timida" dar au raspuns. Cat despre albinele aflate sus pe rame, daca aveti miere cred ca nu prea aveti motiv de ingrijorare, probabil avand o impachetare buna este destul de cald in partea de sus a stupului si doamnele isi mai dezmortesc picioarele.
   Eu avand stupi din poliuretan si polistiren extrudat in care este destul de cald desi au fundul pe jumatate deschis, la o privire  de la care nu am putut sa ma abtin acum cateva zile ( fiindu-mi dor de ele), la toti stupii doamnele faceau promenada pe rame. Sper ca si in luna martie sa le vad zglobii si dornice de cules, ceea ce va doresc tuturor apicultorilor.
Cu stima

roi_ag

    Poze dimineata ,la pranz au iesit la zbor timp de aproape 1 ora ! %%-

L. Apis

La minus 8 grade nici vorba de zbor in zona mea, asa ca raman doar cu privitul pe sub capac.

morozan simion

la - 4grade am preferat sa intru in atelier si sa-mi ansamblez 200 rame de cuib apoi le-am insarmat

Aurelian A.

Singur ai facut atatea rame intr-o zi? harnic harnic... :P  :bravo:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

istodorescu vasile

astazi in zona mea au fost 12 grade. albinele au iesit la zbor inca de la orele 11. a fost cea mai calda zi a lunii decembrie , si se anunta mai cald urmatoarele zile. e bine deocamdata.

Marius-ursulakhe

istodorescu vasile ma bucur pt tine
Si la noi au zis de la meteo ca vor fi 7 grade partial soare dar este acuma -1grad si mor si cred ca se asterne iar ceata

petru.atudorei

eu ma bucur de a 5 a zi cu temperaturi de peste 10 grade , zile in care albinele au iesit la zbor, au inceput sa care albinele moarte..eetc

NYK74

Petrule,mai lipseste ca mai spui si tu,cum am zis eu,si  a fost adevarat,ca in doua zile acolo,nu aici in RO.(ca azi sunt -5 cînd am ajuns,albinele de aici nici  nu visează conditiile care le au celelalte de dincolo)carau polen.Asa dupa,se mai pot trezi din nou unii,care sunt asa de "mari"ca nu au invatat sa cunoasca ora la ceas.