CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

dan motu

    ASCULTATI-L PE DOMNUL ION ARDELEAN CA STIE CE VORBESTE

petru.atudorei

Citat din: dan motu din Decembrie 15, 2013, 04:10:51 PM
    ASCULTATI-L PE DOMNUL ION ARDELEAN CA STIE CE VORBESTE
Asa e, doar ca situatia difera de la zola la zona, de la stupina la stupina. Sti cum se zice ^paza bu a trece primejdia rea^ eu am expus doar situatia existenta cativa stui din stupina mea, si decat sa zic in primavara ca i-am pierdut, am preferat sa le pun turta.
Nu am zis sa faceti ca mine, stiu ca e prea devreme pentru turte, dar ce era sa fac , sa ii las si in ianuarie sa storc mierea din rame ramase in stup?

relutu

Eu am gasit ghemul deasupra cu toate ca ramele sunt pline cu miere(au miere pana jos si ele stau deasupra). :uimit:

dan motu

daca este asa cum spui tu ca ramele sunt pline pana jos si ele stau deasupra atunci inseamna ca ati format rau cuibul de iernare,adica nu ati pus in mijlocul cuibului cele daua rame care sa contina si pastura,polen pe langa coronitele de cel putin 50% cu miere

bucovineanu

Daca stiti ca au miere suficienta lasati albinele in pace. Cu cat le veti deranja mai putin, cu atat vor ajunge mai sanatoase in primavara, indiferent daca sunt in partea de jos sau in partea de sus a ramelor.

pad3

teoretic stiu ca am lasat miere suficienta. practic lipsa de experienta si antecedentele ma fac sa fiu atent la orice detaliu.
am citit un post (cer scuze ca nu mai stiu sa citez autorul) care soune ca ar trebui sa <cantaresc> stupii. cred ca asta e cea mai buna solutie pt mine acum. daca ii simt tot grei pot petrece linistit sarbatorile :))
ma mai (si va mai) stresez dupa  :D
somnul ratiunii naste monstri

Aurelian A.

Citat din: bucovineanu din Decembrie 15, 2013, 05:23:49 PM
Daca stiti ca au miere suficienta lasati albinele in pace. Cu cat le veti deranja mai putin, cu atat vor ajunge mai sanatoase in primavara, indiferent daca sunt in partea de jos sau in partea de sus a ramelor.
Scurt,clar si la obiect ^:)^ ^:)^
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

petru.atudorei


Porfy66

Dl Bucovineanu stie ce zice! Si in iernile anterioare si acum am familii care sunt deasupra ramelor. Ce stiu este ca albinele au miere suficienta asa ca e treaba lor unde stau! Mai stiu ca in octombrie aveau cel putin 12 kg de miere. Mai stiu ca in noiembrie-decembrie au cel mai mic consum. De ce sa imi fac probleme?! Daca au consumat 10 kg de miere din noiembrie si pana acum nu au decat sa moara de foame. Nu am nevoie de asemrenea familii! Selectia naturala are rostul ei!
:hi: :hi: :hi:


bucovineanu

Citat din: petru.atudorei din Decembrie 15, 2013, 06:30:21 PM
Si daca nu au miere?
De ce sa nu aiba mire acum? Asa cum au zis si colegii, pana acum albinele au consumat ce mult 1-1,5kg.  Cel care are familii fara miere acum, ar trebui sa se lase de apicultrura si sa se apuce de crescut bibilici sa prepelite. Mancarea albinelor se asigura in august-septembrie

pad3

acum m-am linistit deplin. multumesc dle bucovineanu.
stiu si de ce erau mai zgomotoase: m-au recunoscut si ma salutau =)) =)) =))
somnul ratiunii naste monstri

marian sima

Problema nu este la familiile mari,este la familiile mici care cautand caldura raman sus.

morozan simion

am fost ieri la stupina si am ascultat fiecare familie cu stetoscopul, in general aveau acelas sunet toate mai putin o familie la care o albina se parea ca bazaia mai tare, am curatat zapada din stupina si de pe lazi, cam asa au aratat inainte si dupa

cipik

Zapada este buna pe stupi, izoleaza mai bine, cu atat mai mult ca la urdinis ai streasina. Zapada nu se curata decat cea de la urdinis daca blocheaza aerisirea, PAREREA MEA

P.S. - Se face zgomot si ele se agita.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

morozan simion

am facuo pt ca saptamana viitoare se anunta temperaturi ridicate de 5-6 grade si in cazul in care vor iesii la zborul de curatare sa aiba unde sa se aseze. Am indepartat-o cu grija fara sa zgarii capacul, printr-o singura împinsatura