CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

tatar ady

Da ,corect doar ca in octombrie fiid mai cald nu erau stranse in ghem, ocupau toate ramele inclusiv fata exterioara a ultimei rame.Trebuia sa ma uit la el dupa o zi mai rece ,ca sa fie stranse in ghem,dar asta este la anul le voi restrange mai mult,maxim pe 6 rame.

mape 48-petru manea

La mine dupa ce am strans cuibul erau albine fff.multe dupa diafragma

SPYKAL

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 13, 2013, 06:39:24 PM
La mine dupa ce am strans cuibul erau albine fff.multe dupa diafragma
Acesta este dovada ca familia este stransa bine si pregatita pt o iernare buna. Stima si respect pt cei care intradevar le pasa si ne impartasesc din experienta lor si noua celor incepatori.

crisian-nicolae

Astazi am confectiona 4 capace de stup si am tras sperante ca albinele vor face un zbor de curatienie.
Slabe sanse au iesit dor citeva,in schimb am curatat fundurile stupilor de albinele moarte cu ajutorul unei sirme indoite,de la4 stupi am strins c-am un pumn de albine este mult sa-u este normal?

Vyktor

Astazi am incheiat, dupa care am insarmat cateva rame.  Intentionez ca anul viitor sa mai iau inca trei cutii. Pana atunci incerc sa pregatesc toate ramele de cuib pentru acestia si ramele de magazie pentru cei cinci existenti care la anul sper sa intre in productie.

pad3

am fost la stupina, in vizita. sunt toti stupii si... au si albine.
nus daca e bine dar din fiecare se aude, destul de tare un <tors> . cand ciocanesc se tureaza pret de cateva secunde.
cat de normal o fi acel bazait ? pana acum nu l-am auzit dar poate ca nu am fost destul de atent
somnul ratiunii naste monstri

vranceanul

Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

petru.atudorei

Citat din: pad3 din Decembrie 14, 2013, 04:59:17 PM
am fost la stupina, in vizita. sunt toti stupii si... au si albine.
nus daca e bine dar din fiecare se aude, destul de tare un <tors> . cand ciocanesc se tureaza pret de cateva secunde.
cat de normal o fi acel bazait ? pana acum nu l-am auzit dar poate ca nu am fost destul de atent


Azi am facut si eu o verificare, si la o ascultare cu urechea se auzea acel "tors", cam prea tare decat la un stup normal. Cand i-am deschis am constatat ca nu prea mai aveau hrana pe locul unde isi facuse ghemul si cum e frig, nu se deplaseaza. Am facut niste turte din miere si zahar pudra si le-am pus.. dupa o oara era iar liniste.




pad3

sa le pun si eu turte cu zahar candy? totusi le-am lasat destula miere
somnul ratiunii naste monstri

Aurelian A.

cam devreme cu turtele...consumul e mic acum,daca le-ai lasat miere stai linistit deocamdata...turtele acolo dupa 20 ianuarie
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

petru.atudorei

si ai mei aveau miere... dar perioada asta calda cred ca le-a cam dat peste cap. au stat mai rasfirate.. si au consumat mai multa miere. acum cand a venit frigul unii si-au format chemul pe o parte care nu are miere. si m-am vazut obligat sa le fac turta. chiar daca in rame mai este miere, nu se vor deplasa sa o consume.

xvader

azi a fost prima zi de curs...ca imi tb diploma.

ioanardelean55


Se aude acel ..tors" tare datorita faptului ca ghemul inca este in partea de jos a ramelor si in fata . iar cind urca in sus o sa se auda mai slab , daca e asa e bine    :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: mai rau e cind nu se mai aude , deloc .

   SANATATE si voie buna sa dea DUMNEZEU la toti si la toate . :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

petru.atudorei

si daca se aude si ghemul e sus pe rame?

popik50

Azi fiind o zi mai calduroasa am ridicat putin ziarele de pe podisoare(fara sa le ridic de pe stup) sa vad cum e ghemul(am podisor jumate sita si jumata pfl). Si ce sa vezi: 31 de familii, nici nu se vedeau, sunt in partea de jos a ramelor dar unul avea ghemul chiar sub sita. Nu stiu care sa fie cauza... In rest sunt bine si pana in 15 februarie nu le mai deranjez. Am sa-l monitorizez doar pe cel care are ghemul sus. Chiar nu stiu de ce e sus...