CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

paul1

#1470
Citat din: oroles din Decembrie 03, 2014, 10:00:54 PM
Azi mi-am luat ban pe stuparitul....  :rotfl: =))
Waaau ... ce isprava ai facut ! Esti ... taaareee ! ))/ ))/ ))/
=)) =)) =)) =))

dan sebastian

Citat din: un OM din Decembrie 04, 2014, 09:06:13 PM
De cateva zile razui propolisul de pe umerii ramelor. Pun pe categorii ramele. Daca aveam angajati stateam la caldura. Nacazul era ziua de salariu. Eu faca munca voluntara :).
Fiind frig afara il recoltezi mai usor ?
Merita efortul ?
Cu cat il comercializezi ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: un OM din Decembrie 04, 2014, 09:06:13 PM
De cateva zile razui propolisul de pe umerii ramelor. Pun pe categorii ramele. Daca aveam angajati stateam la caldura. Nacazul era ziua de salariu. Eu faca munca voluntara :).
Cred ca nu il recoltezi dupa ce ai facut tratament cu VF iar ramele se aflaru in stup. Iti faci mai mult rau daca consumi astfel de propolis. Porpolisul retine foarte bine amitrazul. Desi se spune ca in 2 saptamani ar trebui sa dispara s-au gasit urme de amitraz in propolis si dupa mai mult timp.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dinupaltinis

Interesant, nu am stiut asta.De cand vand propolis nu ma intrebat nimeni niciodata daca am dat cu varachet sau nu.Pai atunci spune-mi si mie de unde mai aduni propolis daca ala de pe rame si podisoare e infectat.Daca amitrazul intra in propolis cum de nu intra si in faguri sa iasa in miere la analiza.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

NYK74

Tocmai ca intră si in faguri si in miere ,ceara analizată relevă rezidurile rămase in urma tratamentelor cu aceste substanţe chimice ,nocive,cum este varachetul si altele.

oroles

#1475
http://www.eurohonig.com/prezwin.php?p=targ2006/CarmenAntonescui.htm

Se regaseste si in miere. CE accepta in anumite cantitati amitrazul. Asta nu inseamna ca nu se regaseste la analize. Se fac analize si daca iese in parametri nu se ia nimeni de tine. Imi place expresia "se regaseste in cantitati tolerabile". Cuvantul "tolerabil" nu imi suna chiar bine. Asa e si painea cu "amelioratori". Cand aud cuvantul ameliorator ma gandesc ca cineva a pus un rahat in produs si ca sa aibe gust bun adauga amelioratori.

Cel mai bun propolis e cel de pe colectoare. Eu iau si de pe rame, dar sunt atent sa iau de pe rame care nu au fost tratate.
Mai exact, fac tratamentul dupa ce restrang cuibul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

un OM

In general sunt de parere sa nu devenim mai catolici decat papa. Da recoltez propolisul de pe toate ramele libere de albine. Sunt mai mult ca sigur ceva reziduuri de amitraz. Dar, procentual, amitrazul se regaseste intai de toate in miere, apoi in ceara din faguri si deabia apoi in propolis.

oroles

Citat din: un OM din Decembrie 05, 2014, 09:47:29 PM
In general sunt de parere sa nu devenim mai catolici decat papa. Da recoltez propolisul de pe toate ramele libere de albine. Sunt mai mult ca sigur ceva reziduuri de amitraz. Dar, procentual, amitrazul se regaseste intai de toate in miere, apoi in ceara din faguri si deabia apoi in propolis.

Ai uitat sa spui ca se mai gaseste si in corpul albinelor. :D
Nu sunt de parere ca ar trebui sa ignoram aceasta substanta. Eu cand fac tratamentul involuntar mai trag pe nas si fum de la fitile. Nu sunt tipul care sa ma sperii sau sa fiu influentat de placebo. Cu toate astea dupa ce fac tratamentul imi curge nasul (probabil alergie la substanta), ma simt moale, ametesc si o usoara greata. Ma intreb ce or simti albinele. Substante ignorate ne influenteaza viata fara sa stim.

Imperiul Roman a decazut din cauza plumbului. Deoarece era ieftin si usor de prelucrat romanii mancau si beau din vase de plumb. In timp acest lucru a dus la sterilitate si la o scadere demografica. Scaderea populatiei a facut ca armata sa nu mai aiba recruti. Mai ales ca aveau si tehnici de motivare" care duceau la pierderea a 10% din soldatii unei divizii in urma practicilor de decimare.  Astazi, probabil si din cauza plumbului din atmosfera si din pamant tot mai multe cupluri se confrunta cu infertilitatea. Un cercetator american a reusit sa dovedeasca faptul ca plumbul din benzina a ajuns si la Polul Nord. Pe Terra nu mai exista locuri sterile, care sa nu fie contaminate cu plumb. Omul a fost concediat, a fost la un pas sa fie ucis de companiile producatoare de benzina. La un moment dat companiile si-au recunoscut greseala si nu au mai produs benzina cu plumb.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Decembrie 03, 2014, 10:00:54 PM
Azi mi-am luat ban pe stuparitul....  :rotfl: =))
Pai nici nu te-ai chinuit prea mult. Si eu cred ca au facut referire la apiardeleni cand au zis ca cititorii   lor sunt mai destepti decat ai nostrii. Au lasat loc de interpretare insa. Da'  nici tu nu ai facut bine ce ai facut.
Cele bune!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ciucur

Citat din: oroles din Decembrie 05, 2014, 10:36:04 PM
Imperiul Roman a decazut din cauza plumbului. Deoarece era ieftin si usor de prelucrat romanii mancau si beau din vase de plumb. In timp acest lucru a dus la sterilitate si la o scadere demografica. Scaderea populatiei a facut ca armata sa nu mai aiba recruti. Mai ales ca aveau si tehnici de motivare" care duceau la pierderea a 10% din soldatii unei divizii in urma practicilor de decimare.

Hai mai colegu' da-o naibii de treaba. Plumbul din blide o fi fost motivul 123 ce a dus la caderea imperiului. Sa nu fim mai catolici decat Papa.
Esti simpatic.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

romikele

Problema unora de pe stuparitul este ca nu pot trece peste un anumit retard, datorita caruia jignesc in continuare Apiardealul, chiar si cand nu-i bagam in seama.
In continuare se face cenzura pe linkuri cu tematica apicola de la noi, desi aici nu ne sfiim sa le pronuntam numele sau sa-i citam.
Marele meu avantaj cand lucrez pe windows e ca avastul e destept foc, si nu ma lasa sa intru pe acolo.
Poate gasesc ceva antivirus la fel de destept si pe linux!  :razz:

MirceaCalin

Citat din: romikele din Decembrie 05, 2014, 11:07:05 PM
...Marele meu avantaj cand lucrez pe windows e ca avastul e destept foc, si nu ma lasa sa intru pe acolo...

TRUE, TRUE !!!

paul1

Citat din: romikele din Decembrie 05, 2014, 11:07:05 PM
Problema unora de pe stuparitul este ca nu pot trece peste un anumit retard, datorita caruia jignesc in continuare Apiardealul, chiar si cand nu-i bagam in seama.
Romikele, eu sunt responsabil de problema in discutie. Iti dau cuvantul meu ca n-am avut in intentie sa minimalizez sau sa jignesc Apiardealul , mai ales ca o mare parte din membrii de acolo sunt si aici printre care si eu, ci am vrut doar sa-i trag presul de sub picioare lui Oroles. Fiind cu musca pe caciula, n-a sesizat capcana si ... a facut-o de oaie. Prin "cititorii nostri sunt mai destepti decat ai lor"am vrut sa-l pun intr-o pozitie incomoda, mesajul subliminal fiind acela ca n-a inteles ceea ce a vrut sa spuna Gica Mosul, pe care fie vorba intre noi, l-a luat cam luat in balon ! Ca el si altii au interpretat ca-i o jignire adusa Apiardealului, e treaba lor. Fiecare gandeste dupa cum traieste !
Am vrut sa stii de la mine cum stau lucrurile si daca consideri ca am jignit cu ceva, n-am nici o problema in a-mi cere scuze tuturor celor care s-au simtit vexati ! De retinut un element important, nicaieri in speta respectiva n-am pomenit ABSOLUT NIMIC de Apiardeal !

marian sima

Prietene Paulica nu mai judeca pe altii .
Si acum referitor la ce primesc cititori de pe stuparitul.

Sant indemnati sa nu mearga la culesul de rapita,insa bosi care-i indeamna merg la rapita la greu.

Intreaba un cititor de datele cutiei MER.
Raspunsul .-Ai vrea tu.

Altul intreaba despre o anumita planta ,un borfas mare moderator ii raspunde cu o fotografie in care moderatorul era in plin plan si de jur imprejur era planta respectiva.

Raspunsul moderatorului.DA. DA.

Altul intreaba de introducerea matcilor cu ajutorul custi.
Raspunsul. :)

Re: Introducerea matcilor imperecheate in stupii de producti

Mesajde teinegru64 » 03 Dec 2014, 11:16
Cauta prin mesajele lui Marian Sima.El spunea ceva despre o astfel de rama ...
Chiar daca nu vei aplica metoda lui ...in pavilion...cu ceva tot te va ajuta.
Cel mai bine ar fi un telefon...am impresia ca nu mai scrie de vreun an pe aici...Eu zic ca intru-un an a mai acumulat ceva experienta.

Mesajele mele apicole au fost sterse deoarece gaseai raspunsuri si idei pe care nu le gasesti in carti.
Toti moderatori de pe stuparitul stiu ca pe Tatal nostru cea ce am scris eu pe teme apicole insa de ce sa mai vada si altii.

Norocul cititorilor de pe stuparitul este ca mai au cate un om ca Dicu Ion ,Janese si altii catva.

Nu ma pronunt referitor la gradul de inteligenta al cititorilor de pe stuparitul insa ii dau dreptate unui personaj de pe stuparitul.

Re: INTREBARI ADRESATE ADMINULUI

Mesajde Cristian IONITA » 06 Oct 2014, 22:10
pana cand o sa avem parte de moderatori tembeli si imaturi care sterg / editeaza posturi fara explicatii?

Acum ma intreb .
Daca moderatori sant tembeli si imaturi oare cum o fi restul? :roll:

Demuuult spuneam ca acolo se modifica la greu mesaje.


romikele

Citat din: paul1 din Decembrie 06, 2014, 09:11:49 AM
Citat din: romikele din Decembrie 05, 2014, 11:07:05 PM
Problema unora de pe stuparitul este ca nu pot trece peste un anumit retard, datorita caruia jignesc in continuare Apiardealul, chiar si cand nu-i bagam in seama.
Romikele, eu sunt responsabil de problema in discutie. ....
Sincer, nu stiu despre ce e vorba. Nu pot citi ce se scrie pe stuparitul si sincer nu-i duc dorul, din cauza experientelor neplacute cu editarea si modificarea mesajelor mele, fara vre-un motiv logic si plauzibil.
Eu am facut referire la acele experiente trecute, care nu pot fi uitate... sorry!  :sad: