Produse noi-Bonfeed

Creat de dumitriu, Ianuarie 11, 2015, 11:17:13 AM

« precedentul - următorul »

mircea_tm_gt

in toamna am extras toata mierea de la doua familii si le-am dat la schimb BONFEED....voi vedea la primavara rezultatul. Deci, familiile ierneaza exclusiv pe BONFEE.

bio

Citat din: oroles din Ianuarie 25, 2015, 07:53:21 PM
.....

Am aflat totusi ca dextroza se mai numeste si D-Glucoza.

In multe Buletine de Analiza apare termenul DEXTROZA in locul celui de GLUCOZA asa cum il stim noi.
Am in fata un B.A. de la ANEL--multi poate i-si aduc aminte acest produs:
--2% maltoza
--3 % sucroze
--3% Triozi
--40% fructoza
--52% Dextrose--- aici ar fi Glucoza.
--Humidity: < 20%
--Calories 3280 kcal/kg..

Eugen B

Imi pare rau dar glucoza nu este dextroza. Sunt izomeri. La fel si fructoza. Toti sunt izomeri . Au aceiasi formula chimica, dar nu au acelasi efect.

D006

Sunt la fel dar difera modul cum sunt obtinute , aici este o mica diferenta .

bio

Turta BONFEED..??..cine a folosito..??cum s-a prezentat ..

..o recomandati..??sau au aparut probleme in folosirea ei..?

NiKoN

Se anunta un magazin online, bonfeed.ro, pe la inceputul lui februarie. Inca este nefunctional!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

cristi_vidican

Am folosit turta Bonfeed. Cea simplă.
Ambalată la pungă e ok. Dar să nu cumva să tai toată punga, că curge printre rame.
Se înțeapă punga sau se taie punga în jumătate, ca albina să intre prin lateral.
Ambalată la calup mare, se taie foarte greu. Nu recomand.
La temperatura camerei devine mai moale.
Este mult mai moale decât turta dulcofruct.
De mâncat o mănâncă albinele.
Cam atât știu

paul1

Am cumparat astazi turte Bonfeed ambalate individual ( 1 KG ) la ... 5 lei/buc!
Le-am luat ... sa fie . Deocamdata nu le administrez .

edward_w92

Din punctul meu de vedere, consistenta ar fi relativ buna pentru administrarea prin sita insa ambalarea lasa de dorit, pur si simplu tre' sa bagi turta la rece ca sa poti taia folia de pe turta. Eu hranesc stupul strict prin sita, cine stie cum sa pun prima turta sub sita, insa majoritatea turtelor trebuie sa le indepartez folia de pe o fata. Daca s-ar lucra un pic la ambalaj, sa fie facut dintr-o folie mai groasa incat sa nu se mai lipeasca turta de ea, ar fi si mai ok, parerea mea. Am sa verific un pic si racirea turtei apoi reincalzirea acesteia, sa vad cum se comporta compozitia. Daca se poate schimba un pic ambalajul cu unul mai gros, s-ar putea ca lucrurile sa fie mult mai ok.

edward_w92

#99
Am pus turte, eu la 2 stupi si batranul la vreo 12....Turta a ajuns pe fundul stupulilor, in stare moale si nu faina ca restul turtelor, si restul a ramas printre rame, a curs si prin 2 randuri de sita cu ochi de 2/2mm in cel mai criminal hal posibil, mi-e frica de cata albina a captivat bagata in faguri albina la care nu mai am sperante ca scapa de acolo iar temperatura nu va permite o evaluare rapida a ceea ce se afla intre rame. Ce a ramas pe leaturile ramelor s-a facut exact ca gheata, pare moale insa albina parca nici nu se atinge de ea, poate daca se mai ridica temperatura oleaca afara, o sa fac o rapida evaluare si ceva poze ca sa nu se creada ca vorbesc tampenii. Vad ca nici "prietenii" nostri care ambaleaza turta BeeFonda ( romanii) nu s-au sfiit sa-i mai bage in compozitie ceva tampenii incat au facut-o mai moale, mai buna parea aia bulgareasca.

L.E. Pozele de la un stup le-am atasat mai jos, o sa fac si la urdinis la unul care nu l-am curatat fiindca mai misuna albinele prin stup si sa nu se ingurguteze la udinis si sa se lipeasca prin turta. Las asa vreo cateva zile sa vad cat din turta mai ramane pe rame sau poate o consuma. Imi pare sincer rau ca nu am luat aparatul foto sa-l pun pe trepied sa filmez ceea ce am desprins de pe sita, adica ambalajul turtei si sita suplimentara, sa se vada ca nu e vorba despre alta compozitie.

bio

... suntem poligon de incercare pentru experimente nereusite.... :sad:

oroles

Altceva din comert in afara de Apifonda si Apivit  nu mai dau la albine.  Am incercat mai multe variante. Beefonda e o turta care nu merita nici macar 2 lei. Am curatat in primavara o groaza de pe fundul stupilor. Cand vad filmulete cu stupari care fac reclama la Beefonda ma ia cu dureri de cap.

Turtele cu zaha si miere sunt foarte bune. La fel si serbetul sau turtele candi. Sunt mai bine consumate de albine decat "maglavaisurile" cu diverse nume comerciale.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

edward_w92

Eu unul, am dat beefonda acum 2 ani la albine, o mananca frumos si n-am avut resturi pe fundul stupului, anul trecut am gasit turte de la dulcofruct, ca nu au mai adus beefonda, dar alea mi le-au dat mult pe fundul stupului sub forma de firmituri. S-ar putea dupa ce termin cutia asta de beefonda sa trec pe apifonda ambalata la 2,5kg sa vad cum se comporta si compozitia respectiva, ca aia la calup de 15kg nu prea imi placea cum curge, oricum, incerc o turta si sa vad cum modific metoda de hranire sa nu patesc ce-am patit acum. Am lasat de ieri stupii respectivi sa vad ce fac cu turta, o curata, nu...si la roi le-am administrat cate o jumatate de beefonda, si o sa va zic care-i situatia cu ea cand o sa curat stupii roilor in primavara avand in vedere ca au umblat la compozitie( desi ar parea mai zguroasa initial, se inmoaie la caldura si ramane cu textura aia moale). Si doar puteam sa ma jur ca le-am administrat suficienta mancare in toamna pentru cel putin pana in februarie dar cu vremea asta sucita nu prea mai ies calculele.

serban

Apifonda e buna,părerea mea. Beefonda sau alte turte nu mai dau în viața mea. Iarna trecută s-a întărit o parte pe speteaza ramelor iar restul s-a scurs pe urdiniș. Așa am reușit să pierd patru roi. Când o să permită timpul voi stimula cu rețeta d-lui Calmus (pe care am dat-o și în toamnă și albinele se prezintă foarte bine), iar dacă voi avea nevoie de completări,rame cu miere de la rezervă.

ciucur

Nu inteleg care a fost motivul pentru care au facut ambalarea produsului Apifonda la 2,5 kg...
Cred ca sunt putine configuratii de lazi de stup ce permit introducerea turtei intre rame si podisor.
Sunt prea groase turtele astfel ambalate. Daca erau ambalate la 1-1,5 kg cred ca erau mult mai solicitate.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.