Platforma apicola berendei

Creat de Vitalie, Septembrie 19, 2016, 11:14:08 AM

« precedentul - următorul »

Vitalie

Rog sa vizionati acest video si sa vă expuneti parerea


Vitalie

Cît de efectivă este metoda propusă de rus

mape 48-petru manea

Am mai vazut un film rusesc cu pavilion unde se folosea casete pentru rame ---este interesant si usor de facut anumite operatiuni

tinumaftei

1. Tipul de stup este desuet si este groaznic de lucrat fata de tipul Dadant (adica cu acces prin capac). Este adevart ca tipul acesta a fost inventat pentru pavilion, mai intai pentru pavilionul fix si apoi pentru cele mobile. Am lucrat doar experimental intr-un astfel de pavilion undeva prin Timis si nu as primi un astfel de pavilion nici in dar.
2. Despre modulele de trasport: sunt destul de bune, insa daca faci un calcul al timpului pentru incarcarea/descarcarea modului timpul necesar va fi mai mare decat daca ai fi incarcat/descarcat cu mana stupii aceia. Modulele/containerele sunt eficiente la un numar mai mare de stupi si la terenuri mai accesibile.

In rest, pentru mine limba rusa este un obstacol. Am inteles bine ca aceste module se transporta cu o camioneta Gazell?!

gore

Ingenios si interesant, dar totusi dupa 1,2 ani cand albina incepe sa propolizeze la greu, nu cred ca se mai lucreaza usor ca in fllm. Apoi, ce mi-a atras atentia au fost acele bidoane cu sirop. Din ce am vazut acel bidon era taiat si introdus un placaj sau ceva inauntru, iar albina nu aluneca si se hranea.
Asa cum am zis, frumos si ingenios, dar nu cred ca cineva de pe la noi ar experimenta asa ceva, mai ales cu acele module pentru rame.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Vitalie

Rusul reclameaza invenția prin faptul ca economisește timp la îngrijirea albinelor, prin faptul ca vede prin peretele de pelicula ce se petrece înăuntru fara sa deschida, pe timp rece le pune si un incalzitor in interior. Propune inventia pentru obtinerea mierii la cantități mari cu brațe de munca putine.

Vitalie

Încărcarea descărcarea se efectuează de 1/2 persoane prin acelasi principiu si mijloace ca si cum ai schimba roata la automobil

vulpea

Vitalie,esti cumva din Republica Moldova ?(nu prea le scri romaneste-nu e un repros).sa inteleg ca stilul asta e  de gen ME industrializat ? de fapt,in tot pavilionul,cati stupi sunt ? sper ca nu e o reclama comerciala.si,mai ales,ceva date mai amanuntite despre tine(pentru o eventuala colaborare).

vulpea

PS.am impresia ca prea multa manopera pentru operatiuni simple.mi se pare ca este excelent sistemul pentru stuparii dezordonati.

Vitalie

Da sunt din Republica Moldova, de 2 ani de zile am şi eu cîteva familii de albine. Experiență am puțină.

tinumaftei

Mult succes Vitalie, esti inca incepator. Ideea de pavilion este buna, din filmari pavilioanele par bine realizate. Sistemul de stup folosit este insa unul foarte greoi. Nu recomand acest tip de stup care are multime de elemente, usite, balamale, stative, etc..

Vitalie

Rusul propune 3 pavilioane: pentru 16 familii poate fi transportata pe o remorca ce duce pînă la 750kg, pentru 32 familii poate fi transportata cu orice camion ce duce pînă la 3500kg, pentru 48 familii poate fi transportată cu orice alt camion. Este propusă ca metodă de întreţinere a albinilor mult mai profitabilă, care ar permite de ingrijit cît mai multe familii si obținerea a mierii în cantităţi mari. Totuşi cred că rusul nu spune chiar totul pînă la capăt. Nu este reclamă. Dar dacă cineva o crede ca metodă bună nu are decît să o folosească.

serban

Citat din: Vitalie din Septembrie 20, 2016, 04:54:30 PM
Da sunt din Republica Moldova, de 2 ani de zile am şi eu cîteva familii de albine. Experiență am puțină.
Sunt curios care sunt prețurile la voi la utilajele apicole. Cât costă în Rep.Moldova  kg.de foițe de ceară 1/1?