Aerisirea in stupul orizontal

Creat de Fifi, Iunie 22, 2016, 07:25:57 AM

« precedentul - următorul »

Fifi

Buna ziua, de scurt timp am devenit un apicultor incepator si va solicit ajutorul privind o lamurire referitor la aerisirea stupului orizontal. In tot materialul citit prin carti si pe net se spune ca se executa gauri in "fundul stupului" pentru prevenirea mucegaiului pe timpul ierni dar nicaieri nu am vazut poze din care sa reiasa amplasarea acestor gauri si diametru lor.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

oroles

Nu cred ca există un standard al acestor gauri. De regula se practică gauritul spre marginile stupului, in partea din spate. Eu am multi orizontali si nu sunt probleme majore cu mucegaiul iarna. Am cate 6 găuri date in podisor cu diametrul de 3 cm si mai las cate un mic luft ca sa iasa aerul cu umezeala din stup.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

calmusdaniel

Citat din: Fifi din Iunie 22, 2016, 07:25:57 AM
Buna ziua, de scurt timp am devenit un apicultor incepator si va solicit ajutorul privind o lamurire referitor la aerisirea stupului orizontal. In tot materialul citit prin carti si pe net se spune ca se executa gauri in "fundul stupului" pentru prevenirea mucegaiului pe timpul ierni dar nicaieri nu am vazut poze din care sa reiasa amplasarea acestor gauri si diametru lor.

Pt a avea aerisire pe timpul iernii este de ajuns sa lasi o scandurica de la podisor distantata din partea opusa cuibului.Important e ca familia sa fie stransa bine in toamna si deschizatura urdinisului sa fie adecvata numarului de rame.

Fifi

Multumesc mult pentru raspunsurile primite.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.