Recurs la istorie

Creat de D006, Decembrie 18, 2012, 08:16:32 PM

« precedentul - următorul »

D006

   Hai sa revenim putin la ordinea zilei : in tinutul secuiesc elevii de clasa a 6-a si a 7-a invata istorie dupa un manual care se numeste "istoria secuilor " in acel manual cu fiecare rand se cultiva ura fata de romani in sufletul tinerilor secui . Cat timp vor exista astfel de manuale nu va exista pace intre cele doua tabere.

BODOKI

 Buna seara ' Domnule Dragos ,ati citit acel manual de faceti asemenea afirmatii ,nu credeti ca si copiii secuilor au dreptul sa-si cunoasca propria istorie?

D006

  Normal ca au dreptul sa - si cunoasca propria istorie . Dar un manual se face dupa surse academice si nu dupa vointa unora care conduc vremelnic comunitatea secuiasca .
  Cat timp in acel manual secuiul este cel nobil si bun iar romanul este cotropitorul barbar si rau nu vom ajunge la pace.

BODOKI

 Cat timp in acel manual secuiul este cel nobil si bun iar romanul este cotropitorul barbar si rau nu vom ajunge la pace.
     
   Aceasta este iar o afirmatie nefondata . sa stiti ca eu am rasfoit acel manual si nu scrie niciunde asa ceva . Buna seara!

D006

  Asta se da de inteles !  prin anumite combinatii de propozitii si fraze micul secui ajunge la respectiva concluzie. Daca am timp zilele urmatoare vin si cu exemple.

stefan1

  Chiar as fi curios sa citesc un asemenea manual tradus in romaneste, dar fara patima, obiectiv, ca si un cuvant tradus sau interpretat tendentios, poate crea tensiuni.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)


pharaonu75

Citat din: BODOKI din Aprilie 16, 2013, 07:57:53 PM
Buna seara ' Domnule Dragos ,ati citit acel manual de faceti asemenea afirmatii ,nu credeti ca si copiii secuilor au dreptul sa-si cunoasca propria istorie?

Copii aceia sunt romani, de nationalitate maghiara! Si indeferent ce s-ar spune, prin acele tinuturi au trait romanii vreo 2000 de ani la rand! Iar acele tinuturi fac parte din Romania!
Nu am auzit de manuale de istorie a tiganilor, lipovenilor, turcilor, tatarilor, polonezilor sau sarbilor care traiesc in romania!
Parerea mea este ca orice actiune de tipul "steagul secuilor", "istoria secuilor", etc. nu reprezinta altceva decat un cutit cu doua taisuri care, indiferent cum s-ar incerca sa fie apucat, taie in statul roman.
Si sa ma si explic:
1. daca statul roman reactioneaza, va fi etichetat drept opresiv, discriminator, etc.
2. daca statul roman nu reactioneaza (asa cum a facut-o de fiecare data pana acum) va fi interpretat ca un semn de slabiciune, de frica, deci o victorie a celor care pun la cale astfel de provocari.

Romanii si ungurii pot trai linistiti impreuna (si chiar fac asta), insa interesele unor politicieni cer aceasta dezbinare si ura!
Nu am nimic impotriva ungurilor, nu am nimic impotriva machidonilor, a lipovenilor, a sasilor, turcilor sau a altor nationalitati care traiesc in Romania! Nu generalizez o vina sau o actiune!

P.S. Dar totusi, domnule Bodoki, daca vi se pare normal sa fie arborat steagul secuiesc pe cladirile institutiilor publice sau in scoli sa se invete istoria secuilor, cum vi se pare faptul ca unui elev de nationalitate romana sa i se interzica sa poarte o bentita tricolora in propria sa tara? Acea eleva instiga, insa steagul secuiesc pe cladirea prefecturii nu instiga?

Elevii romani invata la scoala istoria romanilor din cele mai vechi timpuri si pana in zilele noastre!
Elevii secui invata istoria secuilor incepand de cand... din ce secol? Invata si despre vremurile in care erau eurasiatici? Ce se spune in manualul de istorie a secuilor pentru perioada 82 î.Hr. - 44 î.Hr., perioada in care, pe aceste meleaguri, Burebista intemeia primul stat centralizat Dac?

Nu vreau sa fiu inteles gresit, nu am nimic impotriva ungurilor, ba chiar le-am luat apararea, uneori poate prea mult, motiv pentru care am fost "gratulat" cu fel si fel de apelative, ba chiar acuzat de nu stiu ce interese ascunse!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BODOKI

Asa cum presupun ca dvs va mandriti cu faptul ca santeti romani si eu ma mandresc cu faptul ca sant cetatean roman de etnie maghiara, imi iubesc tara si meleagurile natale ,tricolorul este steagul tarii mele si il respect asa cum respect si steagul etniei mele dar mai presus de steaguri si insemne incerc sa respect oamenii indiferent de nationalitate .Aceasta este parerea mea si stiu ca mai sant multi in tara asta care gandesc la fel . Buna seara!

pharaonu75

Citat din: BODOKI din Aprilie 17, 2013, 10:53:49 PM
Asa cum presupun ca dvs va mandriti cu faptul ca santeti romani si eu ma mandresc cu faptul ca sant cetatean roman de etnie maghiara, imi iubesc tara si meleagurile natale ,tricolorul este steagul tarii mele si il respect asa cum respect si steagul etniei mele dar mai presus de steaguri si insemne incerc sa respect oamenii indiferent de nationalitate .]Aceasta este parerea mea si stiu ca mai sant multi in tara asta care gandesc la fel. Buna seara!

Idem!
Asta am spus si eu de mai ulte ori!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Aprilie 16, 2013, 08:25:38 AM
   Hai sa revenim putin la ordinea zilei : in tinutul secuiesc elevii de clasa a 6-a si a 7-a invata istorie dupa un manual care se numeste "istoria secuilor " in acel manual cu fiecare rand se cultiva ura fata de romani in sufletul tinerilor secui . Cat timp vor exista astfel de manuale nu va exista pace intre cele doua tabere.
:D :D :D cum necum istoria lumii si a romanilori este compusa din unguri si lupta noastra impotriva lori ? :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :limba: :limba: :limba:

stefan1

Citat din: dragos2006 din Aprilie 17, 2013, 03:45:59 PM


traducerea :

http://www.dantanasa.ro/2012/11/01/istoria-secuilor-in-viziunea-udmr-in-cele-doua-razboaie-mondiale-romania-a-invadat-tinutul-secuiesc-romanii-au-aparut-in-tinutul-secuiesc-in-secolul-xv/

  Multumesc, Dragos!
  Am citit-o dar inca nu toata. E interesanta, in parte imi confirma ce stiamsau intuiam despre secui, dar sunt si lucruri si perspective pe care nu le stiam/aveam. Eu cred ca la ore se spun mai multe lucruri pe care in manual le spun cu menajamente.
  O atmosfera de confruntare cu romanii inoculata generatiei tinere este contraproductiva, mai cu seama ca romanii nu sunt nici razbunatori si nici nu au cautat sa discrimineze economic aceasta populatie, ceea ce ungurii au facut de-a lungul intregii istorii comune. A se vedea organizarea armatei ungurilor, in care regula era ca secuii sa fie in avangarda, adica sa dea primul atac, cu cele mai mari pierderi, iar la retragetre tot ei sa asigure ariergarda, adica sa fie ultimii care se despart de dujmani.
  Ma surprinde ca secuii vor cu insistenta sa se considere magyari. Eu am avut odata ocazia sa discut mai mult cu un baiat ungur, Kiraly, cu parinti sefi pe vremea trecuta si avea o parere dispretuitoare fata de secui, ca fiind oameni mai putin sofisticati, mai primitivi si limitati.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: BODOKI din Aprilie 17, 2013, 10:53:49 PM
Asa cum presupun ca dvs va mandriti cu faptul ca santeti romani si eu ma mandresc cu faptul ca sant cetatean roman de etnie maghiara, imi iubesc tara si meleagurile natale ,tricolorul este steagul tarii mele si il respect asa cum respect si steagul etniei mele dar mai presus de steaguri si insemne incerc sa respect oamenii indiferent de nationalitate .Aceasta este parerea mea si stiu ca mai sant multi in tara asta care gandesc la fel . Buna seara!

  Tot respectul!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: cornelioandanciu din Aprilie 15, 2013, 11:14:54 PM
Domnilor, terminati cu povestile astea despre tot felul de atrocitati.Sinteti siguri ca asa a fost?Cui mai foloseste asta acum? Motii nu au avut niciodata nimic impotriva ungurilor, rascoala lui Horea a izbucnit in Campeni cand niste comercianti de alcool nu au fost lasati sa-si vanda marfa.De aici pana la fetite impuscate si oameni schingiuiti este cale lunga.Va spun sincer ca eu nu am auzit de asa ceva, si nici nu cred ca ar fi posibil.
  ...

  Ce am scris este dintr-o lucrare a marelui istoric David Prodan. Daca se privesc lucrurile in complexitatea lor, actiunile rascoalei capata o oarecare justificare dupa secole de umilinte si exploatare asa de dura incat nici nu ne-o putem inchipui.
  Sunt si lucruri care doar se intrevad si conexiuni care nu s-au facut in nici o carte. Poate putini stiu ca Horia a fost mason. Probabil in una din multele calatorii facute la Viena cu plangeri ale comunitatilor de moti, el a fost cooptat intr-o loja din care facea parte insusi Imparatul Iosif al II-lea. Nu de mult s-a gasit stenograma discursului de primire a lui Horia in loja masonica. Era intitulat "Dragutule Imparate" si e impresionat ca a fost consemnat de un necunoscator de romana, chiar in timpul discursului.
  De fapt este cunoscuta simpatia lui Iosif II fata de romani. A facut mai multe calatorii in Ardeal, mergea prin satele romanesti si primea personal plangerile romanilor. Ba a invatat si cateva cuvinte romanesti cu care li se adresa, incat acestia erau topiti de un asemenea comportament fata de modul in care erau tratati permanent de stapanii locali.
  Aceasta simpatie se vede si din insemnarile lui:"Acesti bieti supusi romani care fara indoieala sunt cei mai vechi si mai numerosi locuitori ai Transilvaniei, sunt atat de chinuiti si incarcati de nedreptati de oricine, fie ei unguri sau sasi, ca soarta lor intr-adevar, daca o cercetezi, este cu adevarat de palns si nu este decat de mirat ca se mai gasesc atatia si ca nu au fugit cu totii. Nu ma mir ca pamanturile lor sunt rau lucrate, caci doar cum ar putea fi cand omul de la o zi la alta nu e sigur de posesiunea lui si trebuie sa fie zi de zi si poate in fiecare ceas la lucrul domnului sau; cum ar putea in asemenea imprejurari sa puna ravna in lucrarea pamantului sau? Altfel natiunea are intr-adevar spirit; neasezarea ei vine desigur numai din nenorocirea ei, iar mai mult cu cresterea vitelor trebuie sa se indeletniceasca pentru ca la nevoie, cand e la prea mare stramtorare, sa poata fugi mai usor in alta parte."
  O sa mai revin.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Rascoala lui Horia nu putea avea loc fara o complicitate la nivel inalt desi niciodata nu s-a recunoscut asta. Iosif al II-lea si sub influenta ideilor Iluministe avea o ostilitate fata de nobilimea magyara care avea tot mai mari pretentii si se eschiva de la o serie de obligatii militare. S-a adaugat o experienta interesanta, cand unitati din regimentele graniceresti au fost folosite intr-o batalie cu bavarezii, prin Cehia, si s-au comportat foarte bine (initial regimentele graniceresti au fost concepute doar pentru paza granitelor si - in special in Ardeal - pentru impiedicarea migrarii romanilor, care treceau masiv in tarile vecine, din cauza impozitarii foarte mari si obligatiilor feudale foarte grele).
  Premergator rascoalei, imparatul intentiona sa faca noi inscrieri in regimentele graniceresti romanesti. Dar noii graniceri scapau de toate obligatiile fata de domnul pamantului, erau improprietariti si singurile lor obligatii erau serviciul militar, cumva asemanator cu statutul secuilor. Romanii din satele din Apuseni (in special) s-au inscris masiv pentru acest serviciu militar, spre disperarea stapanilor de pamant, care nu mai aveau cu ce-si muncii proprietatile. Dupa interventiile insistente ale nobililor, conscriptia s-a intrerupt, spre marea nemultumire a romanilor care erau convinsi ca doar acestia sunt de vina pentru sistarea conscriptiei. Asa, la prima scanteie, mania romanilor a rabufnit.
  Uimitor insa este ca puterea centrala nu a sarit deloc in sprijinul nobililor cu toate interventiile disperate ale acestora. In mod sigur Viena era la curent cu devastarile, incendierile si crimele pe care le faceau rasculatii, dar armata nu a vrut deloc sa intervina. Conducatorii rascoalei sustineau ca Imparatul le-a cerut sa scape tara de unguri, toti trebuie sa fie omorati si bineinteles au inceput cu cei bogati, la care aveau multe polite de platit. Permanent s-au ferit sa atace institutiile statului austriac si mereu ziceau ca ei indeplinesc vointa Imparatului. Faptul ca armata nu le facea nimic, ii intarea in credinta ca totul se intampla dupa porunca imparatului. Ba chiar si cand nobilimea s-a organizat si cu sprijinul unor unitati de honvezi au arestat cateva sute de rasculati, pe care au si inceput sa-i execute, a intervenit armata si i-a eliberat dupa niste pedepse corporale si un angajament ca nu vor mai prada.
  Eu cred ca influenta masonica a fost foarte importanta in toata aceasta rascoala. Chiar si faptul ca lui Horia, un taran acuzat de atatea faradelegi - ca si lui Closca si Crisan - li s-a facut un portret (in temnita) se datoreaza tot acestui lucru. Si Guvernatorul Transilvaniei, Samuel Brukenthal, tot mason, a rezistat cererilor nobililor de a interveni, gasind fel de fel de scuze. A trimis sa cerceteze situatia pe ruda lui, comisarul gubernial Mihai Brukenthal si pe Ioan Molnar-Piuariu, de asemenea mason din aceeasi loja.
  Unii zic ca aceasta rascoala a fost un experiment  premergator Revolutiilor europene din 1848, o incercare de zdruncinare a relatiilor feudale pentru a lasa loc aparitiei burgheziei si in aceasta zona europeana.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)