Recurs la istorie

Creat de D006, Decembrie 18, 2012, 08:16:32 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Cine a avut cea mai lunga domnie ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

silviu

         Cine a avut cea mai lunga domnie ?



              Din cate stiu, Carol I (vreo 48 de ani deci cam cu un an mai mult decat Stefan)
   
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

dedu

Stefan cel Mare a fost ridicat in slavi aici de comunisti,dincolo peste prut de rusi(care voiau sa fie erou ''national'' in Moldova). Defapt,daca o sa cititi putin mai bine,cativa ani prin 1474 daca nu ma insel,a fost indepartat de la domnie o vreme.
Cea mai lunga domnie cred ca o avut-o Basarab 1 si Mircea cel Batran(desi acesta din urma,ca si Stefan si multi altii,a domnit in mai multe etape). Stefan cel Mare a ridicat un teritoriu langa regatul Ungariei,teritoriu unde se refugeau romanii din Ardeal,tot el a eliberat pe Vlad Tepes din inchisoare dupa ce ia dat nana la fund lu Corvin la Baia(singura infrangere a lu Matei Corvin,a fost un mare rege,pacat ca tatal lui,Iancu,a murit de ciuma si a fost crescut de o bozgora....a nu se intelege gresit,bozgor=strain pe aceste pamanturi),cel mai destept domnitor a fost Vlad Tepes(arbaleta,prima arma de foc si multe altele descoperite de el),primul care a avut succes a fost Basarab 1 care le-a dat bataie la unguri la Posada,cel mai iubit de supusi a fost Mircea cel Batran, primul care a vrut UNIFICAREA tuturor romanilor a fost MIHAI VITEAZUL.Brancoveanu Constantin si Neagoe Basarab au murit pentru credinta ORTODOXA deci sunt sfinti. Cuza Voda a facut Mica Unire,Carol si Cuza au modernizat Regatul Romaniei,Ferdinand 1 a facut Romania Mare(dar nu el a fost important in intemeierea Romaniei Mari si recunoasterea ei pe plan European,defapt influenta Reginei Maria IN LUME a adus multe beneficii tarii). Carol al 2-lea cam curvar....dupa cum zic unii,primul dicator din istorie dar faptul ca 1937 a fost cel mai prosper an din istoria interbelica....zice ceva. A acordat 25% din PIB inarmarii armatei dar dupa Capitularea Frantei in fata Germaniei Naziste soarta Romaniei Mari a fost pecetluita.
Ana Pauker(Stalin cu fusta) cea mai mare curva din istoria romaniei,se pare ca si la propriu,era evreica si impreuna cu altii ca ea au facut ce au facut(Paul Goma a zis el ce a zis despre evrei,oare de ce???se plang de ce au patit dar cati oameni au murit din cauza lor...).Gheorghiu Dej....un lingau dar a murit pentru ca la un moment dat si-a adus aminte ca i roman. Ceausescu=un cismar,multi isi aduc aminte de ''gloria'' lui si de ''industria'' lui dar daca citesti mai amanuntit iti aduci aminte ca era doar o minciuna. Ilici Iliescu=un TRADATOR,Basescu PATRIOT,Mihai Razvan Ungureanu=VIITORUL ROMANIEI!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

andreiu

   

Laudabile cunostintele tale despre istoria neamului nostru. Laudabil, de asemenea si curajul de a-ti expune public optiunea politica actuala. O intrebare: in care limba cuvantul bozgor = persoana straina de aceste pamanturi ?

Bătrânul

  "la trecutu-ti mare Viitor...."

pharaonu75

Citat din: andreiu din Martie 27, 2013, 06:24:24 AM
... O intrebare: in care limba cuvantul bozgor = persoana straina de aceste pamanturi ?

Probabil in limba vorbita de Horia Sima sau Corneliu Zelea Codreanu! Dedu are o problema mai veche cu ungurii si se pare ca recentele evenimente cu steagul secuiesc si bentita tricolora i-au reimprospatat-o!

Ii recomand din nou sa isi duca luptele pe PM, iar aici sa incerce sa respecte art. 5 si art. 12 din REGULAMENTUL FORUMULUI
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul


D006

  Sa se inteleaga corect : noi romanii nu ii uram pe unguri pentru ca sunt unguri sau straini  ci ii "iubim" in aceaieasi masura in care ne  "iubesc" si ei pe noi.

silviu

           Oricine s-ar supara dar nu trebuie sa judecam cu masuri diferite.Prea de multe ori, noi romanii,din nu stiu ce considerente ne lasam calcati in picioare.Nu trebuie sa jignim pe nimeni,dar nici sa ne lasam jigniti.Nu stiu de ce gestul elevilor maghiari de a expune culorile nationale ale Ungariei (in Romania) de ZIUA NATIONALA A ROMANIEI , a fost un gest neglijat de presa si autoritati (cred ca din ideea prosteasca de a nu "supara " pe nimeni),iar gestul unei singure fetite care si-a pus o bendita cu culorile nationale ale Romaniei de ziua "maghiarilor de pretutindeni" a dus la o "atitudine sovina si revansarda din partea romanilor".
        Trebuie sa punem o data si pentru totdeauna la respect aceste manifestari.Nu se poate sa nu se dea o riposta hotarata (fara injuraturi si altele...) oricarei manifestari de acest gen din partea maghiarilor.
                          Cu stima,
                                    Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

D006

 Treaba e simpla , la anul de 15 martie asa din intamplare UN MILION de romani ne dam intalnire la Sf. Gheorghe si nu cel din delta ci cel din Covasna. Tot intamplator fiecare va avea la el un drapel tricolor : ROSU,GALBEN,ALBASTRU.

cleo

Dl Dedu....cu istoria stai bine...probabil ca ai dat ceva examene....da sa afirmi ca patrihotii sunt patrioti ...
si mru-ul e viitorul...dupa ce ne-a vandut dandu-si concursul si toata stiinta sa platim holocaust(20 miliarde euro) ...prin diferite prelegeri pe unde trebuia...si aducaind cele trei scuturi antiracheta in ro(era vorba de bulgaria initial).
Cred ca cel putin e dezimformare daca nu rea intentie....sau ati uitat ghilimelele...

D006

  Vrem nu vrem in Romania a fost Holocaust , trebuie sa ne asumam trecutul pentru a privi cu incredere spre viitor. Orice se cumpara cu bani asa ca nu e nimic iesit din comun .

andreiu

      Daca dam crezare celor relevate de cei ce comenteaza in filmele postate de sfcpfa (si nu sunt persoane ignorante in materie de istorie), coroborate  cu alte studii si ipoteze cum ca dacii si romanii erau frati, iar razboiul in doua etape a fost fratricid, va avertizez ca si noi suntem frati cu ungurii.

cleo

In Romania nu a fost holocaust....
Maresalul Antonescu a eliberat 20000 de pasapoarte in alb pentru comunitatile de e..eii (liderul lor care mai traieste a facut declaratii in presa din N.Y.)din toate zonele.
Horty nu e roman ...a facut executii in ardeal pentru asta au ridicat ungurii statuie pentru el(nazi)

stefan1

#59
  Poate o sa supar pe unii, dar eu cred ca ne inflamam pentru unele lucruri pe care ar trebui sa le tratam cu mai mare toleranta si nu taxam alte fapte mai grave pentri securitatea statului.
  Secuii, ca si sasii, in istoria Transilvaniei au fost comunitati bine constituite si cumva exclusiviste. Multa vreme in cetatile sasesti nu aveau drept sa-si cumpere proprietati nici ungurii nici romanii. Si modul de gospodarire era oarecum autonom, totusi datoriile fata de Coroana sau fata de Principatul Trabsilvania (dupa Mohacs), apoi fata de Casa Austriei si le-au platit fiecare din comunitatile din Ardeal.
  Ce ma mira pe mine este atasamentul secuilor fata de Ungaria, cu toate ca de-a lungul istoriei natiunea secuiasca (secuii nu sunt unguri si chiar as fi multumitor daca cineva mai cunoscator dintre dansii de pe forum ar explica pozitia lor fata de aceasta problema), deci de-a lungul istoriei secuii au fost folositi de unguri unde a fost mai greu. Poate putini stiu ca ei erau initial amplasati pe marginea posesiunilor maghiare si ei trebuiau sa preia toate loviturile din partea popoarelor inconjuratoare sau invadatoare. Pe masura ce posesiunile maghiare se mareau, ei erau mutati mereu la margini. Cine a citit despre asezarea sasilor in Transilvania, se spune acolo ca multe asezari sasesti s-au format pe vechi asezari secuiesti. Si pe sasi si pe romani, maghiarii i-au asezat la marginile posesiunilor lor, cu acelasi scop de protectie. Toate incursiunile de prada intai treceau peste aceste zone marginase, primele pierderi suferindu-le acestia, timp in care maghiarii isi puteau asigura apararea. Pe secui i-a amplasat atunci in zona cea mai periculoasa, de unde veneau invaziile tataresti, prin trecatorile din est. De-a lungul istoriei tensiunile dintre unguri si secui au fost multiple, vezi revolta lui Doja (Dózsa György), dar si in Batalia de la Selimber (Schellenberg), secuii au avut un mare rol in armata lui Mihai Viteazu si de fapt ei au urmarit si ucis pe Andrei Bathory. Din cauza relelor tratamente ale Coroanei fata de ei, multi secui au trecut in Moldova si Tara Romaneasca si au format multe localitati in Principate. O apropiere de magiari a avut loc dupa 1700, cand sub austrieci, secuii au fost puternic folositi si de acestia, in special ca soldati in nesfarsitele razboaie pe care le duceau. Asa se face ca la Revolutia din 1848-49, ei au fost alaturi de maghiarii lui Kossuth, cautand sa se emancipeze fata de austrieci.
  Asta este ce stiu eu in mare despre secui, oricum un popor de admirat si care a avut in multe perioade ale istoriei un cuvant de spus in evenimentele din zona si care avea o organizare distincta fata de celelalte comunitati ardelene. De aceea eu cred ca nu este asa o mare crima daca vor sa arboreze si un steag propriu. De fapt la noi, sub unguri, care cel putin dupa 1867 au dus o dura politica de desnationalizare a romanilor, femeile au introdus in portul popular o cingatoare (nu stiu acum cum se numea exact) tricolora. Cu ea isi legau 'cratintele'. Desi nu se potrivea tocmai bine cu culorile alb-negru ale portului popular de la noi, toate femeile purtau acest tricolor ca un semn al rezistentei noastre. Si nu au putut sa ni-l interzica. Eu cred ca si ei au acest drept, la semne ale comunitatii. Altele sunt actiunile periculoase.
  Pe de alta parte, prin modul cum noi conducem aceasta tara, dam motive de nemultumire si pentru romani si cu atat mai mult pentru neromani, care pot spune ca sub alta conducere ar fi mai bine, desi si acest lucru este discutabil.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)