Impresii despre 2010 ca an apicol

Creat de ioanardelean55, Decembrie 21, 2010, 09:10:23 PM

« precedentul - următorul »

valter

Initial am vrut sa bifes ''un an bun''. As fi gresit.
Si atunci am spus adevarul''un an f bun''.
Acelasi lucru l-am facut  in 2008 si am fost injurat si hulit ca mincinos.
Probabil ori suntem (aia 3 de la fb) inversisti ori avem noroc cu carul.

Sincer sa va spun ma descurc mai bine in anii dificile.De ce? Chiar nu stiu.
Da' nu iertam nici anii buni si f buni.

O fi dupa zicala''Dumnezeu da, dupa cat muncesti''.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

mape 48-petru manea

pt. prisacarul.dupa postarile tale nu-mi vine sa cred ca ai numai 12 fam.

mape 48-petru manea

 D-le Valter,totul depinde de zana in care avem stupina,Da in ani prosti pretul mieri este mai mare.

orbanstefan64

pt. prisacarul.dupa postarile tale nu-mi vine sa cred ca ai numai 12 fam.

parerea mea ca a fi un apicultor priceput nu are legatura cu numarul de familii .

mape 48-petru manea


pharaonu75

Poate ca din diverse motive (timp, sanatate) nu doreste sa intretina mai multe familii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

prisecarul

Citat din: orbanstefan64 din Decembrie 23, 2010, 07:27:33 PM
pt. prisacarul.dupa postarile tale nu-mi vine sa cred ca ai numai 12 fam.

parerea mea ca a fi un apicultor priceput nu are legatura cu numarul de familii .
multumesc de aprecieri, insa sunt departe de ceea ce sunteti voi si am multe de pus in practica!
in legatura cu numarul de familii, datorita faptului ca la inceput am luat familii de albine fara ca sa stiu nimic de ele, inevitabilul s-a produs si  dupa 2 ani le-am pierdut pe toate.
apoi anul urmator am inceput cu 2 familii, dar si studiu intens!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

prisecarul

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 23, 2010, 07:35:10 PM
Poate ca din diverse motive (timp, sanatate) nu doreste sa intretina mai multe familii!
timp am, sanatate asa si asa, dar nu am vrut sa ma extind dintr-o data!
eu tot ce am invatat, am invatat de pe forumuri, nu am avut pe cineva care sa ma indrume!
asa ca am luat-o tiptil-tiptil si vreau sa ajung la 30 familii, cred eu suficiente pentru mine!
deocamdata asta este perspectiva pentru urmatorii 2-3 ani.
daca reusesc sa mai "imbolnavesc" vre-o cunostinta din sat, atunci vom mai discuta! 
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

prisecarul

Citat din: MAPE 48 din Decembrie 23, 2010, 07:30:39 PM
DE ACORD.NU A FOST UN REPROS .SCUZE.
fii linistit, nu am luat raspunsul ca repros!
este greu sa fii singur, noroc cu "marea famile virtuala" a apicultorilor!
sincer, daca nu gaseam ceea ce cautam, dupa primul esec, renuntam!
de aceea recomand tuturor incepatorilor, mai intai studiu, apoi ceva lecti practice pe langa cunoscuti sau practicieni in domeniu.
dar de baza ramane studiul, iar  forumurile apicole au destule informatii!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

orbanstefan64

DE ACORD.NU A FOST UN REPROS .SCUZE.
nu i cazul de scuze eu vreau ma refer la: a fi apicultor sau a avea experienta de a lucra cu un numar mai mare de stupi :hi: :hi: :hi:

D006

  2010 este primul an din istoria Romaniei cand in magazine la inceputul iernii nu se mai gasesc produse apicole romanesti !!!!!!!!!

George N


Adrian Roman

Kaufland si Real in Baia Mare e plin, si nu se prea cumpara.

FERI

un an apicol ciudat
recolta buna de polen
dupa care o saptamana de frig
salcam 4 culesuri =productie jumatate fata de anii anteriori
floarea soarelui =productie buna
in final cand tragem linie
polen+salcam+poliflora+propolis+ceara=profit
Sanatosi sa fim

Sarbatori fericite pentru toti !

dedu

Parerea mea i ca a fost un an foarte rau,mai rau ca acest an se putea?Nu stiu,nu prea cred....
Apropo de ce a zis Dragos,in Kaufland Cluj chiar m-am uitat,multa miere ambalata in Arges si Sfantu Gheorghe dar a fost intr-adevar si miere din alte tari,oricum,parerea mea este ca mereu ambalajul conteaza,am vazut un batranel ce a luat miere,dupa ce a plecat am mers sa ma uit ce miere a cumparat,era miere din Cehia,mai scumpa ca mierea din Sfantu Gheorghe,de o culoare roz(nu stiu ce miere i aia roz) si o cantitate cu 50ml mai mica dar.......avea o forma a ambalajului si a borcanului placuta si chiar m-am gandit.....desi mierea de la noi sunt sigur ca era mai ok uite ca a cumparat mierea aceea straina si sunt sigur ca a cumparato pe aia doar pentru ca era ambalajul placut la prima vedere.
Deci da......conteaza foarte mult si exteriorul nu numai interiorul!!!
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!