Probleme la imperecheatul matcilor...

Creat de oroles, Iunie 13, 2014, 10:40:50 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Daca populatia bezmeticului e mai mare decat a roiului sunt putine sanse. Nu problema batailor intre albine e importanta, ci atacul asupra reginei. Sansele de reusita cresc putin daca se foloseste alt stup nu cel a bezmeticului. Am mai spus nu am mare experienta cu bezmeticii deoarece am incercat pe cat posibil sa nu am in stupina asemenea cazuri.

marius_vfp

cazuri urate am avut acest an , rata de imperechere scazuta , rata de acceptare a matcilor imperecheate , la fel,  in roii formati puternici  rata a fost inferioara celor slabi sau a nucleelor,

cipik eu zic sa nu te ingrijorezi pe moment , mai asteapta circa 1 saptamana maxim , apoi daca nu vezi oua imparti ramele prin alte cutii puse dupa diafragma , asa i-am impartit eu  roii care au ramas fara matca . in general matcile incep ouatul cam dupa 2 saptamani de la eclozionare dar ponta mai poate intarzia.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cipik

Cam asa m-am gandit si eu. Matcile au cresut in comparatie cu marimea la eclozionare, sunt mari si viaoaie, acum doar oualele mai lipsesc, ca mancare le-am dat si polen au adus ele.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bucovineanu

Daca reginele sunt mai mari decat au eclozat in urmatoarele zile vor aparea ouale.

cipik

Asta sper si eu. Daca totusi erau matcile trantorite trebuia sa vad oua, fie si de trantori macar la unul dintre ei. Acum mai am o nedumerire, de ce la familia cu schimbare linistita, acolo de unde am luat doua botci, regina s-a imperechiat? Sa fii fpst ''fortata'' sa iasa la imperecehre mai repede si pe conditi mai nepotrivite?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bucovineanu

E greu sa stim noi cauza pentru care unele se imperecheaza mai greu si altele mai repede. Noi facem doar presupuneri.

stefan1

Citat din: cipik din Iunie 22, 2014, 11:22:21 PM
Asta sper si eu. Daca totusi erau matcile trantorite trebuia sa vad oua, fie si de trantori macar la unul dintre ei. Acum mai am o nedumerire, de ce la familia cu schimbare linistita, acolo de unde am luat doua botci, regina s-a imperechiat? Sa fii fpst ''fortata'' sa iasa la imperecehre mai repede si pe conditi mai nepotrivite?

  S-ar putea ca o botca ramasa in stup sa fi fost mai matura decat cele luate de tine. Se poate si ca noua famile sa nu-i fi asigurat conditiile optime de eclozare (in primul rand temperatura) iar daca familia e cu probleme s-ar putea chiar sa dea mai putina atentie noii regine si asta sa fie cauza unei intarzieri la imperechere. Mai pot sa fie si alte cauze, cum ar fi o aripa franjurata (daca a fost hartuita de albine) sau chiar un picior paralizat, ce s-ar vedea la o examinare mai atenta. Pot fi si unele defecte 'din nastere' neimputabile unor greseli ale stuparului, care pot fie sa intarzie imperecherea fie chiar sa faca imposibil zborul, caz in care pana la urma regina va disparea sau - foarte rer - sa se trantoreasca si deci sa oua doar de trantori.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Am cateva familii roite dupa metoda botcilor de salvare in 23 mai si nici acum nu am matci imperecheate, dupa 30 de zile. Din 9 doar una s-a imperecheat. Le-am mai dat ieri o rama cu oua / puiet, poate nu se vor besmetici.

Anul acesta s-au besmeticit uimitor de repede.  :sad:

Am 2 intrebari pentru cei cu experienta si stiu ca exista pe aici persoane mai competente ca mine in apicultura:

1. Ma intreb daca cuiburile blocate cu miere si pastura ar putea impiedica regina abia imperecheata sa isi ia ponta?

2. Dar o familie cu botci, in conditiile in care au blocat toate ramele dintr-o parte in alta cu miere si pastura (in special pastura) poate lua decizia de a roi cu prima regina eclozata, chiar daca nu a avut regina pana atunci? E adevarat ca roiuri am avut ceva anul acesta desi, dupa mine, nu ar fi avut motive de roit cauzate de apicultor. Cei care aveau regina le-am dat rame si le-am extins spatiul la maxim.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: oroles din Iunie 23, 2014, 05:22:09 PM


1. Ma intreb daca cuiburile blocate cu miere si pastura ar putea impiedica regina abia imperecheata sa isi ia ponta?

Nu impiedica regina sa ponteze cuibul blocat. Albinele reusesc sa deblocheze o mica suprafata din rame unde regina poate incepe ponta.
Asa de puternic a fost culesul incat o familie fara regina a blocat cuibul?  :smile:

oroles

Vecinul meu apicultor a spus ca e cel mai bun cules de salcam din ultimii 5 ani.  Mie nu mi se pare extraordinar de mult  mai ales ca a plouat zilnic aproape si am avut si grindina de vreo doua ori. Totusi la cata putina experienta am eu...

Ideea e ca are foarte putine celule libere, multe fiind ocupate cu pastura. La unul pe care il credeam fara matca am gasit puiet capacit de trantor pe rama claditoare si oua ioc. Trantorii erau uniform batuti, ca de matca. In rest nici vorba de besmeticire inca...

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Familiile fara regina neavand puiet de care sa se ocupe, valorifica mai bine culesurile mai importante. E stiut ca unii stupari blocheaza matca cu Hannemanul astfel incat sa aiba culegatoare mai multa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

#41
Nu e acelasi lucru daca spatiul de ponta a reginei e limitat cu gratia si alta e situatia cand regina lipseste  din  stup.

ionel07196555

Dragi colegi cam tot ce sa scris pe pagina asta am patit si eu
Sa nu uitam un lucru : regina care nu are ouat dupa a 10  zi nu da randament .
Cartea si am vazut la mine una de schimbare linistita si alta din botca de roire merg brici.

marius_vfp

#43
domnule ionel , ziua asta de 10 nu e chiar asa de batuta in cuie , spune-mi sincer ,dumneavoastra daca matca nu a inceput sa oua pana in ziua 10 si oua in a12-a zi  o consideri slab calitativa.
eu ma gandesc ca sunt multe conditii de indeplinit ,multi factori care intervin , eu etichetez o matca abia in anul urmator dupa primul cules de salcam , cum a iernat cum rezista frigului , cum incepe lucrul dimineatza/seara, o matca poate fi foarte buna dar daca nu o ajuta albina ,nu are acoperire  e de pomana buna , dar totusi e buna ,aici trebuie sa intervina iscusinta celui ce lucra cu ele ,etc.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ionel07196555

Citat din: marius_vfp din Iunie 24, 2014, 09:02:16 AM
domnule ionel , ziua asta de 10 nu e chiar asa de batuta in cuie , spune-mi sincer ,dumneavoastra daca matca nu a inceput sa oua pana in ziua 10 si oua in a12-a zi  o consideri slab calitativa.
eu ma gandesc ca sunt multe conditii de indeplinit ,multi factori care intervin , eu etichetez o matca abia in anul urmator dupa primul cules de salcam , cum a iernat cum rezista frigului , cum incepe lucrul dimineatza/seara, o matca poate fi foarte buna dar daca nu o ajuta albina ,nu are acoperire  e de pomana buna , dar totusi e buna ,aici trebuie sa intervina iscusinta celui ce lucra cu ele ,etc.
spor
Foarte adevarat cele zise mai sus.
Diferenta am vazuto anu acesta la mine in stupina ,poate nu e concludent sint doar doua o schimbare linistita de BK si una de roire de a noastra si parca sint la concurenta cu ouatu
Restu de 22 de roi mai subtire .
partea proasta e ca nu mai am de unde sa le ajut cu rame cu puet la eclozare
am ajutat roi mai vechi si acum astept dar or ce zi intirziata in zootehnie si agricultura are consecinte