La cat timp ar trebui schimbate ramele vechi dintr-un stup?

Creat de Suba Viorel, Aprilie 18, 2012, 05:34:47 PM

« precedentul - următorul »

Ioan Olaru

Cum procedăm la înmulțire cu ramele , dacă avem vechi punem roi să clădească rame noi ?
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

italianu

metoda de verificare a ramelor e f simpla;daca iei rama si te uiti prin ea la soare,si nu vezi lumina sa treaca ,o schimbi!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

Obombo

Citat din: Ioan Olaru din Februarie 27, 2013, 05:33:26 PM
Cum procedăm la înmulțire cu ramele , dacă avem vechi punem roi să clădească rame noi ?
Nu pra am inteles intrebarea. Roii artificiali e clar ca se formeaza cu rame vechi, dupa care se adauga faguri artificiali. Pentru roii naturali e de preferat folosirea fagurilor artificiali.

Ioan Olaru

Ar merge de exemplu roi pe 3 rame iar după aceia completezi cu faguri artificiali plus stimulare atât cât poate să cuprindă
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

SPYKAL

Citat din: Ioan Olaru din Martie 02, 2013, 03:37:05 PM
Ar merge de exemplu roi pe 3 rame iar după aceia completezi cu faguri artificiali plus stimulare atât cât poate să cuprindă

De ce nu iti intrebi mentorul "on line"? Poate iti va da mai multe lamuriri.. Si apropo!!!!! :rotfl: :rotfl: :rotfl: Ti-am vizitat "minunatul" blog albina online. Un singur sfat...daca imi permiti.... In locu tau, inainte de apicultura m-ar fi preocupat mai intai...ORTOGRAFIA LIMBII ROMANE. Stimate domn... s-a inventat de mult...... CRATIMA :yes: :yes: :yes: Ex "-".....aceasta liniuta se numeste....CRATIMA. Si un al doilea sfat... Sunt incepator ca si tine in ale ....apiculturii.....si crede-ma chiar stau in banca intai si invat de la adevaratii maestri in aceasta nobila meserie, nu ies ca..... paduchele in frunte. Consider ca trebuie sa îi lăsăm pe cei care au .....nici ei nu stiu câte zeci de milioane de înțepaturi la activ și ani de apicultură, să ne dea sfaturi și să învațăm de la cei mai buni. Ce este bine pt ei, consider că este și pt noi. Imi cer scuze daca postarea (in afara de cel vizat) a deranjat pe cineva. Nu este un atac la persoana, dar am considerat ca este fair play sa imi expun punctul de vedere in privinta acestui domn.


romikele

Adevaratul fair play este sa dam posibilitatea oricui sa ne prezinte modul sau de lucru cu modelul de stup preferat.
Concluzii putem trage dupa aceea, mai ales ca nimeni nu s-a nascut invatat si oricat am sti e loc de mai mult...

Obombo

Citat din: Ioan Olaru din Martie 02, 2013, 03:37:05 PM... plus stimulare atât cât poate să cuprindă
Ioane, incetisor cu stimularea. "Cat poate sa cuprinda" hranesti toamna, pentru completarea rezervelor, cu roii e mai complicata treaba, daca le dai prea mult risti sa blochezi cuibul si in loc sa-i stimulezi mai rau faci.

kamy

Albinele orivat ar fi de vechi ramele le prefera celor noi construite,am un prieten in bihor care e foarte meticulos si schimba la 3 ani ramele de cuib,de o perioada incoace spune ca le da albinelor ceea ce vor adica rame vechi in cuib!
Poti astfel ajunge la performantele celulelor de 4,9 mm cu conditia sa ai familii sanatoase!
Dupa ce am citit cartea ceara am mai folosit tunderea ramelor!e un proces anevoios!

oroles

 E simplu.
Cand se innergresc prea tare ramele trebuie schimbate din cel putin 3 motive:
1. Celulele negre au o capacitate mai mica datorita reziduurilor ramase din iesirea mai multor generatii ("camasile") si a lustruirii cu propolis de catre albine inainte ca matca sa depuna o noua generatie. Daca nu vrem albine pigmeu (cum am vazut eu la cineva) mai schimbam  fagurii negri.
2. Ramele vechi pot duce la infestarea albinelor cu diverse boli. Camasile generatiilor ecluzionate dau fundului celulei un aspect de burete care duce la retinerea de bacterii si virusuri. Albinele lustruiesc cu propolis, dar uneori nu e  suficient.
3. Daca vreti sa obtineti ceara de calitate, le schimbi mai repede. Cu atat mai mult daca vrei sa iti faci proprii faguri si dispui de o presa - obiectivul meu urmator.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kamy

Pai nu e mai simplu sa lasi ramele 7 ani,nr desavarsit ajungi la distanta de 32 intre rame,ca la fagurele natural,celula scade la 4,9 si scapi de varoa?!

PARINTELE

Schimbarea sau  reformarea fagurilor vechi trebuie tratata cu foarte mare atentie, ca sa nu reformam decit fagurii intr-adevar foarte vechi, care pot constitui un focar de boala si adapost pentru diferiti daunatori, dar sa pastram un numar de faguri inchisi la culoare pentru cuibul de primavara si toamna.
cu stima

bucovineanu

Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 08:45:11 PM
Pai nu e mai simplu sa lasi ramele 7 ani,nr desavarsit ajungi la distanta de 32 intre rame,ca la fagurele natural,celula scade la 4,9 si scapi de varoa?!
Ce usor ar fi  de scapat de varoa daca celula de 4,9 ar omori parazitii.  :smile:

kamy

Citat din: bucovineanu din Decembrie 02, 2013, 09:30:11 PM
Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 08:45:11 PM
Pai nu e mai simplu sa lasi ramele 7 ani,nr desavarsit ajungi la distanta de 32 intre rame,ca la fagurele natural,celula scade la 4,9 si scapi de varoa?!
Ce usor ar fi  de scapat de varoa daca celula de 4,9 ar omori parazitii.  :smile:
Poti daca nu mere cu celula goala o umpli cu dtt,sau cu negvon de mor si roii care-i pui in lafa peste 10 ani!

bio

Citat din: kamy din Decembrie 02, 2013, 08:45:11 PM
........,ca la fagurele natural,celula scade la 4,9 si scapi de varoa?!

... =))...

.. am mai vazut, pe nu-stiu unde, ca se discuta fantezii din astea..:)...

Fagure inchis la culoare-- numai dezavantaje.. :...Boli..albina mica..--cred ca sunt deajuns.

Mergeti pe un 3-4 faguri / famile / anual. Dar nu ii refomati total. Reformati total doar cei cu celula de trintore mai mult de 10% din suprafata.
Cei inchsi la culoarte cu celula "pefect" scurtati doar  celula. ... si primavara dati din nou in familie la cladit.

oroles

Citat
Cei inchsi la culoarte cu celula "pefect" scurtati doar  celula. ... si primavara dati din nou in familie la cladit.
Ne poti arata si cum se face, astora mai incepatori?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani