PARERI

Creat de zbye, August 10, 2011, 10:17:29 AM

« precedentul - următorul »

zbye

salutare ! ce pareri aveti despre modelul asta de insaramare, modelul este ok pentru rame 1/1 ?  :new:

v_crypt

Este un model foarte bun de insarmare.
Anul acesta cu modelul de insarmare pe orizontala am avut probleme deoarece a fost foarte cald si s-au rupt cativa fagurii. :hi:

Dani V.

E foarte bun dar eu as mai adauga o sarma pe margini la 1 cm ca de nu fagurele tinde sa se curbeze cand il lipesi sau daca e cald si albina nu apuca sa lucreze pe el. Am patit-o  :P

evulet78

PENTRU ACEST TIP D INSARMARE AI NEVOIE DE LEATUL INFERIOR DESTUL DE SOLID. :D
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook

PricopArthur

Bine ar fi sa folositi ondulatorul de sarma
Miere multă şi inimă curată!

zbye

la acest model de insaramare am facut o modificare, am mai pus inca doua sarme pe orizontala, undeva la 3 cm de leaturi si acum e foarte ok.  :bzz:

mechenici

#6
 :ok: deci 4 pe verticala shi 2 pe orizontala? De lipit de leatul de sus mai lipeshti? Baga daca potzi shi o poza te rog.
ai cishtigat-continua--ai pierdut-continua

Obombo

Cu sarmele incrucisate nu se mai poate folosi nici ondulatorul si nici transformatorul, deci timpul pentru insarmare si montare a fagurilor artificiali creste enorm.

D006

  Insarmarea se face in functie de tipul de centrifuga folosit si in functie de tipul de stuparit practicat.  :new:

APISBAD

Aveti dreptate acest tip de insarmare se preteaza foarte bine in pastoral .... iar centrifuga poate sa fie hrbuita rau ... sansele de rupere sunt minime  :hi: :hi:

andrei_georgian

sal tuturor!
sunt nou p aici p forum si nu ma prea pricep.. :sad:
asa ca imi scuzati unele greseli..sper sa nu fie..
sunt apicultor d 4 ani, am 23 ani,necasatorit,urmeaza :D
tipul acesta de insarmare este ft bun, o sa-l folosesc si eu, sper sa nu mai patesc ca anul acesta cand d la caldura m-am trezit cu fagurii introdusi la cladit,ondulati parca erau in valuri..
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

dan motu

andrei asta a fost din cauza ca nu ai avut canal la speteaza de sus si nu ai avut cules in momentul cand leai dat la cladit