Viata familiei de albine în stupii din poliuretan (POLIURETANIȘTII)

Creat de SPYKAL, Decembrie 19, 2013, 04:58:29 PM

« precedentul - următorul »

bismark

    Dane, si tu ai stupi de poliuretan ca vecinul  Spykal, daca, da atunci avem de la cine ne informa.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

SPYKAL

Citat din: bismark din Ianuarie 08, 2014, 04:51:50 PM
    Dane, si tu ai stupi de poliuretan ca vecinul  Spykal, daca, da atunci avem de la cine ne informa.Cu respect
Oricand cu multa placere. Stima si respect!!!

dan sebastian

Din pacate nu am, dar am lucrat la cineva in stupina 1 an, si avea asa ceva. Am observat diferenta de dezvoltare primavara. Productia e si in functi de matca, dar mi s-a parut oricum mai mare. Daca ai un pic de grija, vara sa aibe deschisa ventilatia jos (antivaroua)iar iarna inchisa totul e ok. Nu am vazut albina facand ventilatie ca la cei de lemn. Iarna tin cald, vara rece. Au un singur dezavantaj, pretul de achizitie. Cu banii de 10 de poliuretan mi-am luat 40 de lemn si blana de 3 cm facuta cu 2 falturi pe corp, 2 caturi de jumate etc. Asta e, chiar daca ai bani albina te invata sa fi mai precaut cu cheltuirea lor, adica chibzuit.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mmacreanu

Diferenta in dezvoltare este data de proprietatile poliuretanului de a izola termic, astfel scaderile bruste de temperatura sunt mai putin simtite de albine iar puietul poate si crescut fara riscurile de a fi racit. Daca cineva spunea aici ca in zilele insorite albinele din lazile de lemn ies mai repede la zbor pentru ca lemnul se incalzeste si albinele simt mai repede asta ... se intampla si viceversa, brusc scade temperatura pentru ca tot acel lemn se raceste. Tind sa cred ca stimularile timpurii, chiar dupa 15 ianuarie , sunt mai rentabile in poliuretan pentru ca face fata mai bine la fluctuatiile bruste de temperatura ... si cum, clima este in schimbare si s-a vazut ca am avut parte de zile calde si nopti reci, trebuie sa adaptam si noi cresterea albinelor!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 10, 2014, 10:37:52 PM
......... Daca ai un pic de grija, vara sa aibe deschisa ventilatia jos (antivaroua)iar iarna inchisa totul e ok.
In acest model de stup se ierneaza doar .....in fundul gol și urdinisul deschis la jumatate. Se optureaza fundul AV (maxim la jumatate),  numai in cazul unor temparaturi de -18....-22 grade sau in momentul in care matca isi incepe ponta si exista puiet, pentru a mentine caldura in cuib. Este perfect adevarat asa cum a scris mai sus si Marius. Matca incepe sa ponteze mai devreme decat in stupii din lemn iar diferentele de temperatura nu sunt asa de mari. Stima si respect!!!

bismark

   Mai, mai ce va mai laudati voi marfa da ce sa fac daca mai am ceva scindura si musai sa o lucrez, da nu-i rau sa fac rost si din astia ca eu nu plec nicaieri.Asa ca vecine vom discuta cind ai sa vii pe la mine.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mmacreanu

Citat din: bismark din Ianuarie 11, 2014, 09:31:18 AM
   Mai, mai ce va mai laudati voi marfa da ce sa fac daca mai am ceva scindura si musai sa o lucrez, da nu-i rau sa fac rost si din astia ca eu nu plec nicaieri.Asa ca vecine vom discuta cind ai sa vii pe la mine.Cu respect

Cred ca am precizat de cateva ori, eu nu laud nimic si nici nu am avut vreodata intentia sa zic ca pana acum nu s-a facut apicultura bine in lemn. Am spus doar ca riscurile de a raci puietul sunt mai putine in poliuretan. Nu este pacat de albina care se uzeaza incepand sa dea drumu la secretia de laptisor de matca, creste putin puiet si apoi DACA vine frigul ... a muncit degeaba si a consumat mierea (turta) degeaba.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: bismark din Ianuarie 11, 2014, 09:31:18 AM
   Mai, mai ce va mai laudati voi marfa da ce sa fac daca mai am ceva scindura si musai sa o lucrez, da nu-i rau sa fac rost si din astia ca eu nu plec nicaieri.Asa ca vecine vom discuta cind ai sa vii pe la mine.Cu respect
Cu siguranta va voi vizita in aceasta primavara. Sa se mai incalzeasca putin, sa inceapa mandrele sa iasa din stup si vorbim la ...concret. Oricum ne intalnim la targ la Galati. Apropo! La targul de la Slobozia veniti? Stima si respect!!!

bismark

   Cu placere as participa dar la mine e cam greu cu deplasarea. Asa ca mai muncesc pe linga casa e altceva, asa ca va astept pe la mine cu Gheorghevici. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/