Viata familiei de albine în stupii din poliuretan (POLIURETANIȘTII)

Creat de SPYKAL, Decembrie 19, 2013, 04:58:29 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Oare de ce se acrediteaza la bio numai stupinele aflate in stupi de lemn si nu sunt admisi si altfel de stupi?

mmacreanu

va spun eu ... din cauza legislatiei. este facuta pe un suport vechi si nimeni nu o sa schimbe legislatia acum doar ca sa introduca niste specificatii legate de lazi. Iar daca vorbim de bio, nu cred ca poliuretanul nu poate lua certificare de bio.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

Nicaieri nu se accepta la bio altceva decat stupi din materiale NATURALE. Si e normal sa fie asa, altfel nu ar mai fi bio.

stefi

Cand m-a rugat SPYKAL pe privat sa fac un topic POLIURETANISTII si pe Apiardeal pentru cei ce nu folosesc Facebookul stiam eu de ce m-am fofilat si nu am vrut. In timp ce pe grupul de pe FB (e adevarat nu foarte mare pt ca nu multi au) se discuta despre cum se ingrijesc albinele in acest tip de stup, se dau sfaturi personale ale unuia sau altuia care ii folosesc, se pun poze si filmulete rapid, intr-un cuvant se vorbeste despre stupul de poliuretan in exploatare aici de vreo 3 pagini se freaca aceleasi idei:o fi bun PUR-ul? daca nu e bun? nu e ba bun ete e plin defecete (dar eu totusi il folosesc), intr-un cuvant discutia este inca intepenita la stadiul de inceput si anume:sa-mi cumpar sau nu PUR?, e mai bun lemnul sau PUR? Cine foloseste lemn, foloseste lemn, cine foloseste PUR foloseste PUR, exista sectiuni si topice pentru lemn dar nu exista topic pentru PUR pentru ca e bruiat de cearta lemn-PUR, in loc sa se afle informatii utile de catre cei interesati si incepatori in PUR cum sunt si eu. Eu am doar 3 stupi din PUR si am multe de invatat de la unul care are cateva sute, un astfel de domn existand pe Grupul de pe FB Va urez discutie cu spor si sarbatori fericite!

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.


bucovineanu

Citat din: stefi din Decembrie 29, 2013, 07:58:29 PMEu am doar 3 stupi din PUR si am multe de invatat de la unul care are cateva sute, un astfel de domn existand pe Grupul de pe FB Va urez discutie cu spor si sarbatori fericite!
Daca s-a deschis discutia eu cred ca fiecare e liber sa-si spuna parerea pro sau contra. Cel care are cateva sute sa-i stapaneasca sanatos, iar cei care doresc sa-l urmeze, pot sa o faca linistiti, bineinteles daca le permite punga.
Sarbatori fericite la toti apicultorii, fie ca au stupi din lemn sau din poliuretan.

romikele

Citat din: dan motu din Decembrie 29, 2013, 06:30:21 PM
Nu incurca albinele cu oameni ,este mare diferenta ,oare nu teai intrebat vreodata  de ce institutele de cercetare de ce nu folosesc asa ceva,de ce fermele mari de prestigiu din lume de ce nu folosesc asa ceva,daca ai face pastoral cu 200 de familii oare cum teai descurca cu aceste lazi?

Te inseli... ai vazut stupii de la Institutul din Goetingen? (IWF.de)

bismark

   Dupa mine,se merita in pastoral numai paletati cite 4 sa fie cit mai putin supusi socurilor si lovirilor.In rest sint avantajati vara nu stiu iarna cum se comporta stiind ca, condensul se produce in familie oricum si daca nimic nu-l extrage el isi va gasi loc in faguri mucegaind.Lemnul mai suge din condens insa la astfel de stupi totul se va scurge pe pereti si de aici daca sint la fundul gol poate ingheta si de aici consum mare de hrana etc.Daca in timp rezista si se va gasit modul cel mai bun de echilibru ( caldura+condens+hrana) ar fi ideal.Asteptam primavara cu rezultate palpabile.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mmacreanu

Citat din: bismark din Decembrie 30, 2013, 09:49:25 AM
   Dupa mine,se merita in pastoral numai paletati cite 4 sa fie cit mai putin supusi socurilor si lovirilor.In rest sint avantajati vara nu stiu iarna cum se comporta stiind ca, condensul se produce in familie oricum si daca nimic nu-l extrage el isi va gasi loc in faguri mucegaind.Lemnul mai suge din condens insa la astfel de stupi totul se va scurge pe pereti si de aici daca sint la fundul gol poate ingheta si de aici consum mare de hrana etc.Daca in timp rezista si se va gasit modul cel mai bun de echilibru ( caldura+condens+hrana) ar fi ideal.Asteptam primavara cu rezultate palpabile.Cu respect

bismark ... asa credeam si eu dar am descoperit ca nu aveam o viziune buna despre condens. Condensul se creeaza in orice stup dar de cantitatea de apa rezultata depinde aparitia mucegaiului. Condensul apare atunci cand aerul cald din stup intra in contact cu materiale cu o temperatura mai mica decat a aerului. Am facut un experiment la atingere, pe timpul iernii, peretele din lemn este mai rece iar cel din poliuretan este mai cald, nu absoarbe deloc caldura sau frigul. Apa din stupul din poliuretan se scurde catre fundul stupului si in timp dispare fara sa apara mucegaiul prin colturile lazii. Faptul ca lemnul mai suge din condens face ca acel perete de lemn sa fie mereu ud, ingheata si o sa vezi un fel de bruma ... in poliuretan echilibrul (caldura+condens+hrana) este mai bun decat in lemn, dar albinele traiesc in ambele materiale.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: albinasebes din Decembrie 29, 2013, 04:48:18 PM
....... in hranitor trebuie puse plutitoare, daca nu, e jale. mor multe albine.
Eu asa ceva folosesc si garantat nu moare nicio albina pt ca accesul la sirop este  limitat atat cat trebuie sa il ia pe tot din hranitor

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Ianuarie 02, 2014, 06:27:11 PM
Citat din: albinasebes din Decembrie 29, 2013, 04:48:18 PM
....... in hranitor trebuie puse plutitoare, daca nu, e jale. mor multe albine.
Eu asa ceva folosesc si garantat nu moare nicio albina pt ca accesul la sirop este  limitat atat cat trebuie sa il ia pe tot din hranitor

dupa matrita domnului crombra? :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 02, 2014, 07:52:44 PM
Citat din: SPYKAL din Ianuarie 02, 2014, 06:27:11 PM
Citat din: albinasebes din Decembrie 29, 2013, 04:48:18 PM
....... in hranitor trebuie puse plutitoare, daca nu, e jale. mor multe albine.
Eu asa ceva folosesc si garantat nu moare nicio albina pt ca accesul la sirop este  limitat atat cat trebuie sa il ia pe tot din hranitor

dupa matrita domnului crombra? :D
Tu ce crezi????? :D :P :hi: :hi: :hi:

dodo79

Citat din: bucovineanu din Decembrie 29, 2013, 07:52:44 PM
Nicaieri nu se accepta la bio altceva decat stupi din materiale NATURALE. Si e normal sa fie asa, altfel nu ar mai fi bio.
tot respectul ptr dumneavoastra.din cate stiu eu mierea e depozitata in faguri pe rame de lemn(bio).daca ar fi faguri de plastic nu ar mai fii bio?
sanatate

dan sebastian

Te inseli... ai vazut stupii de la Institutul din Goetingen? (IWF.de)
[/quote] Daca va referiti la cei verzi, i-am vazut si eu. Insa am observat ca au baza pe lemn (partea de urdinis unde intra albinele). Oricum filmele sunt din anii 80. As fi curios ce au mai inventat nemtii in clipa de fata pe langa modificarea genetica a matcilor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.