utilitatea fundului anti varoa

Creat de taky86, Decembrie 17, 2007, 07:23:19 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Andrei, eu nu stiu cat de mari sunt viermii aia...da-mi niste dimensiuni in mm ale ochiurilor, daca poti... :) :)
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Pai a mea este de 1/8 din inch si zice calculatorul ca inseamna 3.81 mm.

flavius

 :zzz: :zzz: comandat 2 foi de tabla de aluminiu...scap de toate intrebarile...hihihi...maine soseste coletul prin curierat rapid... :nebun: :nebun:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Citat din: flavius din Iulie 21, 2010, 09:08:14 AM
:zzz: :zzz: comandat 2 foi de tabla de aluminiu...scap de toate intrebarile...hihihi...maine soseste coletul prin curierat rapid... :nebun: :nebun:

Un pas inainte catre succes. Drumul este lung, dar permanent ai luminita la capatul tunelului: Placerea lucrului bine facut.
Toate bune
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

asa-i...vreau sa fie bine...cat mai aproape de perfectiune...care, intre noi fie spus, nu exista...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

razvanconstantin

Citat din: flavius din Iulie 21, 2010, 04:24:45 PM
asa-i...vreau sa fie bine...cat mai aproape de perfectiune...care, intre noi fie spus, nu exista...

ATENTIE : Mai bine este DUSMANUL binelui !
Din cate stiam eu ALUMINIU este CANCERIGEN ,  motiv pt care este interzis sa se mai foloseasca bidoanele de aluminiu pt miere :}} Deci este perfectiune sau nu ca ai comandat foi e aluminiu ?
razvan

D006

  Daca aluminiu este cancerigen de ce toate dozele de bere si cola sunt din aluminiu ?

gheco

Cred ca nu trebuie sa fim mai catolici decat papa de la Roma.
Un aspect este la bidoane unde exista posibilitatea oxidarii aluminiului si dispersarii in miere (si aici am suspiciunea unei exagerari) si alt aspect este plasa pe care albina nu prea circula. Cum exista si plasa galvanizata si este mare diferenta de pret putem sa folosi pe cea galvanizata.
Nu resping observatia, dar consider ca este o exagerare.
Toate bune
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

razvanconstantin

Citat din: dragos2006 din Iulie 21, 2010, 08:37:20 PM
  Daca aluminiu este cancerigen de ce toate dozele de bere si cola sunt din aluminiu ?

Ai vazut cumva doze de bere nelacuite ? Este un lac special care impiedica oxidarea aluminiului deoarece OXITUD de aluminiu este cel care este cancerigen.

Am sa va intreb ceva pentru ca sa incheiem acesta discutie :
Ce fel de sarma folositi pentru insarmarea ramelor ? Sarma de fier galvanizata sau sarma de inox ?
Daca folositi sarma de inox aveti raspunsul la observatia mea. Daca folositi sarma de fier galvanizata atunci verificati de ce in tarile UE se foloseste sarma de inox
cu stima,
razvan

D006

Citat din: razvanconstantin din Iulie 21, 2010, 08:23:08 PM
Citat din: flavius din Iulie 21, 2010, 04:24:45 PM
asa-i...vreau sa fie bine...cat mai aproape de perfectiune...care, intre noi fie spus, nu exista...
Din cate stiam eu ALUMINIU este CANCERIGEN , 
razvan
Si plasticul e cancerigen atunci.
Sa nu mai vb de benzina sau tigari.
Pana si arsura la friptura este cancerigena.

razvanconstantin

Citat din: AndreiRNSi plasticul e cancerigen atunci.
Sa nu mai vb de benzina sau tigari.
Pana si arsura la friptura este cancerigena.
Nu inteleg AndreiRN ce doresti sa spui ?
Ai intentia sa tratezi albinele cu o tigara sau vrei sa le oferi o friptura arsa ?
Eu inteleg ca multi din cei care posteaza aici sunt ceva mai tineri si dornici sa devina apicultori RESPECTATI in UE ori acest lucru se poate obtine numai prin profesionalism .
Cei care doresc sa fie PROFESIONISTI , bravo lor, cei care doresc sa ramana la faza stupului din buduroi sa fie sanatosi .
va doresc toate cele bune
razvan

D006

Nu sarma de pe rame te face profesionist sau nu.
Poti avea albine in burdoi si respectul celor din jur in acelasi timp.
Respectul il castigi pt cunostinte si intelepciunea cu care le imparti si nicidecum pt o sarma sau o vopsea.
Respectul il castigi pt curatenia si grija pe care o duci fatza de lucratoarele tale.
In rest este loc pt toti si pt toate pe lumea asta.  :hi: :hi:

D006

  Nea Razvane ai grija ca Andrei a fugit din tara si acum lucuieste in California , el acum vorbeste despre stuparie asa cum o percepe acolo , trebuie sa-l acceptam asa cum e, noi aici abia acum construim capitalismul si nu traim pe spinarea altor tari !

flavius

http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2773.msg49285#new pe la ultimele poze se vede cum am prins plasa, direct pe rama fundului...a fost mai simplu asa...am o intrebare: e musai sa fie intinsa "tzambgal", sau poate sa fie si un pic mai lasata? de etansa, e etansa, da' mi-a cam facut burta...mama ei de treaba...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

janese

dupa primul an de fund antivaroa.......daca ai postamente pe care sa pui cutiile in pastoral...nu ai probleme...daca  pui cutiile pe iarba la nimereala...itzi sparge sita cate un shteap..si la urmatoarea mutare...pana vezi...te face praf albian care iese pe acolo...daca ai fund antivaroa..si nu scotzi tablele...doua luni...cand le scotzi totusi sa vezi si tu ce e pe tamle....gasesti bureti de gaselnita..cu capace dce celule...cu tocatura de polen...umezita...jale...stai linistit la stropiri sau la transport...la mutari...intr-un cuvant...daca intre sita de pe fund si pamant este curat fara buruieni...aerisirea asta isi face treaba...daca nu...numai belele....acu sa vedem la toamna iarna...pana acu ,de la janese...fundu antivaroa...e belea pe capu stuparului...mai vedem!