posibil furtisag????

Creat de POSTASUL, August 17, 2011, 08:39:14 PM

« precedentul - următorul »

POSTASUL

in seara asta pe la 6 am deschis un stup ca sai mut cuibul din partea din spate a lazii in fata, a ramas asa de la ultima extractie , ca sa ai pot pune o dafragma si un hranitor  sa pot face stimularea , nu cred ca a durat mai mult de 20-30 de min. Dupa ce am inchis stupul si ma uit la urdinis harmalaie mare se incaierau si se agresau intre ele , ma tem sa nu fii declansat FURTISAGUL. Am sa incerc sa pun un filmulet sa ami dati un sfat ca sunt cam speriat :uimit: :uimit: :uimit: Ai rog frumos pe domni moderatori sa ma ajute cu filmuletul de mai jos ca nustiu cum sal pun ^:)^
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

eu zic ca a inceput furtisagul , mam uitat acuma la ora 9 cu lanterna si inca erau agitate iar pe scandurica de zbor cateva albine moarte si chiar din stup mai scoteau cate una moarta :uimit: :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

A durat cam mult perioada cat a fost deschis stupul. Urdinisele stramtorate la maxim, cel mult 1cm, stropit stupul respectiv cu motorina si pus o carpa cu motorina pe urdinis. Daca nu se linistesc nici asa stupul respectiv trebuie dus la cel putin 3 km.

POSTASUL

#3
deci dimineata sa micsorez urdinisele la toti stupii sau numai la cel cu pricina?? :uimit: :uimit: si cred ca maine trebuie sa stau cu ochii pe iei :uimit: sau daca as optura urdinisul cu o bucatica de plasa sau sal inchid pentru o zi[ cand ploua si stau o zi doua fara sa iasa la zbor] ar fii o problema?? :sad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

stefan1

  Daca ai stupi in pat cad, cred ca ai observat ca albinele lasa prima rama goala. Eu nu am stupi in pat cald, dar cred ca aceasta organizare a cuibului e si pentru a evita furtul de pe rama de langa urdinis. Eu cred ca si tu trebuie sa tii cont de aceasta preferinta a albinelor si sa nu aiba miere macar pe partea externa a primei rame. Daca nu eu te asigur ca pana la iernare albinele tot vor muta mierea de acolo.
  Cel putin cand ai facut videoclipul, nu era decat un inceput de furtisag, care cred ca se va linisti de la sine. Sper sa nu fi patit ceva regina la control, ca atunci ii afecteaza apararea. Mai redu putin urdinisul si nu mai fa hraniri in stupina pana nu se linistesc.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

POSTASUL

Citat din: stefan1 din August 18, 2011, 01:19:46 AM
  Daca ai stupi in pat cad, cred ca ai observat ca albinele lasa prima rama goala. Eu nu am stupi in pat cald, dar cred ca aceasta organizare a cuibului e si pentru a evita furtul de pe rama de langa urdinis. Eu cred ca si tu trebuie sa tii cont de aceasta preferinta a albinelor si sa nu aiba miere macar pe partea externa a primei rame. Daca nu eu te asigur ca pana la iernare albinele tot vor muta mierea de acolo.
  Cel putin cand ai facut videoclipul, nu era decat un inceput de furtisag, care cred ca se va linisti de la sine. Sper sa nu fi patit ceva regina la control, ca atunci ii afecteaza apararea. Mai redu putin urdinisul si nu mai fa hraniri in stupina pana nu se linistesc.
da asa era prima rama de la urdinis era goala pe o parte si aceia am scoso  ca sami incapa diafragma si hranitorul. :hi: :roll:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

vreau sa va spun ca dimineata 8-9 tot agitate erau si se mai incaerau [foarte agresive] dar dupa aceia icet incet sau mai linistit dar totusi precaute se controlau una pe alta , in seara asta linistite , vas intreba  -pot sa maresc urdinisul un pic sau sa al mai las asa o zi doua?? :uimit: :sad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Mai lasa-l asa si mare atentie: Ele sunt in garda si cu prima ocazie furtisagul poate reancepe. In mod sigur nu mai e nici un fel de cules in zona. Deci atentie cand si cum umbli cu siropul intre stupi.

POSTASUL

da multumesc donu bucovineanu o sa procedez intocmai cum mati sfatuit :nod: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.