unificare

Creat de bta, Iulie 08, 2011, 10:43:30 PM

« precedentul - următorul »

bta

 acum 8 zile am prins un roi ,l-am pus intr-o lada ,i-am dat sirop,si..... a doua zi au inceput ploile(7 zile) .Azi prima zi calda m-am uitat la roi : si ...nici un ou,.... caut matca si cand o gasesc vad o matca mica si amarata(cred nefecundata). deschid stupul din care banuiam ca a roit si nu gasesc matca dar nici oua, in schimb o gramada de botci mari si frumoase.... nu am stiut ce sa mai fac(sa rup botcile sau nu!!!) in final am renuntat la ruptul botcilor si am inchis stupul..... dupa amiaza tot din acest stup a iesit un roi mic pe doua rame pe care l-am prins,si ma gandesc ca ar fi bine sa-l unesc cu alt stup !!! intrebarea mea este cand se poate ?? cum??? pot cu primul  roi care are matca nefecundata??? (sigur si acest mic roi are matca nefecundata) ce ma sfatuiti????

jenica67

         Eu i-asi lasa pe fiecare singur. Ajuta-i si vezi cum se dezvolta si vei avea timp sa ii unesti, mai in toamna. Oricum 2 marci, oua mai mult decat una. Eventual i-asi ierna pe amandoi intr-o lada, daca o sa aiba peste 4 rame de albine in toamna. Daca nu, ii unesti si incerca sa pastrezi o matca, intr-o colivie plasata in centrul stupului, pe la 2/3 din inaltime, sa ai de rezerva.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

stefan1

  La 8 zile de la formare, un roi cu matca tanara, nu e obligatoriu sa aiba oua, mai cu seama ca spui ca vremea a fost nefavorabila. Uita-te pe la 12 zile si eu cred ca totul va fi in regula.
  Stupul de baza, e foarte posibil sa fi roit inca o data in acest interval de 8 zile, daca acum 8 zile ai avut roi secundar, cu matci tinere. Mai cu seama ca spui ca roiul de azi este asa mic. Nu e roi doi ci roi III sau chiar IV (unul posibil cu matca batrana inaintea roiului de acum 8 zile, cel de acum 8 zile, al trielea la 3-4 zile dupa al doilea si al IV-lea cel prins acum.
  In nici un caz sa nu incerci sa unesti roiul de azi cu cel de acum 8 zile, ca ar putea sa-ti omoare toate matcile. Daca tot vrei sa-l unesti, il poti uni cu stupul-mama, mai cu seama ca dupa mai multi roi s-a depopulat. Dar inainte trebuie sa distrugi botcele din stup, altfel e posibil sa roiasca iar ziua urmatoare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bee_lover

Daca doresti sa mergi pe varianta lui domnu' Jenica sa lasi numa o botca care e cea mai coapta in stupul mama.