ventilatie stupi

Creat de maximotgv, Iunie 18, 2011, 12:26:08 PM

« precedentul - următorul »

maximotgv

Va salut,
Sunt incepator
Am trei stupi dintre care 2 au roit unul si cu roi secundar si tertiar. Di fericire am reusit sa-i recuperez pe toi si sa-i pun in cutii. Intrebarea pe care o pun este urmatoarea:
Stupii mei fiind cu fund antivarroa si am scos si suberul cum trebuieste acoperit podisorul care si acesta este din plasa de sarma? Eu am pus sub podisor folie pe toata suprafata si imi este teama sa nu fie prea cald, stupii fiind si in soare mai toata ziua. Multumesc oricui imi da un sfat.

bucovineanu

Roiul tertiar este mic si nu prea are sanse sa ajunga in primavara. Deasemenea famili de baza a ramas cu foarte putina albina. Ar fi bine ca dupa ce au regine fecundate cei de care am vorbit mai sus sa fie unificati. Era bine daca roiul tertiar era turnat in stupul mama imediat ce a roit, dupa ce se distrugeau toate botcile existente. Nu e buna o faramitare excesiva a familiilor pentru ca asa pierdem de obicei tot. Daca nu au suber e bine cum ai procedat.

maximotgv

Multumesc pentru sfaturi. Eu ma gandeam sa le unific dupa vreo doua saptamani dupa ce vad cum  arata matcile Cred ca familia de baza a ramas slabita, nu am avut timp sa umblu inca la ea. Sper sa nu mai plece si alt roi de acolo

bucovineanu

Daca nu se intervine in familia de baza, e posibil sa roiasca pana la epuizare.