despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

filip

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 16, 2012, 11:44:11 PM
stati linistiti deocamdata, ca am inteles de la un forumist ca la bucuresti s-a cam imputit treaba cu alocatul numerelor
de unde trebuia ca fiecarui judet ce are un cod, iar fiecare asociatie aferenta judetului sa aiba un cod sa ii fie atribuite numere de la 0000001, la "capitala" ar fi vrut sa nu mai stea sa numere in final cate numere au atribuit si au atribuit numere consecutive cap coada, iar acum nu prea stiu sa o dreaga
adica la judet 01, asociatia 001, are numere de la 000001 la 001300, deci 1300 familii
apoi primesc anexa 4 de la judet 18 asociatia 003 ce are nevoie de 1700 numere
ei in loc sa emita pe codul 18-003 numere de la 000001 la 001700, au emis pe 18-003 de la 001301 la 003000
astfel le e lor usor sa aiba evidenta, fara sa mai faca  adunarea 1300+1700
poate confirma cineva de la el de la asociatie ce numere a primit alocate?
Fiecare Stupina are un cod sanitar veterinar,acest cod sanitar veterinar trebuia sa fie pe borcanele de miere.Astfel era identificat imediat CINE A PRODUS MIEREA RESPECTIVA.
Situatia e GROASA nu iese numarul de fam,deci complicam lucrurile
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marius_vfp

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 16, 2012, 11:44:11 PM

poate confirma cineva de la el de la asociatie ce numere a primit alocate?
da , la noi sau dat  ro 39003011893 pana la 013014
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

viorel55

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Ianuarie 16, 2012, 11:44:11 PM
stati linistiti deocamdata, ca am inteles de la un forumist ca la bucuresti s-a cam imputit treaba cu alocatul numerelor
de unde trebuia ca fiecarui judet ce are un cod, iar fiecare asociatie aferenta judetului sa aiba un cod sa ii fie atribuite numere de la 0000001, la "capitala" ar fi vrut sa nu mai stea sa numere in final cate numere au atribuit si au atribuit numere consecutive cap coada, iar acum nu prea stiu sa o dreaga
adica la judet 01, asociatia 001, are numere de la 000001 la 001300, deci 1300 familii
apoi primesc anexa 4 de la judet 18 asociatia 003 ce are nevoie de 1700 numere
ei in loc sa emita pe codul 18-003 numere de la 000001 la 001700, au emis pe 18-003 de la 001301 la 003000
astfel le e lor usor sa aiba evidenta, fara sa mai faca  adunarea 1300+1700
poate confirma cineva de la el de la asociatie ce numere a primit alocate?

Asociatia Apicola "Valea Prahovei "Campina a depus la Ministrul Agriculturii ,in urma cu cca o saptamana un memoriu in care solicita exact ce spune si Florin mai sus. Adica sa se dea la fiecare acsociatie ,pentru identificarea stupilor numere de la 000001 la ....cat are fiecare. Asta ar usura  activitatea de evidenta la asociatii.,elementul de diferentiere fiind codul judetului si codul asociatiei
  In situatia actuala pentru orice nou membru inscris asociatia trebuie sa solicite alocarea de numere pentru stupii acestuia,de la ANARZ care la randul ei trebuie sa raspunda.... Deci consum de hartie,toner,bani pentru corespondenta,munca depusa inutil etc. Ce propunem noi este varianta cea mai simpla si usor de pus in practica
Dar birocratii nostri  au o placere deosebita de a complica lucrurile.
  Sa vedem ce raspuns primim !
  In orice caz, daca si alte asociatii ar urma exemplul nostru si ar trimite ministrului Tabara memorii pe aceasta tema am avea sanse mai mari de reusita. Altfel......

sorinmob

am luat si eu azi  numerele. am de la 1800 inainte.daca mai vreu la anul o sa am numere cu 5-6000.ce inseamna asta nu stiu.ca la noi la nimeni.fiecare apicultor putea sa aiba numarul de ferma si apoi de stupi de la 1 la.................. cred ca le este greu sa adune de la fiecare apicultor numarul de stupi.asta e.
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.

marius_vfp

am o mare intreabare UNDE VA FACETI CROTALII? (firma)
va multumesc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 17, 2012, 07:42:10 PM
am o mare intreabare UNDE VA FACETI CROTALII? (firma)
va multumesc
APISROM
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

#171
Citat din: sorinmob din Ianuarie 17, 2012, 07:31:03 PM
am luat si eu azi  numerele. am de la 1800 inainte.daca mai vreu la anul o sa am numere cu 5-6000.ce inseamna asta nu stiu.ca la noi la nimeni.fiecare apicultor putea sa aiba numarul de ferma si apoi de stupi de la 1 la.................. cred ca le este greu sa adune de la fiecare apicultor numarul de stupi.asta e.


ca sa fiu mai explicit, document oficial anarz:
http://www.anarz.eu/AnarzAdministratorSite/CMSContent/Resurse%20genetice/20111116%20CENTRALIZATOR%20CERTIFICATE%20STUPINE.pdf

exemplific doar pe prima pagina:

SITUATIA PE JUDETE A ACORDARII CODURILOR FORMELOR ASOCIATIVE SI A CODURILOR DE
IDENTIFICARE A STUPILOR CONFORM ORDINULUI NR.119 DIN 25 MAI 2011 PENTRU APROBAREA
SISTEMULUI UNITAR DE IDENTIFICARE A STUPINELOR SI STUPILOR, PINA LA DATA DE 16.11.2011

JUDET CONSTANTA

Nr.crt. FORMA ASOCIATIVA                  CODUL    NUMERE DE ORDINE ALE STUPILOR
1. ASOCIATIA APIS TOMITANA DACICA   001      000001 - 018000
2. ASOCIATIA MIERE DOBROGEANA        002      018001 - 018776
3. COOPERATIVA AGRICOLA APIROMF    003      018777 - 020277
4. ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE "APICONS – 2004"
                                                              004      020278 - 025773
5. ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE DIN ROMANIA – FILIALA JUDETEANA CONSTANTA
                                                              005      025774 - 027783
6. APICOLA CALLATIS COOPERATIVA AGRICOLA
                                                              006      027784 – 028264
7. ASOCIATIA APICULTORILOR PROFESIONISTI DIN ROMANIA
                                                              007      028265 – 032426


nu credeti ca fiecare asociatie trebuia sa inceapa cu 000001?
cand o sa ceara urmatoarea transa de numere de ex Apis Tomitana nu trebuia sa inceapa cu 018000?
ca la noi... de ce sa fie frumos, usor si de bun simt, cand poate sa fie greu si de neinteles?
cum naiba o sa dreaga astia busuiocul?


si iata ca la Dolj s-a produs buleala
1. ASOCIATIA APIS OLTENIA                                                                     001   000001 - 004234
2. AGROCASTRANOVA COOPERATIVA AGRICOLA                                       002   004235 - 006576
3. ASOCIATIA CRESCATORILOR DE ALBINE DIN ROMANIA FILIALA DOLJ   003   006577 - 013225
4. AGROCASTRANOVA COOPERATIVA AGRICOLA                                       002   013226 - 015584
5. ASOCIATIA INTERCOMUNITARA A APICULTORILOR DIN VIRVORU DE JOS
                                                                                                                 004   015585 - 015987


Agrocastranova (poz 2 si 4) la a doia cerere... (4) numere date dupa ureche
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

marius_vfp

salut, una dintre cerintele noului ordin e ca acesti crotali sa nu fie reutilizabili , v-ati gandit la o metoda de sigilare ? una care sa fie acceptata de cei de sus , in cazul prinderii in cuie de cutie se pot muta schimba pe alte cutii, vreau sa stiu cum procedati .
va multumesc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  Domnul care a redactat acest ordin va veni la Braila , asa ca acolo florin ca reprezentant al nostru va adresa aceste intrebari.

Nu ai la ce reutiliza aceste placute , teoretic anul vei schimba o groaza de placute.

marius_vfp

sper ca glumesti, de ce sa le schimb anual , din ordin se intelege ca placutele trebuie sa reziste cel putin 5 ani , ma refer la vopseaua aplicata ,inscriptii etc .
eu vreu doar sa stiu cum am putea gasi o solutie de sigilare .
o seara buna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 19, 2012, 10:48:11 PM
sper ca glumesti, de ce sa le schimb anual , din ordin se intelege ca placutele trebuie sa reziste cel putin 5 ani , ma refer la vopseaua aplicata ,inscriptii etc .
eu vreu doar sa stiu cum am putea gasi o solutie de sigilare .
o seara buna .

cine spune ca trebuie sigilate?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

marius_vfp

salut, in ordin nu prevede asa ceva , dar spune clar sa nu fie reutilizabile , atunci cand baietii"destepti" vor veni in control sunt mai mult ca sigur ca baga bete-n roate ca aceste placute nu sunt bune fiindca nu sunt sigilate si pot fi reutilizate si pe alte cutii, astfel pot sa-ti respinga proiectul sau sa nu primesti subventia . terticule sunt .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 19, 2012, 10:55:09 PM
salut, in ordin nu prevede asa ceva , dar spune clar sa nu fie reutilizabile , atunci cand baietii"destepti" vor veni in control sunt mai mult ca sigur ca baga bete-n roate ca aceste placute nu sunt bune fiindca nu sunt sigilate si pot fi reutilizate si pe alte cutii, astfel pot sa-ti respinga proiectul sau sa nu primesti subventia . terticule sunt .
spor
unde nu scrie EXPLICIT ca este interzis, inseamna ca e permis
daca in lege nu spune SIGILAT, eu lipesc numerele cu plastelina
nu exista norma de aplicare si gata
sa vad eu ca zice "baiatu destept" de la control ceva ca vezi tu sigilare ce-i dau...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Un principiu de drept spune asa:
"UNDE LEGEA NU DISTINGE, NICI NOI NU DISTINGEM"

Deci daca nu spune "SIGILAT", atunci nu se sigileaza.
Nu te poate obliga nimeni!
Daca face vreunul figuri, atunci i se poate face plangere penala pentru abuz in serviciu si orice instanta din tara asta, pe baza legii existente, iti da dreptate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gurauflorin88

Salut. Nu se sigileaza. Eu fac masura 112, am intrebat-o pe doamna Aurelia Chirila daca se pune vreun sigiliu, doamna a zis ca nu. Asa ca nu va mai luati dupa tot felu de zvonuri.