despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

A spsu cam tot ce era de spus... si a si argumentat!
Ca unii nu vor sa inteleaga sau ca nu le convine, este alta mancare de peste!

P.S. E frig afara, dar gheata tot subtire este... atentie la pasi! :nono:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

scuze daca sunt acid, da eu nu inteleg cum unii dintre noi nu pot sa nteleaga ca oamenii traiesc pe acest paamnt de mii de ani , nu poti sa vii sa spui ca nu se vor creste pasari si etc prin curte decat asociat sau doar la crescatorii speciale  , omul s-a nascut in batatura si face tot cea ce e invatat , cu toate normele europene bagate pe gat .
spor la treaba o seara buna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  Eram sigur din atitudine ca Marius este moldovean ! el vine din neamul celor care si-au dat foc la grane , si-au otravit fantanile in loc sa le dea omor la turci la Stambul ! Nu domnule , noi stam aici si ne aparam raul si ramul plus lighioane lasate nepazite pe drumul comunal ...
Arata-mi un popor de la vest de noi care are mai multa mocirla , balegar si gainat pe drumurile publice !
Daca la tine in sat taranul s-a nascut cu doua gauri in curte , din una bea apa si intr-un se caca , nu inseamna ca toti romanii nu se pot civiliza !

pharaonu75

Porcii, vacile, oile, chiar daca sunt in batatura omului si sunt crescute doar pentru consum propriu, tot sunt crotaliate.
Iar daca se vand produse de la aceste animale, trebuiesc obligatoriu crotaliate, obtinute avize, etc.

Pana aici toate bune... nu se plange nimeni!
Insa cand vine vorba de familiile de albine, sar scantei!
Pai mierea pe care o iei din stupi o consumi doar in familie? Sau o vinzi?
Si daca porcul pentru consum propriu este crotaliat, de ce sa fie altfel stupul din curte?

Daca va este frica de impozitari, sa stiti ca astia cu crotalii sau nu, tot ne vor impozita, daca vor considera de cuviinta! Credeti ca lipsa unei bucati de tabla sau a unui numar ii impiedicau??

Romanul creste animale in curte pentru ca asa a fost invatat de milenii!
Astia din UE nu mai cresc animale in ograda... sunt mai simandicosi... si incearca sa ne faca si pe noi la fel!
Dar romanul se lasa greu scos din tiparele sale... si de multe ori bine face!
Asa ca trebuiesc impacate pretentiile UE cu modul de viata al romanului, iar crotalierea vietatilor din ograda exact asta face!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut, tin sa te informez ca am stat 24 de ani in blocurile comuniste si nu mai vreau ,am ceva vreme de cand stau la casa si e mai mare dragul cand ies afara si trag aer curat  in piept ,  totusi sunt deacord cu tine ca taranul sau roamanul e imputit si puturos , si multe altele , asa e are 2 boarte  si face ce ai zis, acum mai deverseaza si toti detergentii pe unde apuca , aici e poluarea mai mare in detergenti uleiuri si alte chimicale , .
dar totusi tin sa te informez ca turcii au pierit mai bine si fara varsare de sange cand au otravit  ostenii lui stefan fantanile si raurile , deci gandeau , in alte parti se luptau ca nebunii.
tin sa te informez ca MOLDOVA  a tinut frau   mai  multe invazii , daia na fost cucerita  fiindca aici au fost ostenii vranceoaiei si ai sucevei , alte parti din cele trei unite la 18  au mai fost stapanite de habsburgi otomani etc . nu domnule la stambul naveam ce cauta stambulul a venit peste noi , noi eram pasnici ne vedeam de treaba noastra.
tin sa te informez ca am deraiat rau de la subiect , si cu rugamintea de ami ierta aciditatea rog sa revenim la crotalierea stupilor
multumesc  noapte buna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 19, 2011, 11:44:45 PM

Dar romanul se lasa greu scos din tiparele sale... si de multe ori bine face!
Asa ca trebuiesc impacate pretentiile UE cu modul de viata al romanului, iar crotalierea vietatilor din ograda exact asta face!

ai dreptate asa e , dar in europa salariile sunt salarii , nu vorbesc din povesti ca fusei pe acolo , dar la noi e birul MAREEEEEEEEEEE.
de ce la fratii de peste prut carburantii sunt la jumate , acolo barilul nui tot baril ? o fi ea bogata rusia  da pretul e international , cam cat din pretul carburantului in romania sunt accize vati intrebat ,ala e bir  nu impozite  omenesti ci nesimtite . asa o sa faca cu tot ce produce omul ,carne lapte branza miere  , o sai puna taxe si pe boarta din spatele casei cu ca...t
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

#141
Citat din: dragos2006 din Decembrie 19, 2011, 11:37:45 PM
...si-au dat foc la grane , si-au otravit fantanile in loc sa le dea omor la turci la Stambul !

Esti un geniu! Nu spun ca imi vine sa te pup, pentru ca va crede lumea altceva! =)) =))
Mentalitatea asta este omniprezenta in societatea noastra!
De mii de ani am stat si ne-am aparat tara. Un lucru bun. Dar doar cu apararea nu rezolvi nimic.
Mai ales daca tot spectacolul se petrece pe terenul tau!
Sa vezi cat ai de munca dupa... si pana sa iti revii, vin altii sa te calce!

Ca sa ma intelegeti mai bine, spuneti-mi cate razboaie cu alte natii au avut americanii pe teritoriul lor... la ei acasa...
Ei isi poarta razboaiele pe la altii, fac ravagii in tarile altora... in timp ce la ei acasa este liniste si pace.

Coana UE ne-a dat de lucru cu crotalierea. Iar la noi a inceput scandalul. Cine face galagie, cine se plange, cine este suspicios, chiar paranoic? Bineinteles romanul!
Neamtul a crotaliat... si francezul, spaniolul, italianul!
Au inteles ca asa trebuie, pentru evidenta... pentru a primi servicii veterinare... subventii... autorizatii... vetre pentru stupine... si cate altele.
Romanul le vrea moca, pentru ca asa a fost obisnuit... dar sa nu fie intrebat cati stupi are, ca sare de cur... in schimb sa i se dea tot ce ii pofteste inima!
Si ar mai fi o explicatie, foarte plauzibila!
Neamtul are 100 de stupi... ii declara pe toti 100!
Romanul are 2 stupi si nu declara niciunul! Dar vrea PNA pentru 50! Acceseaza masuri europene pe stupii vecinului.
Iar acum cand trebuie sa isi identifice stupii, normal ca nu ii convine! Si tipa! Ca doar trebuie crezut pe cuvant!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

scumpii mei colegi, din pacate sunt nou pe acest forum iar in afara de dan (pharaonu75) nu cunosc pe nimeni (si cu ocazia asta il salut). haideti sa nu ne mai suparam pentru ca nu are nici un rost, iar din relatiile astea de colegialitate sa curga numai miere.
sincer, citesc topicurile care ma intereseaza si nu pot sa spun decat ca ai ce invata din tot ce ati postat fiecare dintre voi.
la inceputul acestui topic, dragos chiar gandea "altfel" decat vedeam eu problema vav de crotalierea stupilor, dar cand cineva vb contradictoriu nu inseamna ca se cearta sau ca nu o sa iasa ceva bun.
cu stima..

PS: dragos, chiar mi-a placut fraza aia cu doua gauri in curte =)) =))
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Citat din: cipriene din Decembrie 20, 2011, 12:13:21 AM
...
PS: dragos, chiar mi-a placut fraza aia cu doua gauri in curte =)) =))

E criminal! =)) =))
One man show!
Dar trebuie "tinut in priza", ca altfel nu ne delecteaza cu astfel de "bunatati"! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Uitati-va si voi putin in jur , cine a mers cu Germania pana la capat acum o duce bine , exemplu Croatia . Noi suntem priviti ca niste tradatori si inca nu reusim sa ridicam capul in sus . Daca Mihaita I avea destin de rege nu trada si apoi nu abdica dar mergea in fata plutonului de executie cu maresalul de mana , azi eram priviti altfel !

Acum DANSAM ASA CUM NI SE CANTA  ! ordinul e clar , devenim gradina Europei . Banii in Romania vor veni puternic pe agricultura . Spun astia sa crotaliem , crotaliem si-i pupam pe portofel ! Un crotaliu e  echivalentul la 200 gr. de miere , eu unul am vandut 4 retete Monica tatoiu si cred ca am fost primul din Ro care am crotaliat stupii si am identificat stupina pe noul ordin.

cipriene

dragos, propun un sondaj, nu stiu cum se poate face, referitor la cine vrea si cine nu sa crotalieze stupii. ce zici?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

orfan.george

sa crotaliem stupi nu ar fi o mare problema. probelma ar fi alta, impozitul pe care il vor cere ulterior si nici asta nu ar  fi o mare problema daca ar fi in limita bunului simt, dar la noi nu se poate asa ceva avem salariu de 10 mil din care ne oreste statul 4 pt nuj ce. si toate impozitele la noi sunt exagerate la bani care se castiga. cert este k tara nu trage cu noi ci mai mult impotriva noastra. si cu taxele la masini si asa mai departe sunt multe exemple de dat care le stim cu toti 

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

D006

Cum  va  grabiti  sa  faceti  legea.,peste  tot  este  facuta marcarea  stupilor  si  este  foarte  bine .Sa  puna  impozit  nu  prea  vad  cum si  pe  ce ?
Problema  se  schimba  in  momentul  cand  vei  cere  certificatul  de  producator  si  va  fi  normal  sa  platesti  daca  faci  afaceri.Foarte  multi  smecherasi , care  nu  au  deaface  cu  apicultura  au  inceput  sa  cumpere  sute  de  stupi si  sa  jecmaneasca  statul  de  subventii  ,sa  practice  o  apicultura  criminala,sa  puna  stupii  in  locuri  deja  ocupate  etc..
Este  foarte  clar ca " bisnitarii  sau schimbat  in  apicultori  precum  criminalii  in galugari".

filip

http://www.evenimentul.ro/articol/a-inceput-recensamantul-familiilor-de-albine.html

UE nu mai dă bani apicultorilor dacă nu au stupii numerotaţi. Apicultorii care nu vor da curs acestei cerinţe, riscă să nu mai primească nici un ban de la UE. Mai mult cei care au deja depuse dosarele pe diverse măsuri, sunt acum obligaţi să adauge la dosar şi un document prin care să ateste că şi-au numerotat stupii. Din acest motiv, directorul Asociaţiei Crescătorilor de Albine (ACA), Vasile Puf ne-a declarat că toţi crescătorii, indiferent de forma asociativă trebuie să treacă pe la asociaţiile de care aparţin pentru a-şi declara numărul de stupi şi a face comandă pentru numere. ,,Se face să zicem aşa un fel de recensământ al familiilor de albine. Îi invit pe toţi apicultorii, indiferent de forma asociativă din care fac parte să treacă pe la asociaţiile de care aparţin şi să îşi facă un dosar ce urmează a fi trimis la ANARZ pentru a fi trecut în baza de date şi a i se comanda numere. Insist pe acest lucru deoarece în viitorul foarte apropiat nici un proiect nu va fi declarat eligibil dacă nu sunt numerotaţi stupii. Se va face o bază de date la nivelul judeţului şi bineînţeles acesta va fi alăturată celei de la nivel naţional", ne-a declarat Vasile Puf, directorul ACA. Acţiunea nu va fi deloc uşoară în condiţiile în care în judeţ sunt 3.000 de apicultori cu un număr de 450.000 de familii. Dar cum în joc sunt bani europeni, foarte probabil crescătorii de albine vor da curs acestei acţiuni.

Simona Pop
Am avut dreptate cand am zis ca nu e Obligat apicultorul sa CROTALIEZE ?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)