despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Domnule Obombo . Daca va este la indemana, puneti va rog  o poza cu firma unei stupine  din Italia ( tabla de la poarta). Mie mi se pare absurd sa afisam chiar toate datele.
Sa nu uiti Darie!

Obombo

Citat din: Alutus din Martie 09, 2012, 05:06:56 PM
Domnule Obombo .
Alutus, dupa cum spunea Orbanstefan pe undeva, Domnul e doar cel de sus. Daca ai ceva cu mine, injurama linistit da' nu ma domni  :D .
Dupa cum am ami scrsis, parerea mea este ca e normal ca intr-o tara civilzata sa existe o evidenta in apicultura (si nu numai), cum e deasemenea normal ca in Romania sa se aplice aceleasi reguli ca in restul CE. Problema e, ca intotdeauna, ca noi vrem sa fim primi din clasa si ca atare facem niste legi de sta mata-n coada, mai complicate si mai severe decat in restul europei, iar rezultatul este ca pana la urma sunt imosibil de aplicat. Crotalierea stupilor dupa sistemul romanesc e o aberatie creata de niste capete seci, in care se intrevad urme din mentalitatea comunisto-birocratica care cerea ca totul sa fie trecut pe hartie in cat mai multe exemplare, arhiviat, arhivierea inregistrata pe borderou, acesta arhiviat la randul sau, s.a.m.d. Unu' munceste (cand are timp) si trei patru scriu.
Revenind la Italia, care nu este chiar tara cea mai lipsita de birocratie si cu legile cele mai simple din Europa, lucrurile stau in felul urmator, cu mici diferente de la regiune la regiune: se declara posesul stuplior la serviciul veterinar, pana la 5 stupi amator, peste 5 profesionist dar nu din punct de vedere fiscal, este vorba doar de niste inregistrari in plus (tratamente, hraniri, analize) pe care unu' le face acasa la el, se primeste un cod care trebuie expus obligatoriu in mod vizibil in stupina iar facultativ se pot trece si alte informatii. Un numar de telefon e util in pastoral dar e facultativ. In cazul in care la sfarsitul sezonului apicol numarul stupilor difera cu peste 5% fata de ultima declaratie, se face o noua declaratie la serviciul veterinar, pana la 31 decembrie. Eu am rezolvat problema interpretand legea in felul meu si trecand codul direct pe stupi.

PricopArthur

Citat din: Obombo din Decembrie 18, 2011, 02:01:16 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 11:55:01 PM
Omule taranii astia pe care ii ridici in slavi au nenorocit panza freatica cu dejectiile de la animale lasate sa se scurga direct in pamant ...
Acuma nu ca as vrea sa te invat meserie, da' prezenta nitritilor din panza freatica este datorata mai degraba wc-urilor din fundul curti prezente pana acum cativa ani in TOATE gospodariile in timp ce animale mari erau (si sunt) mult mai rare.
Ma scuzati ca intreb, dar in satul cu nitriti nu s-a bagat de  2-3 ani cumva apa "la pompa"?
Sigur in acest caz unele fantani au fost transformate in haznale, si implicit intreaga panza freatica din zona.
Miere multă şi inimă curată!

pistol28

Citat din: PricopArthur din Martie 17, 2012, 11:11:26 PM
Citat din: Obombo din Decembrie 18, 2011, 02:01:16 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 11:55:01 PM
Omule taranii astia pe care ii ridici in slavi au nenorocit panza freatica cu dejectiile de la animale lasate sa se scurga direct in pamant ...
Acuma nu ca as vrea sa te invat meserie, da' prezenta nitritilor din panza freatica este datorata mai degraba wc-urilor din fundul curti prezente pana acum cativa ani in TOATE gospodariile in timp ce animale mari erau (si sunt) mult mai rare.
Ma scuzati ca intreb, dar in satul cu nitriti nu s-a bagat de  2-3 ani cumva apa "la pompa"?
Sigur in acest caz unele fantani au fost transformate in haznale, si implicit intreaga panza freatica din zona.

Panza freatica (de suprafata) a fost compromisa de:
-Cantitatea mare a chimicalelor date pe camp cu lopata, depozitarea direct pe pamant, in ploaie,  imprastierea lor direct pe zapada. vezi (bune practici in agricultura);
-Depozitele industriale cu chimicale fara minim de protectie a pamantului;
-Depozitarea gunoaelor pe malurile apelor si chiar direct in albia minora a acestora;
-Abandonarea fantanilor mai vechi si aruncarea in acestea a gunoaielor de toate felurile;
-Numarul foarte mare al celor ca fac fantani si care nu cunosc lucrurile elementatre in a proteja paza fratica;
-Numarul foarte mare al celor care au in curte "fose" (bazine fara fund impermeabilizat) si din care se infiltreaza in panza fratica apa fecaloidmenejera;
-Ferme de animale fara a proteja pamantul de cantitatea mare a dejectiilor;
-Canalizarea oraselor fara  Statie de epurare (inclusiv in Bucuresti);
-Cresterea numarului de pompe ce scot apa din panza freatica pentru consum casnic, chiar si pentru irigatii;

Obombo 
a scris "prezenta nitritilor din panza freatica este datorata mai degraba wc-urilor din fundul curti prezente pana acum cativa ani in TOATE gospodariile"
-aceasta metoda este cea mai putin daunatoare in comparatie cu cele de mai sus'

-Un factor natural : lipsa ploilor "Mocanesti" (ploaie marunta de toamna timp de o saptamana), pentru refacerea rezervei de apa in sol si diluarea chimicalelor.

CONCLUZIE:

"Din codru tai o ramurea, cei pasa codrului de ia" , pana a fost invadata piata cu "DRUJDE"

PROVERB
"Pãrintii au mâncat aguridã si copiilor li se strepezesc dintii. "
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

KTA-APIDORNA - Ski

#199
Citat din: pistol28 din Martie 18, 2012, 08:05:59 AM
Citat din: PricopArthur din Martie 17, 2012, 11:11:26 PM
Citat din: Obombo din Decembrie 18, 2011, 02:01:16 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 17, 2011, 11:55:01 PM
Omule taranii astia pe care ii ridici in slavi au nenorocit panza freatica cu dejectiile de la animale lasate sa se scurga direct in pamant ...
Acuma nu ca as vrea sa te invat meserie, da' prezenta nitritilor din panza freatica este datorata mai degraba wc-urilor din fundul curti prezente pana acum cativa ani in TOATE gospodariile in timp ce animale mari erau (si sunt) mult mai rare.
Ma scuzati ca intreb, dar in satul cu nitriti nu s-a bagat de  2-3 ani cumva apa "la pompa"?
Sigur in acest caz unele fantani au fost transformate in haznale, si implicit intreaga panza freatica din zona.

Panza freatica (de suprafata) a fost compromisa de:
-Cantitatea mare a chimicalelor date pe camp cu lopata, depozitarea direct pe pamant, in ploaie,  imprastierea lor direct pe zapada. vezi (bune practici in agricultura);
-Depozitele industriale cu chimicale fara minim de protectie a pamantului;
-Depozitarea gunoaelor pe malurile apelor si chiar direct in albia minora a acestora;
-Abandonarea fantanilor mai vechi si aruncarea in acestea a gunoaielor de toate felurile;
-Numarul foarte mare al celor ca fac fantani si care nu cunosc lucrurile elementatre in a proteja paza fratica;
-Numarul foarte mare al celor care au in curte "fose" (bazine fara fund impermeabilizat) si din care se infiltreaza in panza fratica apa fecaloidmenejera;
-Ferme de animale fara a proteja pamantul de cantitatea mare a dejectiilor;
-Canalizarea oraselor fara  Statie de epurare (inclusiv in Bucuresti);
-Cresterea numarului de pompe ce scot apa din panza freatica pentru consum casnic, chiar si pentru irigatii;

Obombo 
a scris "prezenta nitritilor din panza freatica este datorata mai degraba wc-urilor din fundul curti prezente pana acum cativa ani in TOATE gospodariile"
-aceasta metoda este cea mai putin daunatoare in comparatie cu cele de mai sus'

-Un factor natural : lipsa ploilor "Mocanesti" (ploaie marunta de toamna timp de o saptamana), pentru refacerea rezervei de apa in sol si diluarea chimicalelor.

CONCLUZIE:

"Din codru tai o ramurea, cei pasa codrului de ia" , pana a fost invadata piata cu "DRUJDE"

PROVERB
"Pãrintii au mâncat aguridã si copiilor li se strepezesc dintii. "
Scurt si la subiect,cel mai bine ar fi fost sa nu se fi inventat vorba:Las-o ca merge asa...dar daca nu luptam toti pentru viitorul copiilor nostri,asa individual nu vom reusi nimica,acum ma uit la Pro Tv la filmul cu roboti, poate ca ei sunt scaparea Pamantului pe viitor...GLUMESC!!!  :D Pace!!! ^:)^
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

adrianbarosan

Daca am 50 de stupi, cate 10 in 5 locatii diferite, cum crotaliez stupii si stupina? :uimit:
Dar nucleii de imperechere?
Dar roii?
Daca erau destepti, se crotaliau matcile...

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: adrianbarosan din Martie 26, 2012, 12:05:19 AM
Daca am 50 de stupi, cate 10 in 5 locatii diferite, cum crotaliez stupii si stupina? :uimit:
Dar nucleii de imperechere?
Dar roii?
Daca erau destepti, se crotaliau matcile...
asa-i si puteau sa le si potcoveasca,vorba unui coleg de aici, :rotfl:Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marius_vfp

Citat din: adrianbarosan din Martie 26, 2012, 12:05:19 AM

Daca erau destepti, se crotaliau matcile...  :yellowcard:
pai tu crotaliaza matcile ca eu la anu le schimb , si ce-ai rezolvat ?
sau cand vii in control vrei sa cauti matca pe rama si sa-mi pui impozitul sau cum ?
si daca no gasesti ?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marius_vfp din Martie 26, 2012, 09:56:38 AM
Citat din: adrianbarosan din Martie 26, 2012, 12:05:19 AM

Daca erau destepti, se crotaliau matcile...  :yellowcard:
pai tu crotaliaza matcile ca eu la anu le schimb , si ce-ai rezolvat ?
sau cand vii in control vrei sa cauti matca pe rama si sa-mi pui impozitul sau cum ?
si daca no gasesti ?
Asa-i D-l Marius! mai ales daca nu prea stiu cum arata o regina,si vedeau cate un trantor si apoi altul sa vezi cum spuneau, uite-o,uite-o deci tot nu ieseam bine,glumesc! oricum eu astept sa-mi trimita crotaliile dar am sa le asez pe spatele stupului ca nu mi-s dragi deloc, un coleg le-a pus pe peretele din fara,dar pe mine ma deranjeaza cand vreau sa le observ zborul la urdinis si sa ma relexez,Pace! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

marius_vfp

consider ca crotalierea e o pierdere mare de timp si bani , si umflat punga la altu ,
sa zicem asa : daca eu fac parte dintr-o asociatie si am 20 de stupi , crotalii sunt luati prin asociatie e clar , si vreau sa renunt la forma asociativa ca nu-mi place de fatza presedintelui sau ma rog , renunt si gata , nu sunt obligat sa tin crotalii pe cutie atata timp cat nu vreau si fonduri de la stat , eu nu vreau mila statului dar nici nus sluga lui ,sper ca mati inteles .
spor al treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ion patrut

marius bag seama ca pe acest forum suntem singurii care avem pareri comune gasim pe acest forum simpatizanti ai actualei puteri care vor sa ne crotalieze stupii pentru a mai stoarce bani de la amarati , sunt simpatizanti ai preotilor care dupa cate mi-am dat seama ne confunda cu pocaitii  si asa mai departe

andrei_georgian

asta este inca o metoda inventata pentru a scoate bani din buzunarele noastre, astia nu mai stiu cum sa scoata bani si de unde.....
pana la urma o sa ne impoziteze si aerul...
legile sunt facute doar pentru hoti
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

marius_vfp

gresit andrei legile sunt facute pentru oamenii corecti sau fraieri, pentru hoti legile nau valoare , dute tu si fura o gaina te prinde politia si te baga la furt calificat, faci cativa ani si scapi , daca furi statul de cateva sute de milioane si dai mita la toti procurori si judecatorii stai bine mersi in arest la domiciliu  sau la tahiti/bahamas :rotfl: :rotfl: :rotfl:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

#208
Va salut! vreau sa va spun ca noi cei ce am accesat fonduri europene prin oricare dintre masuri,nu ne bucuram de toate birocratiile cerute,asta e, dar daca  asa se cere, ce-o mai fi om mai vedea,Pace! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

andrei_georgian

pai tot la categoria asta de hoti faceam si eu referire, adica legea e de partea celor care fura miliarde, si nu din banii statului, ci din buzunarele noastre,statul este hotul... :rotfl: :rotfl:
ai dreptate, daca eu fur o gaina stau la parnaie, dar pe un parlamentar care face frauda de sute de miliarde nu-l ia nimeni la intrebari :rotfl: :rotfl:
asta ne este tara...sau mai bine zis tara nu e vinovata, ci conducerea,
speram ca s-o mai schimba ceva...
Pana atunci multa sanatate va doresc tuturor :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.