Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

un OM

Sa ne spui si noua cat adeziv bun, gen D3, este folosit la reabilitarea unei astfel de cutii. Sa nu crezi ca nu m-am incapatanat si eu sa refac astfel de dinozauri.

sorinma

Am reconditionat si eu o lada veche dar nu asa veche.Cel mai greu a fost desfacutul si nu am desfacut-o toata.Am ajuns la concluzia ca nu merita...am lucrat mai mult decat la una noua si a fost tot veche.Nu cred ca o sa mai fac o asa lucrare
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

teoalbina

Citat din: apionesti din Februarie 23, 2015, 10:44:28 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 23, 2015, 10:15:31 PM
Daca ai sculele necesare, nu e mai simplu sa faci o lada noua? E asa de greu de gasit doua scanduri noi?

Nu sunt in criza de cutii. Dar nu vreau sa renunt la niste lazi fara sa incerc reabilitarea lor, daca e posibil...
Cel mai simplu ar fi sa incercati cu o cutie sa o reconditionati doar cu rumegus fin si aracet, dupa uscare dandu-i si un strat de vopsea. Daca chiar o sa o faceti poate veniti si cu o poza sa vedem si noi ce a iesit... Dupa felul cum va iesi veti proceda in consecinta. Alte variante nu se justifica, parerea mea.

apionesti

#198
Cu siguranta voi reveni cu poze! Pentru ca dezbaterea mi.a prins bine.
Cat despre aracet... am gasit la Vasion D3 cu 10 lei 1/2 kg. Nu e important...poate sa intre oricat!
Multumesc, inca o data, pentru sfaturi!

PS. Fara a deveni sentimental, vreau sa va spun ca am o oarecare admiratie fata de cutiile vechi, facute din dulapi, care mi se par mult mai bune decat cele noi, din scandura de 2 si un pic. Cel putin pentru stationar. Chiar daca risc sa starnesc reactii adverse, raman la parerea ca familia de albine sta mai confortabil intr.un astfel de stup. E parerea mea!
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

stefanescu

Eu m-am capatat cu patru orizontali de la un prieten pensionar ca si mine. Cel de la care i-am  primit ii avea mostenire de la tatal sau. Din 4 lazi am reparat 2. Urmeaza in primavara sa le repar si pe celelalte doua. In unul din orizontalii reparati am un roi. Ierneaza cel mai bine.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Muntoiu Radu

Eu vopsesc cu vopsea acrilica de la un producator (Madazi SRL) din Sura Mare (sau Mica ?!? le tot incurc), jud. Sibiu. 230RON/litru din cate imi amintesc, si cu 6 litri de verde si un litru de galben am facut cam 20 de stupi in 2 straturi. O folosesc pentru ca raportat la suprafata acoperita e cea mai ieftina, se usuca in cateva minute, e elastica, si in primul rand pentru ca nu deranjeaza insectele deloc - am vazut albine, si alte zburatoare asezandu-se pe scanduri vopsite proaspat si inca umede...

sorinma

Radu,cel mai scump element din stupul tau pare a fi vopseau
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

bucovineanu

Dar ce are acea vopsea in ea? Are cumva pulbere de aur de e asa scumpa?

tassevasi

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 24, 2015, 08:33:02 PM
, e elastica,..

  Sa-mi spui daca dupa 1-2 ani ,va face basici  pline cu apa .
 

Muntoiu Radu

Scuze, 23 RON :) De cand a facut Isarescu marea taiere de zerouri am fost mai mult prin strainatate si inca mai gandesc in milioane si sute de mii...

thomas

Eu folosesc vopsea pe baza de apa. 2 straturi. albinele si lemnul se comporta foarte bine, stupul nu transpira. culori: verde, albastru, semne distinctive.

O intrebare: daca dau cu lac peste aceasta vopsea lavabila.. e posibil sa afecteze albinele ce vor fi transvazate in lada respectiva?

mph

Citat din: thomas din Februarie 25, 2015, 08:21:08 PM
Eu folosesc vopsea pe baza de apa. 2 straturi. albinele si lemnul se comporta foarte bine, stupul nu transpira. culori: verde, albastru, semne distinctive.

O intrebare: daca dau cu lac peste aceasta vopsea lavabila.. e posibil sa afecteze albinele ce vor fi transvazate in lada respectiva?
Daca ai aplicat o vopsea pe baza de apa din aceea pentru lemn atunci poti sa dai cu un lac pe baza de apa sau poti sa folosesti Ecolazura 3 in 1 de la Kober (tot pe baza de apa).
Daca vopseaua este aplicata de anul trecut incearca sa slefuiesti vopseaua veche cu un smirghel foarte fin.
Incearca unul, doua sau chiar trei straturi de ecolazura 3 in 1 .
Eu am cumparat si incerc sa aplic saptamana viitoare acest procedeu.
Lacurile pe baza de apa au COV-ul (acel coeficient de toxicitate foarte mic. Valoarea europeana limita pentru lacuri si vopsele pe baza de apa a coeficientului COV este 130g /l (la nivelul anului 2010). Vopselurile Kober, Oskar si Savana au nivelul de 130. Lacurile pe baza de apa de la Renau se incadreaza pe la 80g/l potrivit etichetelor producatorilor.

thomas

vopseaua nu prea a fost pt lemn.. ci pt exterior.
multumesc de info! voi aplica acest tip de lac..

mph

Citat din: thomas din Februarie 25, 2015, 10:16:50 PM
vopseaua nu prea a fost pt lemn.. ci pt exterior.
multumesc de info! voi aplica acest tip de lac..
cand ai spus lavabila te-ai referit la vopseaua aceea care se aplica pe tencuiala sau pe glet?

thomas

vopsea care se aplica pe glet..