Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

pad3

am in proiect sa parfinez lazile noi. am cautat parafina dar multitudinea de variante de produs m-a dat pe spate. ce caracteristica tb sa am in vedere la alegerea tipu;ui de parafina?

http://www.bizoo.ro/firma/parafinadoc/vanzare/start-0/10/
somnul ratiunii naste monstri

bismark

    O mare greseala parafinarea, deoarece scindura care nu respira nu se usuca in timp si produce mult condens. Albina prin efect natural propolizeaza pe dinauntru,daca ii astupam porii si pe dinafara este ca betonul.Eu am vopsit pentru prima data anul acesta cu var lavabil de exterior si vad ca este foarte bine ca, cutia respira normal nu face mult condens chiar si la temperaturi foarte joase. Asa ca recomand astfel de vopsire care este si ieftina si se poate colora in orice culori.Eu folosesc culoarea albastru deschis.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

BEKA

Sunt de parere ca 2 maini de ulei de in si 2 de vopsea pe baza de ulei.....sau de apa , ofera lemnului o viata lunga si un aspect placut ochiului.

mph

#168
Eu am aplicat ultima data impregnant Kober Ecolasure  in doua straturi apoi vopsea  Kober Ecolux. Timp de uscare foarte bun, miros placut, culori frumoase.
Inainte de asta am incercat ulei de in si vopsea Pitura si Kober clasic . Dupa aplicarea uleiului de in este recomandat sa lasati lazile la uscat, ferite de razele soarelui . Se poate aplica vopsea pe baza de ulei functie de cum s-a tras uleiul in fibra lemnoasa( minim o saptamana)
Prima impresie a fost ca vopseaua clasica este mai ieftina in raport cu celepe baza de apa  dar ca suprafete acoperite, mod de lucru, timpi de aplicare si rezultat final, cea pe baza de apa este alegerea mea.
Am descoperit de curand niste nuante foarte frumoase la vopseaua Oskar 

Racea Iulian

eu am reusit sa cumpar 5 orizontali pe 20 rame pe care i-am dat cu ulei de in sicativat doar pe exterior. Trebuie sa-i dau si pe interior? :uimit:

MirceaCalin

Nu !
Dar dacă doreste proprietarul ...

MOTANUL

Citat din: bismark din Ianuarie 29, 2015, 02:36:06 PM
    O mare greseala parafinarea, deoarece scindura care nu respira nu se usuca in timp si produce mult condens. Albina prin efect natural propolizeaza pe dinauntru,daca ii astupam porii si pe dinafara este ca betonul.

Nu m-as grabi sa generalizez. Eu am fund antivarroa si toata umezeala iese pe acolo (il tin partial deschis). Am vazut stupi la alte 2 persoane si aveau mult condens in ei (cu fund plin).

Parerea mea este ca ar fi chiar contraindicat daca iernezi in varianta clopot sa ai "respiratie" la capac sau pereti. Eu vreo 3 saptamani am avut folie dubla pe toata partea de sus si pereti. Inauntru aveam uscat (inclusiv folia era usacata pe interior; pe afara erau picaturi ca plouase). Acum nu mai tin folia pt. ca am vazut ca nu e necesara.

Citat din: Racea Iulian din Februarie 19, 2015, 03:59:00 PM
eu am reusit sa cumpar 5 orizontali pe 20 rame pe care i-am dat cu ulei de in sicativat doar pe exterior. Trebuie sa-i dau si pe interior? :uimit:

Eu am dat doar pe exterior. Acum daca ar fi sa o iau de la capat as da mai bine pe fundul antivarroa. (pe unul am dat 1 singura mana si foarte in graba si s-a inegrit. Restul pe care am dat 2 maini se prezinta bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

E sudicient sa dai cu ulei de in pe exterior. Pe interior nu e nevoie. Poti da si cu vopsea dupa ce se usuca uleiul daca vrei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apionesti

Citat din: bismark din Noiembrie 11, 2014, 11:17:56 AM
   Anul acesta am refacut toata stupina ca aveam crapaturi de bagai degetul.Am chituit cu rumegus foarte fin si aracet, dupa care le-am vopsit cu var lavabil pentru exterior care de citiva ani am observat ca am vopsit la gard sipcile metalice si vad ca au ani si rezista mai bine ca vopseaua pe baza de ulei.Varul lavabil il poti colora in in orice culoare.Asa prefer acest fel de vopsire.Cu respect (zun jing) in chineza.

Am de refacut, si eu, mai multe cutii vechi si crapate. M.am gandit sa le plachez pe exterior cu OSB, pe care, ulterior, sa.l vopsesc. Oare vor fi deranjate albinele? O fi o solutie buna?
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

mosunick

OSB-ul nu e bun pt exterior. E sensibil la apa, incomparabil mai tare ca lemnul-scandura. Incearca altceva.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

apionesti

Multumesc pentru sfat! Sigur OSB-ul nu e o solutie de durata. Dar nici rumegusul cu aracet nu pare a fi. Poate merita sa.l casez... nimic nu tine la nesfarsit...
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

mosunick

Daca vrei cu adevarat un sfat, fa niste poze si posteaza-le, si sunt destui tamplari pe aici care dintr-o privire iti vor spune care e solutia optima pt problema ta. Din cuvinte nu poti sa stii exact ce e mai potrivit pentru cazul tau. Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sorinma

Citat din: apionesti din Februarie 22, 2015, 09:03:18 PM
Multumesc pentru sfat! Sigur OSB-ul nu e o solutie de durata. Dar nici rumegusul cu aracet nu pare a fi. Poate merita sa.l casez... nimic nu tine la nesfarsit...

o sa fi surprins de cum se comporta aracetul cu rumegus in anumite situatii
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

mph

Citat din: pistol28 din Februarie 23, 2015, 03:55:32 AM
Aracetul D3, este sectretul.
Aracet cu rumegus folosesti pentru chituit crapaturi. Peste asta se aplica vopsea si gata reparatia