Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

roxmob

Eu i-am dat cu vopsea pe baza de apa dar inainte i-am dat cu doua straturi de grund tot pe baza de apa. vopseaua si grundul le-am luat de la o firma din Timisoara si stupii i-am vopsit primul strat cu pensula si al doilea strat cu pistolul, grundul l-am dat cu un burete!

pistol28

Citat din: dan sebastian din Iunie 13, 2013, 05:28:44 PM
Zice ca temperatura optima sa nu se arda este 300 gr faranheit.

150 grade Celsius
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

SERBAN VASILICA

In baia respectiva am adaugat la pregatire 25 kg parafina si 20 sacaz. Asa spunea ANDREI CALINESCU in  LUCRU LA FERMA, ca se parafineaza in Franta. Personal am si eu de facut citeva caturi de 3/4, si vreau sa le parafinez. Intre timp am cumparat colofoniu adica sacizul. Daca a mai folosit cineva va rog sa-mi spuneti cum sa procedez. Multumesc.

Kov iulian

#138
Cred ca sacazul ar trebui topit separat si turnat apoi in parafina topita cate putin sigur sacazul are temperetura mai mare de topire si daca il puneti in parafina topita direct probabil va sta mult si bine .


CitatPunct de topire parafina   58 – 60 / 60 – 62°C

CitatPunct de topire sacaz  80 - 125 °C

dan sebastian

Daca gasiti sacaz in cantitati din astea industriale (gen 20 kg) si parafina ar fi bine sa dati si o adresa a respectivei firme sau o pagina de net, tel., mail, orice. Ms.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

SERBAN VASILICA

Am gasit si eu saciz cu 5 lei dar era negru. Asa ca mi-a adus cineva galben cu 15 lei. Nu stiu, poate am dat mult, dar asta este mi-a placut ca era galben.V-as ruga daca a mai folosit cineva parafina cu saciz sa-mi spuna cum se procedeaza, Multumesc.

mosunick

Eu am cumparat de la:
CAROCO COMIMPEX S.R.L. Bucuresti, manager Florin ILIE
TEL: +40-21.444.9793
FAX: +40-31.780.0235
MOBIL: +40-751.230.241
www.caroco.ro

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Kov iulian

Stiti de unde aduc parafina toate firmele astea?

Din bulgaria sau rusia (de rusia am banuit asta dupa eticheta )

Am contactat de curand o rafinarie romaneasca crezand ca au mai ieftina insa m-am inselat se pare ca toti o aduc din sursele de mai sus

SERBAN VASILICA

Care sunt firmele de la care se poate cumpara parafina?

robinson

Citat din: roxmob din Iunie 13, 2013, 09:41:14 PM
Eu i-am dat cu vopsea pe baza de apa dar inainte i-am dat cu doua straturi de grund tot pe baza de apa. vopseaua si grundul le-am luat de la o firma din Timisoara si stupii i-am vopsit primul strat cu pensula si al doilea strat cu pistolul, grundul l-am dat cu un burete!
Salut toti apicultorii,
Tot asa am luat vopsea pe baza de apa si inainte am dat cu un grund antimucegai tot pe baza de apa dar citind prospectul mai atent scrie ca grundul este si insecticid si nu se recomanda la stupi (nici la sere,contactul cu alimente,furaje).Ce vor pati albinele? peste grund am dat doua straturi de vopsea.

roxmob

Anul trecut am facut o casuta de joaca pentru copii si am luat un grund antimucegai, antiinsecte, anticiuperca, etc,  cand am cumparat vopseaua si grundul pe baza de apa i-am spus agentului de la vopsele ca imi trebuie pentru stupi si sa nu fie ceva grund care este antiinsecte ca si albina e insecta...!!! :smile: Acuma voi vedea anul asta cum se comporta albinele in ei, ii aranjez pe pozitie si urmeaza pozele cu stupii! Aici este linkul cu grundul http://www.lacuri-vopsele-grunduri.delaproducator.ro/grund-lemn-ecologic-p-3.html

dan sebastian

Presupun ca vopsesti stupii doar pe exterior. Daca e asa nu e nici o problema. Oricum ai bagat albinele in cutii cand era vopseaua uscata. Dupa cum ai vazut albinele pot sa isi intemeieze familia inclusiv in golurile de la excavatoarele de extrag carbune si ale caror brate se rotesc zilnic. Unchiul meu care lucreaza in cariera la Matasari stie de o familie care are mai bine de 10 ani de cand e acolo, si e imensa. Are doar 2 intrari pe unde erau niste gauri de scurgere in cazul condensului apei de 2 max 3 cm. Tabla sudata e de peste 1.5 cm grosime. Nu au avut voie sa taie cu sudura pt a nu deterioara o scula de cateva milioane de euro. Gandeste-te ca sta in soare toata vara la peste 40 grade iar in interior trebuie sa fie 60 gr. Cand au facut Rk ul l-au vopsit cu vopsea care sa fi sigur ca nu e ecologica. Ele supravietuiesc deci in conditii mult mai dure. Numai cu vopsea radioactiva sa nu le dai ca in rest merge orice.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

xvader

si eu sunt de parere ca stupii se pot vopsi cu orice tip de vopsea, rezistenta sa fie si foarte bine uscata, inainte de a pune albine in cutie.
lucrez si eu la o baie de parafina , dar ca sa faci ceva profi este destul de costisitor; pana va fi gata dau pe cutii cu lac...si ies super.
bafta si butoaie pline

Kov iulian

Citat din: mosunick din Iunie 18, 2013, 11:20:56 PM
Eu am cumparat de la:
CAROCO COMIMPEX S.R.L. Bucuresti, manager Florin ILIE
TEL: +40-21.444.9793
FAX: +40-31.780.0235
MOBIL: +40-751.230.241
www.caroco.ro

Cat a costat kilogramul de sacaz ?
Din cate vad e adus din import China