Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

Obombo

Citat din: StupiConstanta din Aprilie 23, 2013, 11:26:07 PM
Un alt avantaj al imersiei este acela ca in cazul bolilor nu avem neavoie de dezinfectie ,ardere ptr ca cutia este protejata de parafina.
Nu e chiar asa, dezinfectia e obligatorie si pentru lazile protejate cu parafina si se face... prin parafinare.
Oricum, parafina nu este eterna, deci, dupa cativa ani operatia trebuie repetata, indiferent de faptul ca stupii au sau nu au nevoie sa fie dezinfectati.

sandupop

#121
@ StupiConstanta
Folositi acesta metoda?...cat timp fierbeti componentele? si ce cantitate initila de parafina ati folosit? ( la un butoi de 200 l taiat pe jumate in care poti pune doar un copp de 1/1, sau doua de 1/2 , saui 4-5 capace odata, cred ca ar trebui peste 100 kg de parafina ...Mi-ar place si mie aceasta metoda dat mi se pare cam....costisitoare.  :smile: :smile:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

die furrer

Eu vopsi si anul acesta doar Sadoline pe baza de apa sau rasini este foarte bun protejeaza excelent, dat in 3 staraturi, se usca repede cel pe apa o singura problema e scump.

roxmob

Cine ma ajuta cu un raspuns concret? vreau sa vopsesc stupii in galben pai si doar cativa fatada in alte culori, ca si in poza atasata, este bine sau nu?

Obombo

Este foarte bine... daca-ti place si daca esti sigur ca merita osteneala.

dan sebastian

Incearca sa folosesti 6 - 7 nuante diferite, albastru deschis, inchis, verde deschis, inchis, alb, gri vreo 2 3 diferite. La galben am observat ca e problema la iernare, fac mai usor diarie si in plus sunt atacati cand se face furtisag mai des decat cei vopsiti in culori inchise la nuanta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roxmob

I-am vopsit in galben pe toti, doar fatada o fac in alte culori, dar ca sa nu dau pe toti cu alta culoare am zis sa las unul galben unul verde, iar unul galben unul roz si iar unul galben...etc, ar fi bine sa dau pe toti pe fatade alte culori decat cea galbena?

dorindafi

ma voi ma bagatzi in friguri cu noutatzile voastre  ))/
luatzi deaici , sunt totzi de aceashi culuare shi nu am avut reclamatzii ca au incurcat stupii  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kov iulian

#128
Citat din: sandupop din Aprilie 24, 2013, 05:58:54 AM
cred ca ar trebui peste 100 kg de parafina ...Mi-ar place si mie aceasta metoda dat mi se pare cam....costisitoare.  :smile: :smile:
Nu este deloc costisitoare dupa cum puteti vedea in videoclip, am folosit un sac de parafina de 25 KG la 6 lei pe kg .
Am folosit o cuva realizata in sistem home made din fier vechi, cuva are volumul de 180 de litri insa nu o umplu cu parafina, se parafinea fiecare fata in parte, iar in acest timp excesul de parafina se scurge in cuva .

Am parafinat 20 de lazi, consumul de parafina a fost de 1,6 kg pe stup ( 1,6 x 6 = 9,6 lei pe stup ) putea intra si mai putina insa am bagat sa fie nu m-am calicit ca pentru mine am facut .

Baie de parafina realizata in sistem home made

sandupop

Citat din: Kov iulian din Iunie 13, 2013, 12:09:33 AM
Citat din: sandupop din Aprilie 24, 2013, 05:58:54 AM
cred ca ar trebui peste 100 kg de parafina ...Mi-ar place si mie aceasta metoda dat mi se pare cam....costisitoare.  :smile: :smile:
Nu este deloc costisitoare dupa cum puteti vedea in videoclip, am folosit un sac de parafina de 25 KG la 6 lei pe kg .
Am folosit o cuva realizata in sistem home made din fier vechi, cuva are volumul de 180 de litri insa nu o umplu cu parafina, se parafinea fiecare fata in parte, iar in acest timp excesul de parafina se scurge in cuva .

Am parafinat 20 de lazi, consumul de parafina a fost de 1,6 kg pe stup ( 1,6 x 6 = 9,6 lei pe stup ) putea intra si mai putina insa am bagat sa fie nu m-am calicit ca pentru mine am facut .

Baie de parafina realizata in sistem home made
Excelenta realizarea  :bravo: :bravo: . =D>.......cred ca o sa "import" si eu modelul ăsta  :thanks:...dar ma gandesc sa fac o mica modificare in sensul folosirii recipientului si pe post de topitor de ceara cu aburi dupa modelul lui Marin, ca doar nu e mare investitia,.....cred ca o sa incep sa adun materiale si cat de curand sa am si eu asa ceva. Inca odată felicitări si multumesc pentru idee :beer: :beer:. Tinem legătura.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

dan sebastian

Am vazut ceva asemanator ca principiu, insa folosea pt incalzire un arzator pe gaz. Eram curios daca in parafina mai introduci ceva produse petroliere? O sa caut videoul si o sa-i pun linkul. Stiu ca stupii parafinati rezista f bine. Se pot vopsi cand inca nu se racesc complet.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Zice ca temperatura optima sa nu se arda este 300 gr faranheit.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Ceara microcristalina, Parafina, Federal Colofoniu Gump (amestc de colofoniu). Daca stie cineva chimie sau lucreaza in bransa petroliera poate ne-ar da mai multe lamuriri. Atat am inteles eu din videoclip. Astept completari.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefanm

Cine imi da un sfat cum sa vopsesc stupii acum si cu ce vopsea.Multam %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate