Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

elvis

Citat din: florinpop din Aprilie 12, 2013, 02:03:36 PM
Am vrut sa-mi vopsesc colectoarele de polen care sunt din stejar, mi-am hotarat sa le vopsesc cu lac interior/exterior Policolor nuanta de stejar dar vanzatorul mi-a recomandat sa-mi cumpar si o cutie de grund incolor tot de la Savana cand am ajuns acasa am citit pe cutia de grund ca nu se foloseste la stupii de albine.
A mai folosit cineva acest tip de grund pot sal dau linistit, sau sa dau numai cu lac 2 straturi? Va multumes!
Grundul de impregnare(lemn)se foloseste pt a economisi lac sau vopsea.eu anul trecut am dat cu lavabile de exterior dar am gresit ca in primavara am avut surpriza sa gasesc apa pe interiorul stupului.cred ca vopseaua e mai indicata si daca lasi stupul sa se usuce bine(48 ore) inainte sa bagi albinele in el e ok.daca ai bani poti sa dai cu de_a ecologica pe baza de apa
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

cristi ciuc

Sper să nu fiu off topic, dar dacă... tot vorbim de vopsit stupii.
Astăzi am încercat să vopsesc cu pistol acționat pneumatic și n-am prea nimerit-o cu regulatorul de presiune.
Am posibilitatea să-l reglez până la 8 atmosfere, dar, cum nu prea am cochetat până acum cu această activitate, întreb pe colegii care știu, care ar fi presiunea optimă?
Numai bine și multe  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:!

roxmob

Merge si cu 4 atmosfere, eu la 5.5 il las, depinde si cat de fluida este vopseaua...

cristi ciuc

Mersi mult...., mâine pun în practică :thanks:

Marius-ursulakhe

Cristi sa faci vopseaua ma fluida daca vrei sa o sufli cu pistolul (atentie daca este fluida curge mai repede)
Presiune 4-5 bari la pistol cu diuza de 1,5
Eu la pistol cu diuza de 1,2 folosesc presiune de 3,5-4 bari .La aceasta presiune am suflat si masini si mai nou anul acesta am vopsit si un tractor   =))    :rotfl:   :)
La vopseau pe baza de apa cu cat e mai mare presiunea si este si mai cald afara vopseaua se usca instantaneu (pistolul sa il reglezi cu presune mai mare si mai putina vopsea si asa nu va curge vopseua)

cristi ciuc

Astăzi am dat cu ulei de in (cel puțin asta scrie pe sticlă, că ați văzut voi ce afirmă colegii cum este cu uleiul de in, care nu-i de in).
Recunosc că am manifestat atenție la marca și tipul de compresor (am ales un scheppach, pe ulei, motor, 50 litri, 8 atmosfere), dar pistolul este unul mai de duzină.
Știu că duzele sunt calibrate, dar nu știu de care am eu.
Mi-am însușit ambele indicații, iar de acum...trebuie multă practică.
Numai bine! :hi:


sandupop

Dupa o "serioasa" documentare pe net, ieri am vopsit si eu prima data acasa cu compresorul meu, nu am mai vopsit de mai bine de 20 de ani....dar rezultatul este cu mult peste asteptari, cu reglajele pistolului am avut ceva de furca  :D... si uite-ma in postura sa dau sfaturi :)....De regula, pe partea din fata, unde este atomizorul, este stantat 1, 2 sau 1, 5 (atomizorul, am aflat si ieri, este chestia aia din fata pistolului de vopsit cu doua sau patru gauri si care se poate regla vertical sau orizontal in functie de necesitati , practic "dirijeaza"jetul de vopsea. Vascozitatea vopselei este foarte importanta.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: elvis din Aprilie 13, 2013, 04:53:30 PM
Citat din: florinpop din Aprilie 12, 2013, 02:03:36 PM
Am vrut sa-mi vopsesc colectoarele de polen care sunt din stejar, mi-am hotarat sa le vopsesc cu lac interior/exterior Policolor nuanta de stejar dar vanzatorul mi-a recomandat sa-mi cumpar si o cutie de grund incolor tot de la Savana cand am ajuns acasa am citit pe cutia de grund ca nu se foloseste la stupii de albine.
A mai folosit cineva acest tip de grund pot sal dau linistit, sau sa dau numai cu lac 2 straturi? Va multumes!
Grundul de impregnare(lemn)se foloseste pt a economisi lac sau vopsea.eu anul trecut am dat cu lavabile de exterior dar am gresit ca in primavara am avut surpriza sa gasesc apa pe interiorul stupului.cred ca vopseaua e mai indicata si daca lasi stupul sa se usuce bine(48 ore) inainte sa bagi albinele in el e ok.daca ai bani poti sa dai cu de_a ecologica pe baza de apa
Eu am folosit lavabil de exterior de la stiky si sunt multumit, se aplica usor cu un trafalet mic si cu pensula pe la colturi, in rest nu am avut umiditate in stupi chiar si cu folia deasupra, eventual am si niste orificii la scandura de pe fundul stupilor...poate din cauza asta nu fac condens...cine stie... :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Marius-ursulakhe

   KTA-APIDORNA - Ski    eu acuma cand fac rost de ceva bani am sa merg pe mana ta si o sa imi cum si eu lavabilama ca ies mai ieftin numai prima data am sa dau cu doua randuri de ulei de in

Hermannstadt

Ursulakhe - eu am dat 2 maini de ulei de in, insa consider ca 1 singura ajunge, lemnul isi trage cat are el nevoie, la a 2-a mana timpul de absortie (uscare) este destul de mare si inutil.

Practic am asteptat sa se evapore uleiul sa pot aplica vopseaua :wink:


Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

sandupop

Pentru ca vopseaua de exterior sa arate bine si sa fie uniform distribuita se poate da un strat de amorsa pentru exterior, care este la fel cu o solutie de apa cu aracet, sau chiar o solutie facuta acasa din apa si aracet 15%.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

KTA-APIDORNA - Ski

E buna si vopseaua lavabila de exterior data mai groasa, nediluata dupa ce a fost curatata si data cu amorsa suprafata stupilor, asa cum a zis colegul nostru sandupop,iar daca stupii sunt geluiți nu intra deloc multa vopsea, eu le-am dat prima mana alb si a doua culoare...spor la treaba am sa pun poze si pe sunphoto... :hi: spor la vopsit !!!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

sandupop

Citat din: KTA-APIDORNA - Ski din Aprilie 23, 2013, 09:00:07 PM
E buna si vopseaua lavabila de exterior data mai groasa, nediluata dupa ce a fost curatata si data cu amorsa suprafata stupilor, asa cum a zis colegul nostru sandupop,iar daca stupii sunt geluiți nu intra deloc multa vopsea, eu le-am dat prima mana alb si a doua culoare...spor la treaba am sa pun poze si pe sunphoto... :hi: spor la vopsit !!!
Asa am facut si eu....dar cand nu am avut amorsa, ..am dat o mana de alb diluat  mai mult, dupa uscare am slefuit usor si am dat culoare,....care din pacate dupa un an s-a decolorat deoarece am folosit pigmenti ieftini, ))/...aviz colegilor care intentioneaza sa faca asa.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

roxmob

Eu am dat pe cativa stupi un grund care nu este ecologic, imi place ca a iesit lemnul fin si se vede ca a tras in el solutia, arata ca si cum l-ai da cu ulei de in, din pacate scrie pe cutie ca este toxic pentru mediul acvatic...etc, am dat pe alti cativa stupi cu un grund ecologic pe baza de apa dar dupa doua straturi de grund se observa cum s-au umflat un pic fibrele lemnului, nu este fin cum sunt celelalte cu grundul toxic, vopseaua am luat-o pana la urma pe baza de apa si cei cativa stupi care i-am dat prima data cu grundul neecologic i-am dat pentru test sa vad cum se vor prezenta, (am avut o cutie de grund de la o firma pentru proba) totusi stau si ma gandesc sa dau pe cativa si cu ulei de in si apoi vopseaua pe baza de apa in doua randuri, de fapt este email acrilic acea vopsea, colorant am luat de RENEW, asta mi-a recomandat vanzatorul ca folosesc multi stupari care ia de la el vopsele... :hi:

StupiConstanta

Eu cred ca cea mai eficienta metoda de protejare a stulupi este parafinarea.
Parafinare inseamna imersarea componentelor in baie si fierberea acestorea in parafina alimentara.
Toate componentele nu numai cutiile.
Prin parafinare se inchid toti porii lemnului si astfel apa nu mai modifica structura lemnului.
Mai mult de atat, iarna cand temperatura din stup duce la condens , acesta nu intra in cutie care cutie mucegaieste .
Apa sau condensul se prelinge foarte usor .
Un alt avantaj al imersiei este acela ca in cazul bolilor nu avem neavoie de dezinfectie ,ardere ptr ca cutia este protejata de parafina.
O data parafinata cutia ,soclul si capacul  durata de viata a acestora este cu mult mai mare decat in cazul vopsirii.
Parafina este elastica la modificarile de temperatura si nu apar fisuri in pelicula .
Tot fenomenul de protectie este la nivelul porului din lemn.