Cu ce vopsiti stupii?

Creat de NiKoN, Ianuarie 10, 2012, 08:55:31 AM

« precedentul - următorul »

roxmob

Care este acea vopsea pe baza de ulei? in cat timp se usuca si daca sunt ceva pigmenti pentru ea? vreau sa iau vopsea alba si sa fac stupii o culoare galben pai si doar fata cuibului o dau in diferite culori...si eu trebuie sa vopsesc stupii si inca nu sunt hotarat care ar fi solutia cea mai buna la vopsea, am tot intrebat pe unu'-altu' da' inca nu sunt decis cum sa-i fac! ^:)^

romikele

Cea mai ecologica dar si buna in acelasi timp este vopseaua pe baza de apa.
Este alba, iar cu diversi coloranti se obtine orice nuanta dorita.
Se aplica foarte usor cu trafaletul, uscarea e rapida si albinele se pot introduce imediat in stup.
Revopsirea partiala sau totala e o joaca, se poate face fara a scoate albinele din lada.

roxmob

Atunci inainte de vopseaua pe baza de apa, sa dau ulei de in sau sa iau impregnant de la furnizorul de unde iau vopseaua? Nu e mai bun uleiul de in ca si impregnantul?

cristipep

Eu daca as da cu ulei de in nu as mai da si cu vopsa ....

Citat din: roxmob din Martie 15, 2013, 11:26:01 AM
Atunci inainte de vopseaua pe baza de apa, sa dau ulei de in sau sa iau impregnant de la furnizorul de unde iau vopseaua? Nu e mai bun uleiul de in ca si impregnantul?

romikele

Vopseaua pe baza de apa se poate da direct, fiind suficiente doua straturi.

Adrian Roman

Domnilor, problema care se pune in discutie , este de fapt ..de ce vopsim lazile ? Am sa va spun o mica poveste adevarata, in urma careia , o sa realizati ca tipul de vopsea si modul de aplicare , e doar partea concreta..... Celebrul constructor de viori-Antonio Stradivari, a trait la sfarsitul anilor 1600 si inceputul anilor 1700, deci viorile lui au 300 de ani, si sunt in functionare impecabila si conservare perfecta ! Analogia care se poate face cu lazile noastre, ne trimite la urmatoarele : 1- daca lemnul de vioara de 2-4 milimetrii traieste perfect de 3oo de ani, este pentru ca este lacuit (vopsit) pe exterior, si imbalsamat (propolizat ) pe interior. Lemnul nu a putut suferi deformari si nici crapaturi , fiindca umezeala din aer n-a putut ajunge in lemn !...2- am aplicat principiul la lazile mele, vopsind pe exterior cu doua straturi de vopsea alchidica, si pe interior am pulverizat tinctura de propolis cu alcool tehnic ( care de fapt este un adevarat lac impenetrabil la apa ! ), si dupa uscare, am flambat usor, astfel ca propolisul intra bine in lemn si face pelicula super ! 3 - mai beneficiaza albinele de mirosul bine cunoscut lor, de propolis... si se adapteaza imediat in lada noua.  4 - propolizarea pe interior inseamna si protectia " medicala " preventiva ! .....poate v-am plictisit, dar merita avut in vedere, mai ales la lazi noi !  :nod:

romikele

Perfect adevarat... mai ales la interior  :nod: :hi:

roxmob

"si pe interior am pulverizat tinctura de propolis cu alcool tehnic" Asta vreau si eu sa fac, chiar postasem mai inainte dar zicea cineva sa las interiorul ca se ocupa albinele de el...am sa dau totusi si interiorul... :hi:

romikele

Citat din: roxmob din Martie 15, 2013, 11:06:14 PM
...  mai inainte dar zicea cineva sa las interiorul ca se ocupa albinele de el...am sa dau totusi si interiorul... :hi:
Nu se da cu vopsea sau ulei de in, dar propolisul e de-al albinelor, asa ca poti da fara frica...  :hi:

roxmob

Abia astept sa fie cald la noi...a nins azi si sunt -4 grade, revin cu poze dupa ce le dau culoare stupilor... :P

bucovineanu

Nu e nevoie sa fie dat cu propolis in interior. Albinele acopera cu un strat de propolis atat ramele cat si suprafata interioara a stupului.

Marius-ursulakhe

roxmob---poti sa dai cu propolis dar pe de o parte numai nu cred ca are rost la fel cum zice si Bucovineanul ca albine oricum isi face treaba si daca faci tu lucrul asta si daca nu (din lipsa de ocupatie ---eu iti urez bafta  :hi: )   :D

sandupop

Vopseaua pe baza de apa este...regina vopselelor. Inainte de vopseaua pe baza de apa... am dat cu un grund incolor(...cam scump, aproape cat vopseaua) tot pe baza de apa, grundul are un miros foarte intepator dar dispare dupa 1 ora ( cand se si usuca de fapt)
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

mosunick

Cu vopsea pe baza de apa se pot vopsi si corpurile parafinate?
Ms.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sandupop

Nu cred ca prinde,.. dar o sa incerc sa parafinez o bucata de scandura si incerc te tin la curent, cred ca totusi trebuie sa fie curati, fara parafina.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.