Produse naturiste. Secrete si retete.

Creat de crombra, Ianuarie 25, 2010, 11:58:41 AM

« precedentul - următorul »

crombra

Motto: Dumnezeu a lasat bolile pe pamant dar si cate o planta sau leac pentru tratarea fiecarei maladii. Depinde de noi, sa folosim acest leac.
Fiind un adept convins al medicinii naturiste, am considerat ca ar fi benefic pentru noi (si nu numai) sa avem o rubrica unde sa gasim retete si secrete ale produselor naturale care aduc sanatate in organism.
Voi deschide eu lungul sir(sper) al retetelor populare traditionale in care intra si produsele apicole.
Recomand cele doua volume ale lui D.C. Jarvis, medic de tara din Vermont, SUA. Aceste carti nu trebuie sa lipseasca din biblioteca unui stupar, asa cum nici otetul din mere si miere nu trebuie sa lipseasca din camara fiecaruia.

1. Mierea si alte produse naturale. VOl. 1
2. Mierea si alte remedii naturale ale reumatismului Vol. 2
Le gasiti in format electronic aici.
1. http://www.romaniaeuropa.com/cartionlin ... jarvis.php
Pana acum 2 ani aveam bunul obicei care in fiecare an sa-mi produc 10 litri de otet din mere si miere. Anul acesta voi relua obiceiul. Va recomand merele IONATAN sa IDARED care au mai mult suc si aroma deosebita.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Ce pot spune cu certitudine este faptul ca eu am scapat de acumularile de calciu depuse aiurea in calcaiele de la ambele picioare(ciocuri mai popular zis).
Ma durea groaznic partea plantara a piciorului(talpa) datorita acestor ciocuri. Am lucrat trei ani in industria laptelui si eu cum sunt un adept al nutritiei pe baza de lapte nu iertam nimic. Cosumam cate 1 kg de iaurt pe zi, plus branza si alte derivate Bogate in calciu. Si am acumulat depozite de calciu in organism.
Am facut sedinte de ultrasunete, diadinamice si alte chestii cu curenti electric ca daca imi punei un bec in gura, lumina.  :nod:  :razz:
Nici un rezultat, dupa doua saptamani de electrocutare.
Picandu-mi in mana cartea lui D.C. Jarvis si citind despre virtutile otetului din mere si miere.am cumparat (pentru ca atunci nu aveam in casa) de la PLAFAR o sticla de otet de acest fel si am facut bai diluat 50% cu apa la ambele picioare.
Practic bagam picioarele in cizme de cauciuc si turnam otetul diluat in ele. Stateam cam 20 minute in timp ce ma uitam la tv.
Pot spune ca intr-o saptamana am scapat de ciocurile de calciu si nu le mai am nici in ziua de azi.
In 1993 cand m-am apucat de apicultura batranul care mi-a pus dalta in mana avea in pastoral la el o sticla cu otet din mere si miere facuta in casa duoa reteta lui Jarvis. Cand mergeam la stupina primul lucru pe care il facea era sa ma trateze cu un ceai de tei indulcit cu miere in care punea o lingura de otet. Era o nebunie de bautura. Medicament natural, ce mai!
M-a invatat ca atunci cand am amigdalele inflamate sa fac gargara cu otet diluat cu apa din 15 in 15 minute. Dupa ce faceam gargara inghiteam otetul diluat.
Dupa o zi disparea si mama rosului in gat.
Daca si altii dintre voi au astfel de secrete(remedii) incercate si care au dat rezultate ii rog sa posteze.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Tratament naturist pentru obezitate.
Se cunosc efectele benefice ale otetului de mere in cazul colesterolului marit si cat de eficace este in tratarea obezitatii.
Reteta urmatoare este pe baza de otet de mere, usturoi si miere de albine.
Usturoiul este indicat in foarte multe afectiuni: H.T.A.(hipertensiune arteriala), astenie, reumatism, afectiuni pulmonare, paraziti intestinali etc., iar mierea de albine este un complex natural de vitamine.
Aveti nevoie de :
un borcan de 400 g miere de albine, 1 capatana mare de usturoi, 400 ml otet de mere, 1 borcan gol de 800 g.
Se curata usturoiul si zdrobeste, apoi se pune in borcanul gol; se adauga mierea de albine si se completeaza cu otet de mere pana se umple borcanul.
Se amesteca bine cu o lingura pana s-a dizolvat toata mierea in otet, apoi se inchide borcanul.
Se lasa 10 zile la macerat si trebuie avut grija ca la cel mult 2 zile compozitia sa fie agitata pentru ca usturoiul are tendinta sa stea numai la suprafata.
Dupa 10 zile, se strecoara compozitia, iar lichidul se va tine tot in borcanul in care l-am pregatit si se pune intr-un loc racoros. Poate fi tinut si in frigider.
In fiecare zi, dimineata pe stomacul gol se consuma 1 lingura din acest preparat.
Dupa 4-5 zile se diminueaza pofta de mancare, ceea ce este un lucru important la persoanele obeze sau supraponderale.
Preparatul are un gust placut, datorita otetului si mierii de albine.
Otetul dizolva grasimile din organism si scade pofta de mancare.
Usturoiul este bun pentru intreg organismul, are efect tonic, antisclerotic, hipotensor, antispasmodic, viermifug etc.
Mierea de albine protejeaza mucoasa tubului digestiv, are proprietati laxative si contine vitaminele necesare organismului.
In afara de aceasta reteta este recomandata reducerea consumului de prajeli si dulciuri, iar uleiul trebuie adaugat crud in mancare.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Crombra,felicitari pentri initiativa de a posta materiale interesante!! :hi:

Kiwi Bee

Crombra, felicitari!!!
Te rog termina repede ceea ce ai de facut si continua cu postarile.
Am sai cumpar o pereche de cizme de cauciuc la sotia mea(si ea are dureri in calcai in talpa ca efect lateral al unui accident din anul trecut).Incetul cu incetul o duc si in stupina.He-he-he
multumesc si numai bine

ioanardelean55

Este adevarat ca medicul trateaza ,iar natura vindeca .

crombra

Va multumesc pentru aprecieri, dar nu vreau sa ma erijez in 'vraciul forumului'.
Am deschis acest topic pentru ca apicultura este o meserie foarte aproape de MAMA NATURA. Doresc ca aici sa contribuie toti cei care au avut rezultate cu tratamente naturiste si apicole, cazuri concrete. Multi vizitatori fac legatura dintre apicultura si tratamentele naturiste. Cand voi avea timp voi incerca sa mai postez ceva legat de subiectul topicului.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

catel

exact despre ce vb crombra am inceput anul trecut in toamna
*intr-un borcan de 720 ml razuit hrean, marunt cam de vreo 2-3 degete pe fundul borcanului
*peste hreanul razuit am stors 3 lamai si l-am lasat o zi la frigider
*dupa o zi am completat aprope pana la umplere cu miere si l-am amestecat f bine
dupa vreo 6 zile de amestecari, am strecurat siropul pt copii, iar peste hrean am pus alta miere si am mancat eu.
SUPER
inainte de aceasta reteta, am incercat cu lamai razuite, dar ... ramane lamaia printre dinti.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

alta reteta pe care o folosesc este cafeaua cu miere si lamaie.
dupa multe vizite pe la medici, din cauza durerilor de cap, am gasit singur remediu.
*cafeaua sa fie rece
*zeama de la o jumatate de lamaie o punintr-o sticla mai mica
*peste ea pun in egala masura mierede albina(rapita sau salcam)
*agit bine zeama de lamaie cu mierea, dupa care torn cafeaua rece in egala masura cu ce am pana in acel moment in sticla
mentionez ca imi place cafeaua mai dulce.
dupa ce am folosit zilnic acest amestec de cafea nu am mai avut dureri de cap. fac pauze de baut cafea la sfarsit de saptamana. inainte nu foloseam cafea.
pofta buna.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kiwi Bee

Alimente pentru fiecare organ - 100 de alimente miraculoase pentru organism

Pentru inima

1. varza – contine fier si potasiu, necesare inimii si circulatiei sanguine
2. broccoli – prin continutul de calciu, fier si caroten, previne atacurile de cord si ateroscleroza
3. ridichea – apara impotriva atacurilor de inima
4. portocala – are putine calorii, contine vitamina C si scade valoarea colesterolului din sange
5. morcovul – acidul folic si bioflavonoidele continute de morcovi protejeaza inima
6. pestele – acizii Omega 3 apara sistemul vascular de inflamatii si calcifieri
7. ceapa – imbunatateste activitatea inimii si circulatia si scade presiunea sangelui
8. usturoiul – alicina pe care o contine previne accidentele vasculare cerebrale
9. leurda (usturoi salbatic) – curata sangele de toxine
10. sparanghelul – curata cordul si vasele mari de sange
11. uleiul de masline – energizeaza cordul si reduce colesterolul
12. cicoarea – scade colesterolul si tensiunea arteriala si curata sangele cu ajutorul unor minerale specifice
13. somonul – este o sursa de acizi grasi Omega 3 care reusesc sa scada din nivelul trigliceridelor din sange
14. dovleacul – are efect benefic in cazul hipertensiunii arteriale si in bolile de inima
15. cartoful – protejeaza impotriva accidentelor cerebro-vasculare si ofera o mare cantitate de vitamina C sistemului vascular
16. paprika – protejeaza vasele de sange si inima
17. rosia – normalizeaza tensiunea arteriala, fiind diuretice eficiente
18. maslinele – reduc colesterolul nociv si tensiunea arteriala
19. marul – contine peste 300 de substante esentiale pentru protectia sistemului vascular
20. fasolea neagra – o singura cana de fasole furnizeaza intre 120 si 320 de miligrame de magneziu, prevenind astfel tulburarile de ritm cardiac
21. coacazele – sunt excelente pentru circulatia sangelui, avand o concentratie mare de minerale si vitaminele B, C, D si E
22. zmeura – intareste sistemul imunitar, actionand ca o aspirina naturala
23. murele – sunt considerate fructe cardioactive, ajutand la functionarea optima a cordului
24. socul – imbunatateste circulatia sanguina
25. piersica – contine vitamine si oligoelemente ce protejeaza inima
26. ciresele – improspateaza resursele de potasiu, calciu, magneziu, fier, fosfor si siliciu
27. rubarba – scade tensiunea arteriala si fortifica inima
28. grapefruit-ul – previne obstructiile vasculare si tromboza datorita unei enzime speciale
29. ciuperca Shitake – reduce colesterolul
30. prunele – previn tromboza
31. curmalele – reduc tensiunea arteriala si protejeaza impotriva aterosclerozei fiindca sunt bogate in fier, calciu si potasiu
32. afinele – pigmentul lor albastru ajuta vasele sanguine sa devina mai elastice
33. ovazul – este benefic in bolile cardiovasculare
34. porumbul – contine vitaminele D si K
35. ardeiul iute – previne cresterea nivelului de zahar din sange ce poate duce la formarea de colesterol pe vasele inimii

Pentru creier

36. lintea – contine lecitina, proteine si glucide de care au nevoie celulele creierului
37. Quinoa – intareste memoria si incetineste procesul de imbatranire, fiind bogat in fier
38. carnea de pasare de curte – are grasimi si uleiuri ce ofera energie celulelor nervoase
39. fasolea – creste puterea de concentrare
40. oul – este o sursa grozava de proteine; galbenusul contine colina ce ajuta la dezvoltarea memoriei
41. avocado – combate stresul, nervozitatea si insomnia
42. bananele – glucoza, vitaminele si mineralele continute de acestea sunt benefice pentru creier si il energizeaza
43. caisele – stimuleaza neuronii
44. stafidele – contin mult zahar (75%), resursa energetica pentru creier
45. para – zaharul si substantele asemanatoare hormonilor intensifica puterea de "lucru" a creierului
46. mazarea – fiind bogata in proteine, este buna pentru memorie si concentrare
47. salata verde – calmeaza sistemul nervos datorita substantelor opiacee .

Pentru ochi

48. castanul salbatic – calmeaza senzatia de usturime si iritatiile datorita substantelor sale active
49. arnica – uleiul esential de arnica calmeaza inflamatiile oculare
50. mesteacanul alb – intareste imunitatea ochilor deoarece contine vitamina C, potasiu si calciu
51. limba de miel – reduce inflamarea vaselor conjunctivale datorita taninurilor si a saponinelor
52. rostopasca – este extraordinar de eficienta impotriva virusurilor si mai ales pentru ochii uscati
53. gutuia – este buna pentru alergii si febra fanului deoarece contine pectine si calciu
54. iarba de silur (Euphrasia Officinalis) – calmeaza ochii persoanelor ce isi petrec foarte mult timp in fata calculatorului
55. grasimea de gaina – face minuni aplicata ca unguent pe ochi impreuna cu iarba de silur
56. strugurii – ajuta cu precadere ochiul in timpul vederii nocturne
57. patlagina – taninurile pe care le contine trateaza infectiile oculare
58. capsuna – ajuta ochii in timpul vederii nocturne
59. Centarium Minus – tinctura obtinuta din aceasta planta vindeca afectiunile oculare
60. ananasul – enzimele continute de acesta relaxeaza ochii obositi din cauza calculatorului
61. rozmarinul – purifica ochii si protejeaza vasele de sange oculare

Pentru piele/par

62. pepenele – contine foarte putine calorii si este excelent pentru mentinerea fermitatii pielii
63. iaurtul degresat – bacteriile continute de acesta imbunatatesc aspectul pielii; in plus, are o concentratie ridicata de vitamina A
64. graul – contine acizi grasi, calciu si dioxid de siliciu care sunt extraordinar de sanatoase pentru par, piele si unghii
65. orzul – infrumuteseaza si revitalizeaza datorita substantelor bioactive
66. cimbrul – reda stralucirea pielii si curata organismul
67. hreanul – continand substante active, regenereaza parul, pielea si unghiile
68. mustarul- regleaza fluxul sanguin la nivelul pielii

Pentru oase

69. migdalele – contin magneziu si ajuta oasele sa ramana sanatoase
70. spanacul – datorita fierului si calciului pe care il contine, face oasele mai rezistente si ajuta la functionarea muschilor
71. meiul – intareste dintii, oasele si stimuleaza cresterea copiilor
72. secara – este benefica pentru dinti, oase si muschi fiind o sursa ideala de oligoelemente precum B-vitamine, potasiu, magneziu, mangan, fier si zinc
73. branza – intareste oasele fiind o sursa buna de calciu

Pentru stomac/intestin

74. tinctura de fenicul – protejeaza mucoasele intestinale
75. pastarnacul – stimuleaza digestia
76. mango – apara mucoasa intestinala datorita vitaminei A si a antioxidantilor
77. arpacasul – aduce in organism necesarul de fibre, fosfor si magneziu pentru o digestie sanatoasa
78. mararul – amelioreaza indigestia
79. soia – are proprietati anticancerigene
80. nucile – contin o forma purificata de Omega 3 si de aceea ajuta la reudcerea riscului de cancer al intestinelor

Pentru ficat

81. anghinarea – contine proteine regenerative, iar acidul folic si antioxidantii previn bolile hepatice
82. sucul de ridiche – stimuleaza secretia bilei
83. conopida – contribuie la imbunatatirea activitatii ficatului
84. drojdia de bere – este o importanta sursa de vitamina B si detoxifica ficatul
85. nasturelul (Nasturtium Officinale) – este folosit pentru producerea mustarului si a uleiurilor ce sunt benefice pentru metabolismul bilei si al ficatului
86. papadia – ajuta la buna functionare a ficatului si reduce colesterolul
87. laptele – apara ficatul de afectiuni frecvente
88. menta – uleiurile esentiale de menta stimuleaza secretia biliara si calmeaza crampele
89. carnea de iepure – degreseaza ficatul
90. carnea de vita sau manzat – contine fier, proteine si vitamina B. 

Pentru rinichi
 
91. sfecla rosie – stimuleaza arderile celulare
92. visinele – contin potasiu, substanta pe care rinichii "lupta" sa o elimine din sange atunci cand este in exces
93. castravetele – contine multa apa si deci stimuleaza activitatea rinichilor
94. telina – protejeaza rinichii de virusuri
95. varza rosie – proteinele si aminoacizii pe care aceasta ii contine actioneaza ca un filtru pentru rinichi
96. gulia – vitamina C din ea protejeaza celulele renale, iar fierul si fosforul energizeaza
97. ridichea neagra – este un antibiotic natural
98. varza murata – detoxifica organismul
99. hrisca – este folosita ca produs dietetic in cazul bolilor de rinichi si in diabet
100. patrunjelul – detine combinatia ideala de minerale pentru a curata rinichii