Stupina de la GHIOLPUNAR

Creat de tinumaftei, Ianuarie 13, 2016, 02:13:07 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: balasbebe din Octombrie 07, 2016, 06:25:21 AM
Daca pui 1 ml de stup,, mai bine cumperi varachet. Se pare ca mavrikul este la ora asta destul de scump.
Mavrik 2F costa 265 lei/ litru adica 1000ml. Suficient pentru un tratament la 500 de familii. Asta inseamna adaugand si celelalte materiale aprox 1,1 lei / familie. Mavrirolul costa in varianta cea mai optimista 8 lei/ familie.
Sigur,  Varachetul costa cam 0,8 lei per familie, dar este alt tratament, iar daca s-ar folosi TaKtic sau Scabatox ar fi si mai ieftin. Insa tratamentele le fac nu dupa pret ci pentru a avea o eficienta mai mare.

tinumaftei

Citat din: apivasmob din Octombrie 07, 2016, 05:48:56 AM
Va rog sa-mi spuneti pe cate rame il bagati in iarna pe acesta? Daca vine iarna cu adevarat puietul de care va bucurati acum ca este capacit ca primavera il gasiti primul cazut la datorie nu?

Probabil 8 rame.
Apicultura se face tinand cont pe langa particularitatile biologice ale familiei de albine de caracteristicile geografice si climatice.
Cea mai rece noapte a fost aici alaltaieri cu 3 Grade, iar noaptea trecuta au fost 9 grade. Stupii sunt adapostiti in pavilion iar acesta este izoterm. Din experienta anului trecut stiu ca la -5 - 6 grade afara, in interior temperatura era de vreo 12 grade. Sigur puietul are nevoie de apa dar pe asta o pot lua din condens pana la mijlocul lui noiembrie cand ii impachetez si scot folia din cuib. Pana atunci va ecloziona si puietul. In stupi este suficient polen la aceasta ora ca puietul sa se pregateasca de iarna.
In iernile trecute am iernat cu o medie de putin peste 4 rame, insa in iarna asta cred ca media va fi pe la 7 rame. Stupii iernati cu populatie multa si pe multa miere nu fac mari probleme la iernare, iar primavara din doi pasi sunt buni pentru cules.
Acum treizeci de ani se considera ca un stup este bun primavara daca are la salcam 10 rame ocupate cu albine. Astazi daca este asa nu mai vezi nici o picatura de miere de rapita.
Stupinele performante pe care le-am vazut prin alte parti (in Europa) ierneaza pe unitati biologice mari. In Germania stupinele intra la iernare venind din lanuri inflorite de rapita (care este folosita ca ingrasamant) si uneori nu au zbor de curatire trei - patru luni.
Dar asta tine in special de conditiile locale

bucovineanu

Citat din: tinumaftei din Octombrie 07, 2016, 07:05:22 AM
Mavrik 2F costa 265 lei/ litru adica 1000ml. Suficient pentru un tratament la 500 de familii. Asta inseamna adaugand si celelalte materiale aprox 1,1 lei / familie. Mavrirolul costa in varianta cea mai optimista 8 lei/ familie.
Nu e prea mare doza de 200 ml pentru 100 de familii?

filip

Am vazut fiole de  Mavrik F2,acestea aveau 2ml si un pret de 4 lei.
Am sa folosesc solutie in primavara si o sa dau cu siringa pe albinele aflate pe intervalul dintre rame.
E cel mai rentabil produs privind costul si modul de intrebuintare,nu esti conditionat de o anumita temperatura.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

@bucovineanu: Mavrirolul facut de ICDA are 0,240 mg substanta activa per banda. Avand in vedere ca 1ml de Mavrik (24%) are 0,240 grame substanta activa rezulta 1 ml de Mavrik per banda, 2 benzi/stup s.a.m.d.

tinumaftei

Citat din: filip din Octombrie 07, 2016, 09:48:48 AM
Am vazut fiole de  Mavrik F2,acestea aveau 2ml si un pret de 4 lei.
Am sa folosesc solutie in primavara si o sa dau cu siringa pe albinele aflate pe intervalul dintre rame.
E cel mai rentabil produs privind costul si modul de intrebuintare,nu esti conditionat de o anumita temperatura.
La fiole este cel mai scump, se gaseste si la 100ml, dar cel mai bun pret este la litru.

filip

Citat din: tinumaftei din Octombrie 07, 2016, 09:54:47 AM
Citat din: filip din Octombrie 07, 2016, 09:48:48 AM
Am vazut fiole de  Mavrik F2,acestea aveau 2ml si un pret de 4 lei.
Am sa folosesc solutie in primavara si o sa dau cu siringa pe albinele aflate pe intervalul dintre rame.
E cel mai rentabil produs privind costul si modul de intrebuintare,nu esti conditionat de o anumita temperatura.
La fiole este cel mai scump, se gaseste si la 100ml, dar cel mai bun pret este la litru.
Dar e avantajul ca folosesti fiolele cand ai nevoie si nu desigilez un recipient mare ca sa folosesti 2-4ml!
Fiolele sunt ideale pentru stupine mici si medii......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Eu am vzut cum arata si mavrik de la institut. Acela este fara adausuri si fara acel produs alb laptos.

tinumaftei

Citat din: balasbebe din Octombrie 07, 2016, 11:00:35 AM
Eu am vzut cum arata si mavrik de la institut. Acela este fara adausuri si fara acel produs alb laptos.
Mavrik la institut? Poate ati vazut Mavrirol, care este un produs pregatit pentru folosit si care este un fitil de bumbac imbibat. Substanta activa t-fluvalinat in solutie apoasa devine albicioasa. In alte medii capata poate alta culoare si consistenta. Pe noi ne intereseaza efectul si nu culoarea medicamentului. Probabil ca benzile de Mavrirol de la Institut contin si alte substante de conservare (xilen, etc..) dar acestea nu au nici un efect terapeutic.

balasbebe

D-l Popescu a aratat ce folosesc ei pe la institut la o sedinta ACA.  Crezi ce vrei. MAVRIK-ul din Comert la fito este albicios, facut sa adere pe planta.

tinumaftei

Citat din: balasbebe din Octombrie 07, 2016, 11:52:05 AM
D-l Popescu a aratat ce folosesc ei pe la institut la o sedinta ACA.  Crezi ce vrei. MAVRIK-ul din Comert la fito este albicios, facut sa adere pe planta.
Sigur, eu am spus cum am facut si de ce am procedat asa. M-ia fost mai simplu sa faca asta decat sa zic ce n-am facut.
Daca aveti mai multe detalii sunt interesat ca nu a inceput enciclopedia cu mine.

Closcutz

Sa mai spuna careva ca ICDA nu cumpara mavrik la bidoane cat mai mari ca sa-l vanda ca mavrirol pe zece benzi amarate la cutie cu peste 40 lei!

tinumaftei

Citat din: Closcutz din Octombrie 07, 2016, 01:35:29 PM
Sa mai spuna careva ca ICDA nu cumpara mavrik la bidoane cat mai mari ca sa-l vanda ca mavrirol pe zece benzi amarate la cutie cu peste 40 lei!
S-ar putea sa nu cumpere Mavrik sa cumpere direct t-fluvalinat de la un combinat chimic. Asta inseamna ca este si mai ierftin decat Mavrik. Sigur au o profitabilitate si mai buna.

bucovineanu

Cei de la combinat folosesc taufluvalinat in concentratie de 240 ml la litru. Aceeasi concentratie are si mavrikul ce poate fi cumparat de la magazinele fito. Intradevar pe langa fluvalinat mavrirolul mai contine emulgatori, plus xilen. Insa pe noi ne intereseaza substanta activa care e fluvalinatul.

filip

Citat din: bucovineanu din Octombrie 07, 2016, 02:19:25 PM
Cei de la combinat folosesc taufluvalinat in concentratie de 240 ml la litru. Aceeasi concentratie are si mavrikul ce poate fi cumparat de la magazinele fito. Intradevar pe langa fluvalinat mavrirolul mai contine emulgatori, plus xilen. Insa pe noi ne intereseaza substanta activa care e fluvalinatul.
Nebunia e ca nu gasesti tratamentul cand ai nevoie de el.
La magazinele ACA nu gasesti Mavrirol si Varachet in schimb MavrikF2 gasesti la toate chioscurile.
Farmaciile veterinare au pe stoc VARATRAZ si nu sunt interesate sa se aprovizioneze cu Mavrirol si Varachet.
Ori odata ce apicultorii se obisnuiesc cu tratament ieftin si bun ICDA pierde musterii.......
MavrikF2 e mai iestin decat TVA nedeductibil la medicamentele decontate prin PNA.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)