Inflorire Tei 2015

Creat de Dan Pașca, Iunie 02, 2015, 06:48:29 AM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

 :bzz:    La mine e primul an cand o sa duc stupii la Tei,si nu stiu aproape nimic,numai din maculatura despre tei,,,o sa merg pe Valea Muresului,undeva intr-o localitate (Salciva)   ,ma ajuta si pe mine colegii cu ceva informatii,cam in ce stadiu e prin zonele voastre,in cat timp o sa infloreasca,?  din ce am inteles e mult mai pretentis decat Salcamul    :thanks:

yulian

De obicei teiul argintiu infloreste in perioada 15-20 iunie (eu am mers la Bocsa si in fiecare an am prins 20-22 iunie). Din cate am vazut nu este asa pretentios, dar sansele sa se "arda" sunt mult mai mari avand in vedere ca in perioada asta temperaturile cresc si o ploaie la momentul potrivit strica toate socotelile. Anul asta cred ca va fi putin intarziat...sau poate nu....speram intr-o productie cat de cat buna.  :hi:

Dan Pașca

Mersii Yulian,sa fie fu noroc .Butoaie pline la Tei,Salutare

thomas

Se pare ca teiul nu prea da anul acesta. Tulcea si Bucurestiul am inteles ca n-au trecut de 2kg/zi.

Eugen B

Teiul cred ca dadea. Dar la mine a venit toamna. Ce vina are teiu ca ploaie si e frig?

relutu

La mine 1 kg in doua zile,ploaie-vant-cules-cam astea au fost conditiile.

thomas

Pentru teiul de deal din zona mea au fost bune ploile. Deocamdata mai sunt 2 zile de ploi. De sambata se anunta incalzire si probabil va inflori si teiul. Vedem ce va da..

MirceaCalin

Care zonă şi ce specie de tei ?

thomas

Zona deal 700m altitudine, teiul argintiu. Nu cunosc prea bine soiurile de tei.

Dan Pașca

eu sunt foarte dezamagit de prima experienta la tei,in 4 zile  -2,8 kg  Pojoga jud Hunedoara,cred ca in masiv inca nu e inflorit bine ,cel putin asa zicea padurarul din zona,mai astept o zi doua,trei si daca mere tot in jos imi iau talpasita.

thomas

Da, nu te grabii. De sambata se anunta incalzire si se opresc ploile. Daca n-a inflorit tot, e posibil sa dea mai bine. Caldura sa fie.

Eugen B

Cu vremea asta rea teiul a foat afectat mai mult sau mai putin. Cert este ca avanseaza. probabil la ciucurova si unde e vreme buna se va face tei, in alte zone speram. Eu astept FS ca din pacate pana acuma la tei a fost slab

MirceaCalin

Tocmai s-a anunţat un cod galben de ploi...
:sad:

Dan Pașca

Imi ziceti si mie colegii care fac pastoral la Bocşa in cat timp se preconizeaza sa infloreasca teiul anul acesta .Sunt in al doilea an cand vreau sa merg la Tei si dupa anul trecut dezamagitor(pojoga/hunedoara)  am zis sa incerc la Bocşa.Va multumesc   :bzz:

ioanardelean55


Mai ai putina rabdare inca sintem in febra salcimului ,dupace se termina salcimu pe valea ampoiului (zona Zlatna ) mai avem trei saptamini pina la Bocsa Montana .