Multe...si marunte...si la ses, si-n munte...

Creat de flavius, Septembrie 05, 2010, 09:28:38 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: flavius din Decembrie 13, 2010, 10:17:02 AM
Andrei, ce diferenta de fus orar e intre Romania si Coasta de Vest? ca pe East Coast stiu ca erau vreo 7 ore diferenta...la noi e 10 dimineata, deci la NY e 3 noaptea, la voi cam cat sa fie?
3 ore fatza de New York si 10 ore in urma Bucurestiului.
De, eu traiesc in trecut.  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

D006

Citat din: flavius din Decembrie 13, 2010, 02:52:07 PM
1. ...zau...cam de fite, ea, asa, nu prea ai mult spatiu interior
2. un bimini top deasupra cockpit-ului (ca faci insolatie vara daca stai asa...),
1. E doar de fitze si aspirator de ...... pasarici. In asa barca nici pestele nu il poti curata linistit.
2. Mi-ai adus aminte de ziua de vara petrecuta pe Lacul Perris in barca mea anii in urma si toata noaptea am vomitat tot din mine si aveam frisoane de parca eram in ultimul ceas. Prima si ultima data cand am avut "heat stroke". Bizar ca adia briza si a fost o zi superba.

flavius

Vesti noi (da' nu asa de bune...): tipul a facut rost de bani si nu mai vinde barca...adica nu mai este nevoit s-o dea, o tine pentru el...

In alta ordine de idei, faza e ca la ce spatiu inghesuit e inauntru, cam greu daca vrei sa faci o escapada in delta cu tot calabalacul dupa tine...cred ca ma orientez spre o utilitara normala, gen Laguna sau Lotus...poate gasesc una mai ieftina, chiar daca nu in cea mai buna forma, si ma apuc eu de "reconditionat"...ca nu e mare filozofie sa mai bati niste fibra de sticla pe ici-pe colo...oricum, nu cumpar una de la producator, pentru ca acolo un sfert din bani ii dau pe TVA...si n-am de ce face asa o prostie...ca statul roman iti da m..e, nu ajutor...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Dar aialalta este japoneza!... scuze uitasem ca nu este cu japonezele, nu cumva esti cu BMW RULLZ? :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Pai eu am o Toyota...deci, da, sunt cu japonezele...da' la design nu-s chiar cei mai tari din lume...parerea mea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Flavius,poate te intereseaza un numar de telefon al unui pitestean foarte istet care a facut si barci la viata lui...si inca pentru lotul olimpic,daca nu ma insala memoria.Poate te ajuta sa-ti faci una sau macar cu ceva idei.Acum sta la Samara.

flavius

baga mare, ca nu ma supar...da-mi un MP cu datele lui de contact...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

O sa atasez aici o scanare interesanta...un gadget misto, pentru facut panouri direct in circular...va dati voi seama din schite ce si cum, ca articolul e in engleza...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Nu-s originale, in niciun caz, da' e distractiv si sa te uiti la copiile astea: http://www.japaneseswords4samurai.com./

O katana originala costa peste 5000 USD...una cu adevarat valoroasa, executata de un maestru fierar, bate lejer 20-25 000 USD...da' zau ca face banii aia...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Eu am acasa un set compus din katana, wakizashi si tanto!
Sunt piese de mobilier acum... candva ma jucam si eu cu ele...
Nu sunt piese de valoare, sunt de decor sau eventual pentru ceva demonstrativ... au fost vremuri cand aveam multi fluturasi prin cap cu asa ceva... nici acum nu mi-au trecut... si nu cred ca vor trece vreodata!
Este exact ca la tine cu zborul! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 08, 2011, 11:36:37 PM
Eu am acasa un set compus din katana, wakizashi si tanto!
Sunt piese de mobilier acum... candva ma jucam si eu cu ele...
Nu sunt piese de valoare, sunt de decor sau eventual pentru ceva demonstrativ... au fost vremuri cand aveam multi fluturasi prin cap cu asa ceva... nici acum nu mi-au trecut... si nu cred ca vor trece vreodata!
Este exact ca la tine cu zborul! :hi: :hi:


amice.... prietenul, la nevoie.... te lasa

:))


daca vrei, iti pot face rost de o plasa de fluturi ca sa nu-ti mai falfaie aia mult.... :offtopic:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

flavius

hihihihi....pai daca are o katana buna, ascutita brici, ca la carte, si stie s-o foloseasca cum trebuie, taie fluturasii in doua dintr-o singura miscare fluida...

ce-mi place mie la japonezi e fascinatia lor pentru perfectiune...in orice domeniu...baietii astia, indiferent de ce s-ar apuca, nu se lasa pana nu ies opere de arta din mana lor...fain de tot...stiu ca am vazut la un moment dat un filmuletz despre cum se impletesc firele de bumbac/matase pe manerul unei katana...niste impletituri asa de complicate, ca-ti trebuiau ani sa le inveti...ucenicia in domeniul fabricarii unei lame frumoase dureaza undeva intre 5 si 10 ani...chiar si astazi...numai ca sa ascuti cum trebuie o katana, iti ia 6 luni...la fel, sunt lame care au fost calite de cateva mii de ori...procese indelungate, dureaza o viata de om...

ma mai uit din cand in cand pe imbinarile alea dulgheresti din cartea de la pharaonu, si nu ma mai satur...numai ca s-o tai bine, si tot iti ia o juma' de zi una...ca popa...asta daca esti meserias...apropo, stiti cum testau japonezii perfectiunea unei imbinari in lemn (ca si marangozii arabi, de altfel...)? cu praf de creta sau cu cenusa...adica pui cenusa pe una din suprafete, apoi vii cu a doua suprafata peste ea...le freci intre ele...pe urma le desfaci...si vezi unde a mai ramas cenusa, dandu-ti seama unde "calca" si unde nu...tinand cont ca firul de cenusa are vreo cativa microni, va dati seama ce imbinare iese daca reusesti sa nu mai ai nicio fisura, prin metoda asta? nici pe un CNC modern nu-ti garanteaza nimeni precizie la micron...pe bune...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...