Intrigat, sucarit... DEZAMAGIT

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), August 18, 2011, 10:04:01 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

acum sincer va intreb: ce ati prefera? un pret corect la produsele apicole oferit de procesatori, distribuitori sau ce-or mai fi sau sa umbli cu sarumana pe la fel de fel de imbacsiti sa-ti deconteze investitia? eu sincer daca as obtine un pret bun la ce produc albinutele mele nu as mai avea nevoie de PNA sau FEADR.
cu drag.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

albinasebes

cred ca toti am prefera, cei care mai produc si miere, sa primim un pret bun pe produse si sa avem pace. din cate stiu eu asta e politica in UE, daca preturile la produse sunt mici, producatorii sunt ajutati prin tot felul de subventii, reduceri, decontari. problema e cum se pune in practica. la noi nu se stie bine legea, functionarii de multe ori sunt depasiti de tehnologie si incremeniti in proiectele trecute, blazati, pe care trebuie de multe ori sa-i stimulam noi pt a ne rezolva o problema pt care sunt platiti. nu prea exista nici comunicare intre institutii, asa ca te plimbi cu o hartie de te saturi, multe dosare cu adeverinte la adeverinte. cu totii stim aceste realitati.
acum fara rabdare nu rezolvam nimic si tot noi pierdem. solutia este sa fim bataiosi, cu bun simt, neaparat  indelunga rabdare si mai apoi sa ne incercam sansa si vom vedea si cate reusim.
parerea mea, sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

cipriene

o sa treaca multa apa pe Dunare pana cand o sa-si dea seama lumea care acum se inghesuie la PNA ca acesta nu este decat o vrajeala. chiar daca acest program a fost gandit sa vina in sprijinul apicultorilor, sunt destui care fac orice sa traga in piept prin fel de fel de mijloace...... sau poate doar din prostie, cine stie  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

morozan simion

buna
am devenit sceptic in ceea ce priveste accesarea acestor fonduri, de ce? pt. ca de exemplu la masura 141 ceea mai simpla pentru muritorii de rand pe langa faptul ca trebuie o gramada de acte , drumuri , nervi timp pierdut , bani, etc, trebuie sa-ti deschizi firma (af, ii pfa )bla bla bla, de ce ? pentru ca sa te inhate dupa un an sau doi vine cu plata TVA, apoi cu cotizatia la sanatate, apoi cu la fondul de pensi si uite asa te obliga sa le faci pe toate si in final dupa ce tragi linia vezi ca accei 1500 euro i-ai dat la stat, iar inmultirea familiilor de albine ramane tot pe capul tau.Este ceea mai simpla la care nu-ti cere mult de gandit, ca sa pui botul sa te insface la ei sa te suga, pentru ca la masura 112 daca nu te-ai incadrat in planul de afaceri i-ti iau si ce nu ai, ramai sarac lipit pamantului.
Este o parere personala dupa ce am analizat situatia si am facut un calcul estimativ
ca de exemplu am 30 stupi si pentru ca-mi roiesc in principiu am nevoie de 20 lazi care costa 3000 lei da plus 400 rame x2 lei este 800 si uite ca sa dus mia de euro doar pe lazi si pe rame, daca mai pun si aprox 40 kg ceara cu 40 lei /kg face 1600 si 50 lei sarma , ajungem la un total de 5450 lei, dar nu uitati aveti obligatii fata de masura, si daca nu faceti ce trebuie va taxeaza oricum . Ei nu stiu ca familiile mai si mor  pentru ca mai trebuie medicamente , tratamente la timp si uite asa tot din buzunarul tau ajungi sa le dai banii lor.
Doamne fereste de locă, ca atunci te-ai invartit exceptional pt ca trebuie sa distrugi si lazile.
sau daca vrei sa recuperezi ceva faci asigurare si ,,,,,,,,,,alti bani alta distractie
numai bine

pharaonu75

Ai facut un calcul estimativ si iti dau dreptate ca 20 de noi familii te costa peste cei 1500 euro primiti.
Insa te-ai gandit ce ar fi daca nu ai primi acei bani?
De unde vei lua cei 1500 euro pentru a-ti mari efectivul cu 20 de familii? De unde bani de tratamente si de stimulari?
Raspunsul ar fi unul singur: din buzunarul propriu.
Si uite asa, ceea ce produci intr-un an se duce pe cheltuielile de mai sus.
Tu cu ce mai ramai, pentru munca prestata?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

daca albinile ar fi singura mea sursa de venit, tot nu as accesa aceste masuri/programe. de regula cei cere vor sa te "ajute" sunt niste janghinosi cu impresii de mari functionari pe de-o parte, iar pe de alta parte niste "baietii destepti" care nu stiu cum sa te ciordeasca si fraiereasca mai mult (ex. asociatiile).
de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare? ce-mi trebuie bataie de cap, atata vreme cat piata abunda de tot ce ai nevoie (inventar apicol, ceara, tratamente, etc.)?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep

Excelenta vorbim de gradul major de incompetenta in randul functionarilor care te trimit de colo colo....eu am fost sa ma interesez la primaria unde platesc ca prostu taxe si impozite, am intrebat si eu ce trebuie sa fac sa trec un teren de 2600mp ca stupina ce crezi .....dute la camera 12 ..aia de acolo dute la 15 si tot asa......pana cand ..au avut nevoie de serviciile  firmei la care lucrez si atunci sa vezi diferenta.......STIAU BRUSC TOT , ca raspuns ca terenul este intravilan trebuia sa-l trec extravilan  :sad:, noaptea mintii.......cum dracu sa trec un teren intravila ca extravilan , cand am intrebat dadeau din umeri.. dar binenteles nu se putea pana la urma. Deci treage singur concluziile......nu te mai mira ca esti purtat sau suntem cu totii purtati pe la toate usile incompetentilor si pana la urma sfarsim prin a interoga pe goagle de una de alta.

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din August 18, 2011, 10:04:01 PM
PNA - vis partial
PNA - un fel de... "hai la munca sa muncim, da Doamne sa nu gasim..."  :lol:

pe un alt post la topicul "la cafenea" cineva spunea ca romanul nu vrea sa munceasca
iulian kov venea in alt topic cu o completare:
Citat din: Kov iulian din August 18, 2011, 09:27:07 PM
...  , la cita prostie e in tara asta ma mir ca inca nu am disparut ca stat . Se spunea undeva  intr-un subiesct in cafenea ca romani nu vor sa munceasca . Cum sa iti mai fie drag sa te apuci sa faci ceva cind destepti astia iti pun piedici la tot pasul ( nu ai voie sa faci aia , nu ai voie sa faci ailalta , ma refer aici la a munci , nu la intins mina sau a fura , se pare ca la noi astea sunt promovate la maxim, ) .

hai sa va spun eu pataniile cu pna-ul (aviz si altilor fraieri ca mine)
e prima oara cand incerc si eu sa beneficiez de ceva de la stat
1. am cerut bani pentru stupi. unii stiti ca eu utilizez stupi de poliuretan, cu un pret deloc de neglijat. ca sa pot sa beneficiez de pna si sa inlocuiesc  o parte din stupii vechi din lemn deteriorati la pastoral a trebuit sa cumpar stupii nu de la producator, ci de la asociatia de unde sunt
acestia au  un adaos. deci a trebuit sa "cotizez", ca ei sa invarta 2 facturi si sa poata scrie o factura catre mine.
2. am aflat ca se "deconteaza" (SPER CA ATI VAZUT GHILIMELELE DE MAI INAINTE) analiza mierii.
pe site la apia scrie ca se deconteaza doar 5 analize, indiferent cate faci, dar esti obligat anumite 5 analize: umiditate, hmf, indice colorimetric, organoleptic, fructoza si glucoza. daca lipseste una din ele de pe factura nu se mai deconteaza nimic
am fost la dsvsa, am facut analizele. acolo nu aveau habar ce inseamna indice colorimetric, dar am fost taxat cu 21 lei o alta analiza "indice diastazic"
dupa multe "negocieri" (a se citi spaga) am obtinut sa se scrie pe factura ce am vrut eu. am dus factura la apicola sa faca dosarul, alaturi de factura de stupi si de medicamente
dar.... la verificarea de la apia..... am fost SINGURUL GUTAN care am facut analizele mierii si am cerut bani pentru ele
aaaaa sa nu uit am facut-o pe curierul, negociatorul si google translator intre DSVSA, APIA, asociatia mea
pe factura analiza ceruta de apia ca "fructoza si glucoza" aparea cu denumirea "determinarea zaharului invertit din miere" si am facut pe dracu-n patru sa ii lamuresc pe cei de la apia ca e totuna
dupa ce s-a lamurit, mi-au cerut buletinul de analiza si in paralel s-au dus sa verifice la dsv ce analize s-au cerut, ce s-a facut si ce s-a  facturat
pe buletin nici nu scria de verificarea oragnoleptica, desi a fost platita si e in nomenclatorul de analize al dsv-ului
braila nu era acreditata sa faca analize de indice colorimetric, deoarece ca sa fie acreditat pentru acest tip de analiza trebuie sa ai minim 60 de determinari (va readuc aminte ca eu eram SINGURUL)
deci.... nu o sa iau banii pe analize (350 lei)

il recitez pe kov iulian "Cum sa iti mai fie drag sa te apuci sa faci ceva cind destepti astia iti pun piedici la tot pasul"
scuzati-mi starea nervoasa
iti dam bani daca ai p...la, daca ai penis nu iei, dar daca cumva ai penis, nu poti lua ca nu are 50 cm  :mad: :mad: :mad:

Donbazil

Citat din: morozan simion din Martie 11, 2012, 09:05:38 PM
buna
am devenit sceptic in ceea ce priveste accesarea acestor fonduri, de ce? pt. ca de exemplu la masura 141 ceea mai simpla pentru muritorii de rand pe langa faptul ca trebuie o gramada de acte , drumuri , nervi timp pierdut , bani, etc, trebuie sa-ti deschizi firma (af, ii pfa )bla bla bla, de ce ? pentru ca sa te inhate dupa un an sau doi vine cu plata TVA, apoi cu cotizatia la sanatate, apoi cu la fondul de pensi si uite asa te obliga sa le faci pe toate si in final dupa ce tragi linia vezi ca accei 1500 euro i-ai dat la stat, iar inmultirea familiilor de albine ramane tot pe capul tau.Este ceea mai simpla la care nu-ti cere mult de gandit, ca sa pui botul sa te insface la ei sa te suga, pentru ca la masura 112 daca nu te-ai incadrat in planul de afaceri i-ti iau si ce nu ai, ramai sarac lipit pamantului.
Este o parere personala
Sal'tare!
Intrebare-intrebatoare: Cati bani ai luat de la PNA in ultimii 3 ani?.....
...
Hai sa-ti povesteasca bunicu:
Da!....Trebuie multe hartii, avize, autorizatii, PFA, fisc, CASS, CAS,(daca e cazul) TVA, daca esti platitor) in multe locuri functionari "dificili"....si poate altele, dar .....
Dar, cand tu ai 100 de stupi si ai voie sa-ti mai iei anual pe langa funduri A.V. pentru toti si 1/4 lazi noi in locul celor chipurile degradate in pastoral, cand ti se deconteaza - in parte  biostimulatorii ( bagati cu forta la " combaterea Varooa" desi se stie ca nu prea au legatura, ca numa ai de-au negociat stiu cum au pus-o....), cand ti se deconteaza medicamentele si poti lua destul de multe, analizele - pe care unii le-au facut pe bune), si tu bagi 100 de milioane ( vechi) si capeti inapoi aproape jumatate, da' ramai cu toate cele cumparate , atunci ti se pare putin?....
Pai noi evreii am invatat ca un leu mai bine-l iau decat sa-l dau....
Asa doar sa vorbim discutii e  contraproductiv....
Pe bune, scaneaza si pune pe forum  extrasul de cont sau orice alta dovada cu cati bani ai luat prin PNA, sau daca nu: TACI!.....Nu mai vorbi prostii!....
Nu-i aici locul sa descurajam pe cei tineri care chear vor sa faca ceva, care au viitorul inainte....
Daca putem sa-i ajutam, sa le dam sfaturi bune, cum sa razbeasca, sa ajunga unde-si doresc s-o facem, daca nu, atunci mai bine sa nu ne implicam si sa nu facem filosofie de doi bani, doar de dragul de a scrie pe forum....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks: :thanks: :thanks:

pharaonu75

Citat din: Donbazil din Ianuarie 09, 2013, 09:37:10 PM
...
Pai noi evreii am invatat ca un leu mai bine-l iau decat sa-l dau....
...

Donbazil, nu te cred ca esti evreu si pace!
Eu stiam ca evreii sunt roscati, ori dumneata esti... CINEVA! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipriene

fratilor despre ce vorbim exact?
problema este destul de simpla: atata timp cat mi se scoala, de ce sa iau stimulente?
PNA si141 sunt in opinia mea niste mizerii. mai departe as vb filozofii...
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

balasbebe

Citat din: cipriene din Decembrie 10, 2011, 08:11:08 PM
sincer nu am inteles nimic din tot ce ati scris, cu exceptia celor cateva comentarii de la inceput. ok, inteleg gluma, dar parca este prea multa bascalie si sincer nu stiu cine o sa mai stea sa piarda vremea citind aberatiile unor "pierde vara"
Cam asa gandesc si alti despre tine.
Nu ne mai intoxica, sunt niste fonduri bune pentru uni, rele pentru altii. Suntem prea multi care vrem bani, si nu ne ajung cat ne da, dar mai bine mai putin decat nimic. Si un leu daca este venit, sa fie primit.

morozan simion

stiti ce spune in biblie,, cine are i se va mai da si cine nu are i se va lua,, dDomnul da Domnul ia, dar pana la el ne mananca sfintii :nudie: :nudie: :nudie: :hippo: :hippo:

cipriene

Citat din: balasbebe din Ianuarie 11, 2013, 07:03:23 AM
Citat din: cipriene din Decembrie 10, 2011, 08:11:08 PM
sincer nu am inteles nimic din tot ce ati scris, cu exceptia celor cateva comentarii de la inceput. ok, inteleg gluma, dar parca este prea multa bascalie si sincer nu stiu cine o sa mai stea sa piarda vremea citind aberatiile unor "pierde vara"
Cam asa gandesc si alti despre tine.
Nu ne mai intoxica, sunt niste fonduri bune pentru uni, rele pentru altii. Suntem prea multi care vrem bani, si nu ne ajung cat ne da, dar mai bine mai putin decat nimic. Si un leu daca este venit, sa fie primit.

puteti spune orice, dar PNA-ul este o mare caterinca. punct.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Citat din: cipriene din Ianuarie 13, 2013, 02:10:45 PM
puteti spune orice, dar PNA-ul este o mare caterinca. punct.

PNA-ul este o idee buna, insa pusa in aplicare romaneste, adica prost!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Asta este parerea voastra dar pt. MADR este un succes total deoarece au reusit sa distribuie toti banii pe aceasta ramura .
  daca banii ramaneau necheltuiti , am fi injurat ca MADR nu vrea sa ne dea banii .
  Hai sa fim seriosi , rau fara bani , rau cu bani . Mult , putin ai luat ceva.