Intrigat, sucarit... DEZAMAGIT

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), August 18, 2011, 10:04:01 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

PNA - vis partial
PNA - un fel de... "hai la munca sa muncim, da Doamne sa nu gasim..."  :lol:

pe un alt post la topicul "la cafenea" cineva spunea ca romanul nu vrea sa munceasca
iulian kov venea in alt topic cu o completare:
Citat din: Kov iulian din August 18, 2011, 09:27:07 PM
...  , la cita prostie e in tara asta ma mir ca inca nu am disparut ca stat . Se spunea undeva  intr-un subiesct in cafenea ca romani nu vor sa munceasca . Cum sa iti mai fie drag sa te apuci sa faci ceva cind destepti astia iti pun piedici la tot pasul ( nu ai voie sa faci aia , nu ai voie sa faci ailalta , ma refer aici la a munci , nu la intins mina sau a fura , se pare ca la noi astea sunt promovate la maxim, ) .

hai sa va spun eu pataniile cu pna-ul (aviz si altilor fraieri ca mine)
e prima oara cand incerc si eu sa beneficiez de ceva de la stat
1. am cerut bani pentru stupi. unii stiti ca eu utilizez stupi de poliuretan, cu un pret deloc de neglijat. ca sa pot sa beneficiez de pna si sa inlocuiesc  o parte din stupii vechi din lemn deteriorati la pastoral a trebuit sa cumpar stupii nu de la producator, ci de la asociatia de unde sunt
acestia au  un adaos. deci a trebuit sa "cotizez", ca ei sa invarta 2 facturi si sa poata scrie o factura catre mine.
2. am aflat ca se "deconteaza" (SPER CA ATI VAZUT GHILIMELELE DE MAI INAINTE) analiza mierii.
pe site la apia scrie ca se deconteaza doar 5 analize, indiferent cate faci, dar esti obligat anumite 5 analize: umiditate, hmf, indice colorimetric, organoleptic, fructoza si glucoza. daca lipseste una din ele de pe factura nu se mai deconteaza nimic
am fost la dsvsa, am facut analizele. acolo nu aveau habar ce inseamna indice colorimetric, dar am fost taxat cu 21 lei o alta analiza "indice diastazic"
dupa multe "negocieri" (a se citi spaga) am obtinut sa se scrie pe factura ce am vrut eu. am dus factura la apicola sa faca dosarul, alaturi de factura de stupi si de medicamente
dar.... la verificarea de la apia..... am fost SINGURUL GUTAN care am facut analizele mierii si am cerut bani pentru ele
aaaaa sa nu uit am facut-o pe curierul, negociatorul si google translator intre DSVSA, APIA, asociatia mea
pe factura analiza ceruta de apia ca "fructoza si glucoza" aparea cu denumirea "determinarea zaharului invertit din miere" si am facut pe dracu-n patru sa ii lamuresc pe cei de la apia ca e totuna
dupa ce s-a lamurit, mi-au cerut buletinul de analiza si in paralel s-au dus sa verifice la dsv ce analize s-au cerut, ce s-a facut si ce s-a  facturat
pe buletin nici nu scria de verificarea oragnoleptica, desi a fost platita si e in nomenclatorul de analize al dsv-ului
braila nu era acreditata sa faca analize de indice colorimetric, deoarece ca sa fie acreditat pentru acest tip de analiza trebuie sa ai minim 60 de determinari (va readuc aminte ca eu eram SINGURUL)
deci.... nu o sa iau banii pe analize (350 lei)

il recitez pe kov iulian "Cum sa iti mai fie drag sa te apuci sa faci ceva cind destepti astia iti pun piedici la tot pasul"
scuzati-mi starea nervoasa
iti dam bani daca ai p...la, daca ai penis nu iei, dar daca cumva ai penis, nu poti lua ca nu are 50 cm  :mad: :mad: :mad:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

   Dar banii pe cutii ii vei recupera prin PNA ?

pistol28

"PNA - vis partial"


Oare s-a schimbat ceva in "tara lu PAPURA VODA ".
Comunicarea "INTERINSTITUTIONALA" la nivel de STAT lipseste cu desavarsire si fiecare are "testiculele"
mari si nu face rabat de la litera si spiritul de turma din propriul saivan, iar la "limbi" adica denumiri din dictionarul fiecarei specialitati nu se face derogare, de la litera legii, uitand de SPIRITUL acesteia.
Concluzi: Suntemun popor care a ramas fara" SPIRIT", adica suntem "AMBALAJ" in tot ceea ce facem.

Ciubuc, pesches, mita, malai, (carnati  mai nou) sunt elementele care scoate la suprafata SPIRITUL.


Oare se mai poate scapa de sintagma "tara lu PAPURA VODA ".
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din August 19, 2011, 03:51:39 PM
   Dar banii pe cutii ii vei recupera prin PNA ?

dragosele, stii tu cum e cu speranta... aia de moare ultima...
acum sa vedem cat deconteaza
daca da macar jumate din valoare si tot e bine
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ioanardelean55


Sal. Florine ,stai linistit ca vei primi % la % , %%-

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ioanardelean55 din August 21, 2011, 10:25:09 AM

Sal. Florine ,stai linistit ca vei primi % la % , %%-

vise, nea ioane
sa traiesti, ca de mult nu ti-ai facut simtita prezenta
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

Sigur vom primi bani numai ca am auzit ca sa dat o lege si vom fi platiti cu   bani  africani   http://monede.stfp.net/Colectie/Bancnote/Africa/botswana.html    =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

POSTASUL

donu kov  pai partial suntem platiti cu aceasta moneda iar daca la alegerile viitoare vor iesii tot ,,iei'' au promis ca vor adopta in totalitate aceasta moneda sai plateasca pe cei ce muncesc iar pe ,,ceilalti '' baieti destepti ai va platii in euro :yes: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

donu Florin  sincer ami pare rau sa va vad dezamagit :sad: :sad: dar daca nu cunosti pe nimeni si nu stii care din usi trebuie sa o deschizi cu capul  , nai ce te apuca de unul singur sati rezolvi asemenea probleme  , 90/100  sigur nu reusesti :hi: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: POSTASUL din August 23, 2011, 06:45:54 PM
donu kov  pai partial suntem platiti cu aceasta moneda iar daca la alegerile viitoare vor iesii tot ,,iei'' au promis ca vor adopta in totalitate aceasta moneda sai plateasca pe cei ce muncesc iar pe ,,ceilalti '' baieti destepti ai va platii in euro :yes: :hi:

postasule... tu trebuie ca stii deja...
indiferent cine iese la urmatoarele alegeri, fie ca au sageata, fie trandafiri, au un proiect BETON
reducerea impozitului pe venit in 2 etape: prima etapa... reducerea venitului
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ioanardelean55


Vezi Florine ca am avut dreptate cu P.N.A . %%- Acum poti visa mai frumos , iar altadata trebuie sa ai curaj mai mult  :yes:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 23, 2011, 08:23:03 PM

Vezi Florine ca am avut dreptate cu P.N.A . %%- Acum poti visa mai frumos , iar altadata trebuie sa ai curaj mai mult  :yes:
vazui, .
am recuperat doar banii d ela stupi, si e ok
la anul nu mai fac analiza...
si gata
multe ganduri bune...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cipriene

sa inteleg si eu: ai primit suma integral sau mai putin 24% care reprezinta TVA-ul?
=D>
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

POSTASUL

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Septembrie 24, 2011, 12:14:26 AM
Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 23, 2011, 08:23:03 PM

Vezi Florine ca am avut dreptate cu P.N.A . %%- Acum poti visa mai frumos , iar altadata trebuie sa ai curaj mai mult  :yes:
vazui, .
am recuperat doar banii d ela stupi, si e ok
la anul nu mai fac analiza...
si gata
multe ganduri bune...
mai bine ziciai asa donu Florin ;, Am recuperat  din  banii dati pe stupii cu ceva ,,interventii'' dar e OK.  :rotfl:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: POSTASUL din Decembrie 12, 2011, 10:50:44 PM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Septembrie 24, 2011, 12:14:26 AM
Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 23, 2011, 08:23:03 PM

Vezi Florine ca am avut dreptate cu P.N.A . %%- Acum poti visa mai frumos , iar altadata trebuie sa ai curaj mai mult  :yes:
vazui, .
am recuperat doar banii d ela stupi, si e ok
la anul nu mai fac analiza...
si gata
multe ganduri bune...
mai bine ziciai asa donu Florin ;, Am recuperat  din  banii dati pe stupii cu ceva ,,interventii'' dar e OK.  :rotfl:  :hi:

am recuperat banii de la stupi, FARA NICI O INTERVENTIE, mai putin TVA-ul si adaosul  :mad: asociatiei
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333