TRATAMENTE GRATUITE????

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Februarie 14, 2011, 09:20:18 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Peforum exista topic special pt.PNA.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Februarie 14, 2011, 09:47:39 PM
  Peforum exista topic special pt.PNA.

pna-ul nu e pt toata lumea dragose
doar cei cu n stupi, cu n matci, cu n ....
unde n e peste 100

matci nu se deconteaza decat daca iei peste 100 si neaparat prin asociatie , adica de le asociatie, ca sa puna si ei adaosul de rigoare..
stupi, doar daca iei din lemn, prin asociatie la pretul lor, dar doar de o anumita valoare, (ex: asociatia cumpara stup pentru mine cu 200 lei, pun adaosul lor si mi-l vand cu 300 lei, dar pna-ul deconteaza doar 250) buna afacere pentru cei ce au asociatii
la aca la braila trebuie sa facem cerere ce vrem sa luam prin pna, ei procura contra cost, si vedem cand se deconteaza si cat.... nice?
eu daca vreau stupi de poliuretan , asociatia ii cumpara cu 400 si imi vinde mie cu 480, din care recuperez 250... very nice
pna in viziunea mea e destitat profesionistilor, nu amatorilor si mai ales incepatorilor ce ar trebui incurajati in vreun fel

despre topic, cu scuze... faraoane ori il muti unde zice dragos, ori dai "dele" la post
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cetin

Daca sunt cei ce vin prin Pna o mare parte ii vor papa cei de la aca. Daca ii vrei tre sa cumperi doar de la ei la preturile lor si cu adaosurie lor. Am fost sa ma interesez de niste lazi si sunt cu peste 100 ron mai scumpe decat cel ce le face si pe care-l cunosc (bani pe care nu-s 100% sigur ca-i voi primi inapoi). Apifonda e 11 ron kg. Concluzia care e ? :redcard:

Kov iulian

#4
Cei care sunteti membri la ACA,de ce nu cumparati si din alte parti?  faceti asa toti sau marea majoritate un an,si veti vedea cum scad preturile.Bunicul meu a fost membru ACA o buna parte din viata,si eu am fost membru dar am iesit de acolo,sunt nesimtiti,aroganti.sincer sa fiu as jubila si as da mare petrecere daca as afla ca SRL-ul ACA ar da faliment(SRL-ul nu Asociatia)

ilalexandru

Cica nu trebuie sa fim neaparat inscrisi la ACA. Trebuie sa fii inscris intr-o asociatie si sa iei produsele prin cadrul asociatiei. asta a fost raspunsul domnului Fetea. Cel mai bine e mers la Apia si intrebat acolo. ACA zice ca trebuie sa iei produsele de la ei pt ca asa au si ei de castigat de pe urma comisionului.

gheghe

#6
  Domnilor,cui ii sunt adresate aceste fondurii? ALBINELOR! Cei de la UE nu au pretins ca acesti bani sa treaca prin asociatia X sau Y,sau ca albinele al carui proprietar nu detine un anumit numar de familii nu poate participa,sau nu  participa cu acelas randament la polenizare sau la perpetuare,cu familiile celui care are sute sau mii.Pe acest forum am observat ca sunt multi oameni din diverse domenii si cu pregatire la inalt nivel. Ar fi o slabiciune din partea "forumistilor" sa nu i-a atitudine in cazul in care logica fireasca si corecta a desfasurarii unei actiuni,activitati nu se desfasoara corect, logic si simplu.A lua atitudine nu inseamna a ne limita  la acuzatii si comentarii acide la adresa" lui sau a celuilalt",ci propuneri concrete ,pertinente ,la nivel de minister in cazul in care se vede ca aceste fonduri au tendinta de a fi parazitate.Stima.

Florin_Dan

Chiar azi am fost la apicola, sa-mi platesc si cotizatia, si m-am informat . Pentru a beneficia de aceste ,, facilitati'' trebuie sa ai 25 familii de albine.
Dar banii din subventii se intorc tot la ei, ma refer la cei de tratamente si mancare. Exemplu apifonda si inca ceva de 17 lei /kg din care iti da inapoi 10 lei,  ,,subventie''. Preturile sunt umflate artificial tocmai pentru a inghitii tot ajutorul . Sa le fie rusine, dar nu stiu daca acestia cunosc acest cuvant .

D006

  Eu am pierdut in acar 4 ani pana anul trecut cand am infiintat o asociatie . Acum nu mai am treaba cu  nimeni !  eu si membrii de asociatie cumparam de unde este mai ieftin facem dosarul si la toamna luam banii inapoi. Cine vrea sa numere ouale de la ACAR nu are decat sa stea si sa se vaite !

cetin

Citat din: dragos2006 din Februarie 16, 2011, 03:33:46 PM
  Eu am pierdut in acar 4 ani pana anul trecut cand am infiintat o asociatie . Acum nu mai am treaba cu  nimeni !  eu si membrii de asociatie cumparam de unde este mai ieftin facem dosarul si la toamna luam banii inapoi. Cine vrea sa numere ouale de la ACAR nu are decat sa stea si sa se vaite !
Asociatia este  deschisa noilor membri?

D006

   In general se adreseaza oamenilor care stiu ce vor de la viata . Nu se adreseaza celor care se vaicaresc si asteapta sa le pice totul din cer !

Calin Bondaru

Frumos evitat raspunsu! =D>
Si eu as vrea sa fiu membru intr-o asociatie profesionista, dar se pare ca e dificil sau chiar imposibil pentru unii apicultori care vor performanta si profesionalism!

Florin_Dan

Dragos, eu nu ma vaicaresc, am expus niste aspecte, referitoare la subventii, mai precis unde merg acesti bani. Am luat apifonda de la Cluj, de la depozit . Medicamentele le cumpar de la ei, numai acolo se gasesc la noi.