Cipuri la lazile de stup

Creat de dragos2006, Decembrie 28, 2010, 09:34:54 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Cand a taiat 25% din salarii, cand a marit TVA cu 5%, si mai sunt!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Nimeni nu este obligat sa frece tiparul la stat cu salariul redus , cine vrea sa munceasca pune racul la treaba si il doare in pix de salariul de bugetar.
   TVA e o taxa normala si se impunea ca in Romania sa scada putin consumul.

   nu uitati ca acum leul este mai puternic ca oricand !
   

D006

Citat din: dragos2006 din Aprilie 13, 2011, 10:48:59 PM
  Nimeni nu este obligat sa frece tiparul la stat cu salariul redus , cine vrea sa munceasca pune racul la treaba.....
   

Dragos, multi vor sa fie angajati la STAT.....angajat la STAT si te-a scos..:)...m-ai dai si in judecata sa-ti dea salariu baban pe spinarea fraierilor care platesc impozite si taxe fara numar si esti un fericit.

care este prost sa stea in cimp, sa-l bata soarele in cap..sa-l intepe albinele...si vai de steaua lui..:(

POSTASUL

donu bio banii se fac si altfel nu trebuie sa stai in camp in soare si sa te intepe albinele , fate cantaret de manele nai vazut adi minune nu mai stie numarul banilor si nici cate propietati are :nudie: :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Aprilie 13, 2011, 10:48:59 PM

   nu uitati ca acum leul este mai puternic ca oricand !
   

Parca erau perioade cand euro era 36.000 lei (3,6 RON)!
Acum este 4,1 RON!
"Mai puternic ca oricand"?

Si daca tot aveti impresia ca la stat nu se munceste, ca se sta degeaba si se primesc salarii imense, de ce nu se desfiinteaza tot ce tine de stat?
Dragos, parca si tu primesti bani de la stat! Ca asigurari de sanatate platim cu totii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Sa nu aveti impresia ca la stat se sta . Cu toate ca au redus salariile si nu se mai platesc ore suplimentare , tot stau peste program , mai vin si duminica la serviciu, de gratis. 

D006

Citat din: POSTASUL din Aprilie 13, 2011, 11:24:26 PM
donu bio banii se fac si altfel nu trebuie sa stai in camp in soare si sa te intepe albinele , fate cantaret de manele nai vazut adi minune nu mai stie numarul banilor si nici cate propietati are :nudie: :hi:
..

..Sal Postasul..:)..m-as fi facut cintaretz, dar n-am avut prea mare succes si am ajuns la albine..:(

..n-as vrea sa se inteleaga ca as avea ceva cu "angajatzii de stat"--sunt, cam suparat ca platesc taxe si impozite la stat si cei care sunt platiti din buzunarul meu si ar trebuii sa-shi faca treaba pentru care sunt platiti cind ai nevoie de serviciile lor nu au un comportament care ar fi normal.


D006

   Eu nu sunt angajat la stat in schimb prestez servicii catre stat . Prin natura meseriei mele intru in contact cu multe institutii de stat unde intalnesc o groaza de oameni care nu fac altceva decat sa frece tiparul . Am unele cazuri in care stiu oameni care de 10 ani mananca salariu de la stat SI NU FAC NIMIC !

  Bineinteles ca exista si exceptii , acolo unde exista un oarecare control european dar sunt si platiti pe masura.

  Eu unul daca as avea o putere supranaturala si as decide normarea numcii la stat , maine as da afara 50% din bugetari . Poate mi se trage de la gandirea mea neoliberala unde statul este doar arbitru iar societatea merge singura . De ce nu se privatizeaza sanatatea , invatamantul , mineritul , CFR-ul , etc. ?

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Aprilie 14, 2011, 03:13:45 PM
Am unele cazuri in care stiu oameni care de 10 ani mananca salariu de la stat SI NU FAC NIMIC !

Iti pot da si eu exemple dintr-astea destule, insa asta nu inseamna ca toti cei de la stat freaca tiparul!
Iti pot da si exemple de astfel de angajati din mediul privat: baiatul lu' tata, amanta lu'sefu, etc, care mai sunt pusi si pe niste functii caldute!
Si astia freaca tiparul iar ceilalti muncesc pentru toti! Si daca misca vreunul in front, zboara!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Amanta lu" tata ea chiar munceste si chiar freaca tiparul la greu ,isi merita BANII  cu prisosinta daca face lucru calitativ. Cauta alt exemplu ca aici ai dat-o in bara !
  La privat sunt banii lui si poate sa faca bors cu ei !  dar eu cand merg la fisc unde aia traiesc din banii mei si caut o informatie legata de domeniul fiscal si arunca pisica unul la altul de trebuie sa ajung la director , ce sa mai spun ? Sa-ti mai dau exemple din primarii ? unde s-a atins paroxismul la frecat menta ?

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Aprilie 14, 2011, 03:28:29 PM
... dar eu cand merg la fisc unde aia traiesc din banii mei si caut o informatie legata de domeniul fiscal si arunca pisica unul la altul de trebuie sa ajung la director , ce sa mai spun ? Sa-ti mai dau exemple din primarii ? unde s-a atins paroxismul la frecat menta ?

Nu mai spune nimic, pentru ca s-ar putea sa te caute astia cu luneta! =)) =)) =))
Sa-ti schimbi user-name-ul din Dragos2006 in JFK! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 29, 2010, 12:21:23 AM
S.O.Vantu spunea candva ca treaba lui de om de afaceri este sa faca orice pentru a-si maximiza profitul, intelegandu-se prin asta inclusiv inselarea statului prin diverse metode de neplata a impozitelor si taxelor, iar statul, prin organele abilitate sa incerce sa il prinda si sa il traga la raspundere! Si toata lumea i-a dat dreptate la acea vreme, mai ales ca era anti PDL!

Acum, mergand pe aceeasi optica, este de datoria apicultorului sa incerce sa isi maximizeze profitul, intelegand prin asta inclusiv inselarea PNA sau a statului! Iar statul de aceea are oameni angajati si platiti,  unii dintre ei imoral de mult in comparatie cu ce stiu si ce muncesc, pentru a-i depista pe cei care ocolesc legea si a-i trage la raspundere!

De ce sa ne ascundem dupa corcodus... pe langa un patinoar de 12 milioane euro sau un km de autostrada de 28 milioane euro, o familie de albine la 500 lei este apa de ploaie!
De ce sa se puna CIP-uri pe stupi? Cine fabrica aceste CIP-uri, cine le comercializeaza, cine are de castigat de pe urma lor? Apicultorul sigur nu are, pentru ca el da banul... in alta parte este shmekeria si se incearca pacalirea apicultorilor printr-o  prezentare a CIP-urilor, foarte frumoasa si plina de beneficii pentru stupar! Sa fim seriosi! Or fi ele folosite in Ungaria! Dar in Franta? Spania? Germania? Anglia? Italia?...sa mai continui? Nu are rost! Hai sa punem la fraieri CIP-uri si sa le luam banii, bineinteles la suprapret, dupa care sa ii impartim intre smekeri si producatorii de CIP-uri!

Corect.Foarte bine spus.

Este adevarat ca nu mai locuiesc in RO de multi ani dar am locuit mai recent peste un deceniu in Ungaria si stiu cum merg acolo lucrurile.
Nu este diferenta esentiala intre RO si HU.
Oamenii muncitori si cinstiti sint furati in totalitate.In unele excrocherii guvernamentale HU este cu citiva pasi inaintea RO.

Nu contrazic ca ceea ce zice Dragos este rau sau ca in HU nu sa implementat.Si in HU ai tzarani care muncesc din greu si pe urma ei trebuie sa plateasca.Acesti oameni sint cel mai usor de fraierit.

Daca si in RO sar implenta un astfel de sistem garantat ca cei care ar fi in spatele sistemului nu sar gindi cum se gindeste Dragos.................... caci aia ar avea alte interese.

Aici in NZ fiecare apicultor are un nr inregistrat la un institut.Nu conteaza daca ai 1 stup sau 10 mii.Depinde de cite vetre ai si citi stupi in total asa platesti o suma destul de mica.Esti obligat ca acolo unde duci stupii sa expui nr tau.Ar trebui sa ai nr pe stupi dar nu te omoara nimeni daca nu ai pe fiecare.

Cu microchip cite ar trebui sa fie intrun stup MER cu 7 corpuri?

notfag

   Iti dau doua  exemple: in 2009 mi-a taiat 4 zile in care a trebuit sa merg la serviciu,in 2010 mi-a taiat 25% din salariu .In 2011 i-am dat in p... masi cu serviciul lor cu tot. Sa nu crezi ca toti bugetarii freaca menta,sunt multi care muncesc ca si la privat si tocmai acestia au un salar de nimic.
        Toate cele bune.
Minte,Trup,Suflet

Calin Catalin

Eu le-as propune ca in loc de cipuri sa vina si puna crotalii tuturor albinelor ( la un piciorus, sa zicem)
... si astea personalizate pe fiecare stupar, pe zona geografica si pe varsta si sexul albinelor.
:rotfl: :rotfl:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

orbanstefan64

in toata manevra asta de cipareala interesul nu este altul decit o vinzare masiva de cipuri ca sa se umple buzunarul producatorului :nod: :nod: