Cipuri la lazile de stup

Creat de dragos2006, Decembrie 28, 2010, 09:34:54 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Cipul va fi obligatoriu numai pt. cine lucreaza cu banul statului sau are exploatatie comerciala. Cine este doar hoby nu ii impune nimeni asa ceva . Este ca la vie : daca vrei bani europeni poti cultiva numai soiuri iar daca sunt banii tai poti cultiva orice fel de vie vrei inclusiv ci(a)rmaz.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 30, 2010, 10:44:39 AM
Citat din: FlorinI din Decembrie 30, 2010, 12:28:38 AM
...
3. la care parte te refereai cu sa se-ntample? sa punem crotariere la albine ca la vaci? sau sa zbor eu... unde o sa vrea.... :rotfl:

Tu ce alegi? Sincer nu te vad punand crotalii albinelor... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

nici eu nu ma vad zburand....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

cam asta ar fi trendul actual,am rezolvat toate problemele chipuri ne mai trebuiesc,Stiti ca anul acesta se vor scoate niste carduri de sanatate cu chipuri pt oameni,ce parere aveti?din ce am observat eu astia incearca sa ne controleze fiecare miscare,ne-au mintit sa ne punem bani pe card ca e mai sigur ca e mai ieftin asa etc,pt ca apoi sa vedem ca,de fapt e foarte simplu sa se fure bani de pe card,ne pun hamuri precum cailor,pt ca apoi guvernanti sa ne mine in directia pe care o vor ei.Lumea se indreapta spre un alt totalitarism.Scuze ca par asa apocaliptic,dar sunt satul de politicieni astia si minciunile lor,prin tot ce fac,nu fac decit sa ne mai taxeze in plus si colo si colo,am ajuns ca niste sclavi.muncim doar pt taxe,si tot felul de asigurari,apoi cind ajungem sa avem nevoie de ce am platit, o luom in mina.Scuze pt exprimare nu am vrut sa atac pe cineva,am exprimat o imensa mihnire pe care o am fata de sistem.

pistol28

In ROMANIA s-a trecut de la PCR (pile, cunostinte, relatii), la HMS (hoti, mafioti, securisti "de la ciolan")
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tassevasi

Ieri m,a suna un prieten cu 10 ani mai mare , sa,mi ureze de sf  vasile . Acum s,a mutat la bloc .
Al intreb  ce,i mai fac stupii , si,mi  da vestea soc , 30 de stupi intr,o noapte  i,au fost furati .
Locatia vetrei o comuna  intre Pitesti si Cimpulung ,Muscel unde,si facuse o cabana ,dar nu statea decit vara sa doarma , in rest se ducea sa aiba grija de stupina , probabil mai rar.
A fost  de Craciun pe acolo  si a constatat dezastrul , nu a vazut nimeni ,nu stie nimeni , i,ai acum ,de unde nu,i ?
  Oare daca aveau aceste cipuri , crotalii  s,au ce se vrea sa  punem, mai dadea de ei ??  Eu cred ca nu .
   Sanatate si numai bine  :hi: :hi:




emil.oltean

Nu va mirati.De acum incolo pina se vor vace verificarile la trei ani la masura141 se vor fura stupi intr-o veselie.

filip

Vad ca pe unii ii mananca in fund,daca e asa fac si eu o propunere.
fiecare stupina ce face pastoral sa fie dotata cu GPS.
Asa se poate verifica cate deplasari a facut si in ce zona e pentru a putea fi controlata.
Ar dispare multi Km scrisi acum pe foaie doar pentru subventie motorina.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

  Filipe gandesti la scara prea mica !!!! subventia la motorina este caca-maca in comparatie cu alte fonduri. GPS costa mai mult decat subventia.  :rotfl:

filip

Dragos,stiu ce zic,exista stupine inexistente.chiar prin fonduri UE
Care culeg tot ce se poate culege fara a produce nimic. :hi:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

Si eu am patit o faza naspa intro noapte.cind era taicamiu de paza in acea seara,si au intrat vreo 4 handralai, taicamiu a iesit afara (nu era cu mina goala) si tipi stiau asta si cind au simtit au luato la sanatoasa,s-au suit intro dacie si au demarat in viteza fara sa aprinda farurile. Propun urmatoare chestie pt  apararea stupinei  http://www.youtube.com/watch?v=FY-AS13fl30&feature=player_embedded   este vorba despre un generator van de graaff   realizat in curtea proprie de un tip din america  :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) cu asa ceva la dispozitie nici dracu nu are curaj sa se apropie

pharaonu75

N-ar fi mai usor sa il impusti in cap? =)) =))
Sau sa iti iei vreo 2 pitbulli?
Decat sa dai banii pe curent, mai bine hranesti cainii! Va fi asa liniste in stupina... nici tu nu vei indrazni sa iesi afara! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kovaci iulian din Ianuarie 03, 2011, 05:10:13 PM
Si eu am patit o faza naspa intro noapte.cind era taicamiu de paza in acea seara,si au intrat vreo 4 handralai, taicamiu a iesit afara (nu era cu mina goala) si tipi stiau asta si cind au simtit au luato la sanatoasa,s-au suit intro dacie si au demarat in viteza fara sa aprinda farurile. Propun urmatoare chestie pt  apararea stupinei  http://www.youtube.com/watch?v=FY-AS13fl30&feature=player_embedded   este vorba despre un generator van de graaff   realizat in curtea proprie de un tip din america  :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) cu asa ceva la dispozitie nici dracu nu are curaj sa se apropie

:stop_the_war:

dar nici tu nu te mai apropii
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Donbazil

Sal'tare!
Gasind acest subiect, l-am citit  de la inceput sa vad ce s-a discutat.......Iaca, cei care ati citit proiectul PNA pentru 2011-2013, ati primit raspunsul....Pana la 01 noiembrie 2011, trebuie ca " apicultorul sa aiba stupii identificati de catre formele asociative, prin ANARZ cponform sistemului unitar de identificare a stupinelor si stupilor, aprobat prin Ordin al M.A.D.R."......Deci de ce le-a fost frica unora nu vor scapa......Incet, incet se strange latzul si cei ce sunt obisnuiti sa fure vor fi nevoiti ori sa renuntze ori sa se potoleasca....
Acuma ca vor fi microcipuri ( ceea ce mi se pare cam scump), ca vor fi placute din plastic asemanatoare crotaliilor de la vaci,  sau alt sistem, vedem noi....Numarul unic RO deja exista pentru exploatatie, deci trebuie individualizati doar stupii. Probabil doar cei declarati la reg. agricol si doar la fermierii inscrisi in forme asociative, deci amatorii independentii si cei ce nu doresc ajutoare, pot sta linistiti....Nu vor da nimic dar nici nu vor primi....
Acestia din urma, ar face bine sa nu mai posteze prostii pe forum si sa nu-i invete la smecherii pe cei tineri, care au de gand sa faca apicultura .
Daca nu poti face bine, atuncea nici rau nu face.....
Parerea mea!...
Sal'tare!
Donbazil - Faget :hi: :hi: :hi:

notfag

Chiar credeti ca cei care fac un hoby din apicultura vor scapa de cipuri,crotalii sau ce le mai trece prin cap guvernantilor? Eu nu cred ca va scapa nimeni,si pot sa si argumentez. Pai si la porci,vaci,oi,etc. s-a facut crotaliere incepind de la una bucata in sus indiferent daca suntP.F.   P.F.A.   I.I.  S.R.L. sau ce o mai fi in tara asta. Deci nu le mai dati idei acestor nenorociti care zic ei ca ar conduce aceasta tara. Conduc pe dracu....doar jefuiesc....
Minte,Trup,Suflet

D006

 Pe tine cand te-a jefuit Emil Boc ?