Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

ilalexandru

Domnule Dragos o mica observatie...de ce dam turte la familia de albine in luna ianuarie? At eu cred ca rezerve de hrana sunt inca suficiente...
La mine odata cu administrarea turtei incep si matcile sa oua...lucru bun sau rau cateodata...in functie de si cum evolueaza vremea in continuare si cum gasesc polen in natura

bucovineanu

Daca o familie de albine nu are rezerve de hrana nu poate fi scoasa in primavara cu turte. In lunile de iarna turta se poate da pentru ca e posibil ca albinele sa fi terminat mierea pe ramele pe care se afla ghemul si dandu- le turta le ajutam sa se mute pe ramele cu miere. Eu nu am dat niciodata nici un fel de turte.

D006

Dar nici nu ai stors ultimul strop de miere ca sa faci BANI.  :nono:

pharaonu75

Citat din: AndreiRN din Noiembrie 15, 2010, 10:28:14 PM
Dar nici nu ai stors ultimul strop de miere ca sa faci BANI.  :nono:

Ajuta-ma sa inteleg! Daca a stors ultimul strop de miere si l-a facut BANI, de unde mai are miere ca sa puna turte? Pentru ca daca mai are miere inseamna ca nu a facut-o bani!
Deci?
O storci ca sa o dai inapoi in turte?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Turtele sunt facute din inlocuitori fiind mult mai ieftin.
Dupa scoaterea a cat mai multa miere posibil din fiecare stup o inlocuiesti cu hraniri masive de sirop de porumb sau zahar.

ilalexandru

NU trebuie sa scoti toata mierea dintr-o familie de albine. Fiecarei familii de albine, la ultimul extras trebuie sa-i lasi cantitatea de miere necesara pana anul viitor in primavara. Eu niciodata, la un extras, nu las mai putin de 8 rame miere, puiet, pastura in stup(7 la cei cu probleme cu matcile). Am stupul pe 16 rame ii iau 8 rame si restul le las lui, cu exceptia ultimului extras cand le las 9 rame in cuib. La verticali niciodata nu umblu in corpul de jos la extras. NU fac hraniri cu zahar toamna. Acum trebuie sa ma apuc sa bag vreo 7 bidoane de miere in pungi pt ianuarie. bidoane de aluminiu. Cine se lacomeste sa scoata cat mai multa miere, are apoi probleme si multa munca. Si....stiu ei ce

D006

Metoda ta este cea umana mai aproape de natura.  :hi:

bucovineanu

Ce trebuie facut atunci cand mierea din stupi la inceputul lui septembrie e in proportie de 80- 90 % miere de mana?

pharaonu75

Nici eu nu sunt adeptul extragerii mierii din cuib, insa stiu unii care dau prin centrifuga si ramele cu puiet necapacit, dupa ce fac descapacire coroanei de miere! :uimit: :uimit: :uimit:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 15, 2010, 10:53:04 PM
Ce trebuie facut atunci cand mierea din stupi la inceputul lui septembrie e in proportie de 80- 90 % miere de mana?
Inlocuite ramele care au miere de mana cu rame pline de la rezerva!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 15, 2010, 10:55:34 PM
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 15, 2010, 10:53:04 PM
Ce trebuie facut atunci cand mierea din stupi la inceputul lui septembrie e in proportie de 80- 90 % miere de mana?
Inlocuite ramele care au miere de mana cu rame pline de la rezerva!
Aici trebuie sa lucrez eu.
La Tom Glenn am vazut un garaj plin cu caturi pline cu rame incarcate.
Ar trebui sa am mereu o rezerva de macar 2 rame 1/1 pline pt fiecare familie.
Ar cam insemna un depozit de 160 de rame pline.
Nu am asa ceva.

ALBINEL 1984

Citat din: dragos2006familia va avea o stare de beatitudine doar in prezenta unei anumite cantitati de miere. Apifonda nu face altceva decat a conserva aceasta cantitate  de miere necasara albinelor  pe perioada de iarna.

starea de" bucurie"se manifesta in primavara acum e doar uzura prematura daca ai hrana suficienta,in lipsa hranei nu ai incotro dar acum in conditiile aratate de dv nu  vad rostu :nono:

:hi: :hi:

D006


ANITEI

De ce aveti acum folie si o luati cand incepe puietul , eu am luat/o toata pt ca imi facea condens nu numai dupa diafragma. Sa o pun la loc?
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

D006

  Conteaza foarte mult zona geografica unde sunt amplasati stupii , eu sunt in zona de deal unde este mult mai uscat decat in zona de campie. Pentru a nu face condens ii indoi un colt si astfel stupul va sta uscat.
  Mai este un aspect : puterea familiei de albine , cu cat o familie este mai puternica cu atat mai greu va apare condensul . Sa nu uitam ca spre sfarsitul iernii cand creste cantitatea de puiet din stup acest condens reprezinta apa biologica atat de necesara familiei in perioada iarna-primavara.