Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: paul1 din Decembrie 31, 2014, 12:48:16 PM
Nea Petrica, oricat de puternice ar fi familiile, intr-adevar are familii puternice, nu au voie sa fie pozitionate asa  la ora asta! Filmuletul l-am vazut toti. Are loc berechet printre rame ! Sunt 2 variante ... ori au terminat hrana, ceea ce-i nasol, ori sufla Crivatul de numa prin stuful ala si albinele s-au organizat asa pentru a-si putea mentine mai bine caldura sus, lucru care nu-i tocmai koser !
La  mine am observat ca se ridica atunci cand da caldura afara. Acum la -4 sunt sigur in partea  de jos. Cum da caldura putin, cum se salta ghemul si se rasfira. Cauta caldura. Aerul cald dintre rame se ridica sus. Soarele face ca acest er cald sa se mentina in partea de sus. Asa se intampla si la cei cu fund antivarroa. La aia am inteles ca stau mai tot timpul sus. Eu zic ca au mancare. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

#8866
Nu cred sa aibe probleme cu hrana. Tot stupul este din papura si este mai cald sus de aceea albinele sint sus.

http://www.youtube.com/watch?v=zSFckzClhmw

PricopArthur

Papura aceea pare sa fie stuf.
Amandoua, unele din materialele ce pastreaza cel mai bine caldura.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Intr-un an am avut cateva diafragme din stuf sau papura . Cand am pus colectoarele de polen a fost jale deoarece albinele rodeau din greu la diafragme.

ioanardelean55

  Acol sint conditii de cinci stele ,chiar daca afara e zapada si frig inauntru alta e situatia ,acela nu parea a fi ghem e mai binezis un ghem afinat ,nu din cauza hranei ,erau sus ,inca n-au fost piscate de frig , simt frigul mai greu ptentru-ca acele lazi sint ideale atit iarna cit si vara iar in al doilea rind la asa populatie mai trebuiesc citeva grade bune ca sa sa adune in ghem . In privinta hranei fiti linistiti ca stuparu ere relaxat, din cite am inteles el numara ramele cu albine nu -l interesa cita miere mai aveau ,  nu avea nici zece nici cinzeci ca nr. de stupi  si nici putini ani de apicultura .e stapin pe situatie , nici nu e la prima iernare , altul fara experienta in asemenea situatie era deja cu turte pe ei .      .  Mi-a placut ce am vazut .

tassevasi

#8870
 Foarte corect  ceia ce spuneti d-l Ioanardelean , ginditi-va ca daca si peretii  sunt ca acel podisor de gros  si din trestiea  aceia  care  are  mijocil gol ,acesta-i  cel mai bun izolant , e destul de  cald in interior sa  stea  deasupra albinele, poate in acel  moment  era 0 grade , dar omul e pregatit  de -30.
  Inainte la tara  se punea pe tavan 2 straturi cu  acea  trestie pt  a mentine  caldura in casa , apoi se tencuia . Trestia  era un material  tare cautat si se gasea  sub forma  de o "tesatura"  cu sirma subtire pt a  pute fi prinsa pe tavan si erau  rulate pe anumite  dimensiuni .
    Repet, pt  el la asa mare nr  de stupi e cea mai  buna si la indemina  solutie.
  Numai bine  si   LA MULTI ANI !

janese

#8871
http://www.youtube.com/watch?v=nZFIExLDPgM
   
am avut si eu diafragme si podisoare de papura dar nu am vazut ca ar roade albinele la ele cum zice dragos...dezavantajul ca vara nu aveam unde sa le tin si le rodeau soarecii....rusul are o stupina organizata...si eu zic ca are mancare in cuiburi.....in cutii de papura,stuf, este alt microclimat in jurul ghemului,...si nici nu stim ce temperatura este afara la ora aia!!!

apivasmob

Oroles
Mai lasale in pace si nu le Mai dranja ca nu e bine.
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Bio, prin Delta nu ai vazut la lipoveni asa ceva ?
La rus daca erau 0 grade albinele faceau chef, sarbatoreau. De la -40 intrau si ele in regim normal de iarna cateva luni.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Citat din: janese din Decembrie 31, 2014, 07:11:09 PM
https://www.youtube.com/watch?v=nZFIExLDPgM
   
am avut si eu diafragme si podisoare de papura dar nu am vazut ca ar roade albinele la ele cum zice dragos...dezavantajul ca vara nu aveam unde sa le tin si le rodeau soarecii....rusul are o stupina organizata...si eu zic ca are mancare in cuiburi.....in cutii de papura,stuf, este alt microclimat in jurul ghemului,...si nici nu stim ce temperatura este afara la ora aia!!!

FRUMOSSSSSSSSSSSSS.................
Podisorul din trestie si mai ales tot stupul din trestie pare a fi solutia optima pentru controlul umezelii.
Climatul pare a fi optim.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

italianu

La multi ani!
Cind zapada face :scîrt-scîrt sub talpi,nu erau 0˚C!
Acolo era un -10˚ C!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

PricopArthur

Citat din: dragos2006 din Decembrie 31, 2014, 04:43:53 PM
Intr-un an am avut cateva diafragme din stuf sau papura . Cand am pus colectoarele de polen a fost jale deoarece albinele rodeau din greu la diafragme.
E un semn de intrebare. Urdinisul blocat de colector, evident ca incearca sa gaseasca alta iesire.
Intrebarea mea ar fi alta: stuful e pus orizontal pe pereti. Apa de ploaie ce se prelinge pe acesta nu risca sa ajunga in interior? Daca ingheata acea apa nu transforma peretele din izolator in perete de gheata? Chai daca partial?
Miere multă şi inimă curată!

bio

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 01, 2015, 07:21:28 AM
Bio, prin Delta nu ai vazut la lipoveni asa ceva ?
.....

Am avut si eu citeva sute de saltelute de papura. Au fost bune la inceput, dar apoi au aparut alte posibilitati.
Am avut si avantaje cu ele dar si dezavantaje:  mizerie, distruse de rozataoare in permanenta, necesita  spatiu voluminos de depozitare .
Acum citiva ani am incercat "saltelutele" din polistiren extrudat .... care poate si datorita faptului ca nu folosesc podisor din lemn, mi-au lasat o impresie buna si am trecut in proportie de 100% pe saltelute de polistiren extrudat .

Cele de papura le-am dat afara din curte linga gard, am anuntat din vorba in vorba  stuparii din zona care doresc asa ceva .. si care nu au fost luate de alti stupari  le-am facut gramada si le-am dat foc.

Poate or fi bune aceste saltelute, poate pe alti apicultorii ii multumeste .... dar mie mi s-au parut mai Ok saltelutele din polistiren extrudat care le folosesc actual.

marian sima

#8878
Citat din: janese din Decembrie 31, 2014, 07:11:09 PM
am avut si eu diafragme si podisoare de papura dar nu am vazut ca ar roade albinele la ele cum zice dragos...dezavantajul ca vara nu aveam unde sa le tin si le rodeau soarecii....rusul are o stupina organizata...si eu zic ca are mancare in cuiburi.....in cutii de papura,stuf, este alt microclimat in jurul ghemului,...si nici nu stim ce temperatura este afara la ora aia!!!

Nea Janese lasa papura si stuful ,am vazut niste poze de prin tarile calde prezentate de dumneata ,ce sant cu ele ?Ai ajuns pe acolo?Daca ai ajuns nu ne spui si noua ce si cum.

Te-am intrebat pe alt topic in practica dumitale de multiplicare a matcilor ce folosesti transvazarea sau cusca nicot?Am nevoie de raspunsul la aceasta intrebare.

Asa ca nu mai fii timid in descrieri,fa-ti curaj ca se pot afla lucruri interesante de la dumneata.

Pentru cei care nu stiu;era o vreme cand un apicultor gagaut (adica eu) se conectase la reteaua de internet ,cautand si el ceva despre apicultura a dat de un forum cu niste discutii apicole ,acolo unii spuneau niste bazaconii ,nestiind ce si cum face niste corecturi ,automat intalneste o opozitie
printr- care nea Gica si nea Janese.

Doi oameni pe care eu ii respect ,din pacate nea Gica nu mai este printre noi si nea Janese a facut un pas innapoi dand loc discutiilor apicole puerile si fara valoare.

O melodie dintr-un cantec spune.Mi-e dor de Bucurestiul de-alta data.
Asa si eu sant de moda veche si-mi aduc aminte de un Janese activ , eu zic ca ai stat prea mult la umbra si e timpul sa mai iesi la soare .

E adevarat ca prostimea fuge dupa lucruri apicole pe care nu le inteleg  si dupa stupi zgarie nori insa mai sant si apicultori care apreciaza apicultura reala de acea eu unul te invit sa fii mai fregvent printre noi.