Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Deja avem prognoze meteo bune pentru 30 zile , asa ca putem sa ne facem un plan de atac . Spre exemplu anul acesta la salcam ploaia a inceput intr-o joi , informatia o stiam cu o saptamana inainte . Astfel am scos mierea la timp pt. ca altfel o mancau albinele pe perioada ploii. Apoi am putut pregati in voe colectarea de polen , cum bine stim dupa ploaie stupii varsa mult polen.

oroles

Draga Mariane, te respect foarte mult dar sa stii ca la noi in Romania recordul per familie a fost de 160 kg, undeva in Banat. Acest record a fost mentionat de C. Hristea in ABC apicol (pe undeva pe la inceput), daca nu ma insel chiar la cuvantul "albina". Se recunoaste totusi ca familia respectiva a fost stimulata la greu. Desi noua ni se par cifre "astronomice" pentru stuparii din Australia si Africa de Sud sunt lucruri absolut normale. Daca il prinzi pe ala care in Romania a facut 200 de kg per familie fara sa bage sirop sa ne spui si noua sa omologam recordul.

Pana atunci povestea cu Lanstroth-ul e din aceeasi familie cu "stupul Ursu".
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

PS: Se vor gasi intotdeauna "tantalai" care sa creada ca stupul Langstroth face mai multa miere si si-o vor lua peste bot. Asa s-a intamplat si cu stupii model Ursu. Asta inseamna marketing, pe o piata suprasaturata trebuie sa inovezi, sa vii cu ceva nou sau sa dai impresia ca vii cu ceva nou, asa cum au facut si cei de la Apple cu mult doritul Iphone 6. De fapt e un telefon vai de capul lui care are norocul sa fie produs de un mare brand. Romanii de la Allview au telefoane mai performante (ma refer la procesor, RAM) dar nu au un nume in spate... Asa e si cu apicultura. S-a cam cercetat cam tot ce a fost de cercetat la noi. Vin niste baieti care anunta recorduri la Langstroth, insa nu vin cu dovezi. Eu zic ca atunci cand propui un model de stup ar trebui sa vii si cu tehnologia, adica sa le explici oamenilor cum se face. In manualele de apicultura gasim tehnologii adaptate fiecarui tip de laa (orizontali, verticali etc)

Am folosit cuvantul "tantalai" pentru a nu fi nevoit sa platesc drept de autor pentru termenul de "pinguin"
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

#8298
Postarea asta începe sub imperiul lui "daca" si a lui "poate".
Familii iernate pe 7-10 Dadant sau echivalentul. Anul trecut am inteles ca in vest, in decembrie si ianuarie au fost zile cu peste 15 grade Celsius.
- pomi fructiferi ( vestul tarii) stimulare/cules -> populatia creste
- răchita/lunci
- rapiță, populatia ajunge si chiar depaseste 20 Dadant; productie=?
- salcam 1
- salcam 2
- salcam 3
Am auzit si de salcâm 4
- tei/ faneata
- floarea soarelui 1
- floarea soarelui 2
Culesuri de intretinere sau stimulari intre culesuri.
Mii de kilometri.
Matci tinere.
Dar daca iernezi pe 15 Dadant? Nu la noi, in Moldova. Dar se poate încerca. Unii au si reusit.
AllView înafara de faptul ca e asamblat in Romania si e relativ ieftin, nu.
* noi in Moldova avem salcam 3 si salcâm 4, eventual si rapiță 2.
** fiecare cules variază intre 7 si 14 zile, variind pana la dublu in cazul in care sunt mai multe specii, vârste diferite, etc. Bineinteles ca daca floarea e înflorită nu e musai sa secrete nectar. Bineinteles ca daca ploua si tu ai stupii plini cu albine ai sa-i gasesti uscati.
Bineinteles ca informatiile costa si nu sunt disponibile.

TDI

#8299
Australia
"Toowoomba area beekeeper Rodney Ruge (outgoing president of the Queensland association) pays the $100 yearly rent to hold onto each of some two hundred sites spread over different sorts of forests (that's $20,000 a year!) so that he can chase honey wherever it is in a certain year. In a good year he'll make 150 tons of honey off 1400 hives."
"And pull honey they do! It appeared to me that an Aussie beekeeper has earned bragging rights if he produced an average of a drum of honey per hive in a year (yes, that's about 640 pounds). In speaking with beekeepers, it seemed that you'd be lucky to hit this figure once in your career."
Sursa: http://scientificbeekeeping.com/a-california-beekeeper-returns-down-under/
Traducere:
Australia
" Apicultorul Rodney Ruge din zona Toowoomba (in continuare președintele asociatiei din Queensland) plateste o chirie anuala de $100 (americani) pentru a pastra fiecare din cele aproximativ 200 vetre raspandite prin diferitele soiuri de paduri (asta e 20.000$ anual!) in asa fel incat sa poata urmari miere oriunde ar fi intr-un anumit an. Intr-un an bun va produce 150 tone de miere din 1400 stupi (o medie de 107 kg per familie)."
"Intr-adevăr trag miere! Mi se părea ca un apicultor australian isi castiga dreptul sa se laude daca produce o medie de un butoi de miere pe stup, intr-un an (da, asta înseamnă 640 pounds=290 kg). Din discutiile cu apicultorii, părea ca esti norocos daca faceai i asemenea productie o singura data in intreaga ta cariera

640 pounds = 290.299 kg

Ai uitat Canada, Dan Margarit - Triunghiul de aur al Mierii..

desprealbine

Citat din: TDI din Octombrie 08, 2014, 11:14:24 AM
Postarea asta începe sub imperiul lui "daca" si a lui "poate".
Familii iernate pe 7-10 Dadant sau echivalentul. Anul trecut am inteles ca in vest, in decembrie si ianuarie au fost zile cu peste 15 grade Celsius.
- pomi fructiferi ( vestul tarii) stimulare/cules -> populatia creste
- răchita/lunci
- rapiță, populatia ajunge si chiar depaseste 20 Dadant; productie=?
- salcam 1
- salcam 2
- salcam 3
Am auzit si de salcâm 4
- tei/ faneata
- floarea soarelui 1
- floarea soarelui 2
Culesuri de intretinere sau stimulari intre culesuri.
Mii de kilometri.
Matci tinere.
Dar daca iernezi pe 15 Dadant? Nu la noi, in Moldova. Dar se poate încerca. Unii au si reusit.
AllView înafara de faptul ca e asamblat in Romania si e relativ ieftin, nu.
* noi in Moldova avem salcam 3 si salcâm 4, eventual si rapiță 2.
** fiecare cules variază intre 7 si 14 zile, variind pana la dublu in cazul in care sunt mai multe specii, vârste diferite, etc. Bineinteles ca daca floarea e înflorită nu e musai sa secrete nectar. Bineinteles ca daca ploua si tu ai stupii plini cu albine ai sa-i gasesti uscati.
Bineinteles ca informatiile costa si nu sunt disponibile.
Pai cam așa este o stupina organizata pentru pastoral si dupaia vii cu filmulețe ,ii mai inveti si pe alții ,poți sa faci si câte o aroganta,nu sa ai niște stupi de tot rasu aruncati intr-o grădina si sa te consideri "greul apiculturii" numai ca ai stat de vorba cu x cu y (asa ca te-ai bagat ca prostu in seama cu ei)sau ca știi niște chestii de cultura generală .
Cu alte cuvinte contează CE FACI nu pala pala.

marian sima

Pastarea voastra de mai sus este ireala.

1.Anumite culesuri se suprapun.Salcamul 4 cu teiul si daca esti la tei trebuie sa te gandesti daca sacrifici ultima saptamana de tei pentru a te duce la floarea-soarelui.

Si uite cum unii viseaza frumos.

Cand familia a ajuns la 20 de rame dadant si ai niste culesuri asa dese ai surpriza ca sporul populatiei sa scada .

Cand ai un cules bun automat ai blocaj in cuib acel stup la culesul urmator nu va mai fi in forma ,pentru a fi ai nevoie de familii ajutatoare.

Fara familii ajutatoare care sa le tii in stimulat pentru a intari stupi de productie nu faci mare lucru.

La tei o parte buna din albina da coltul datorita toxicitati flori de tei,pleci cu stupi depopulati la floarea-soarelui si scoti productii  mediocre.

Ca sa nu mai vorbesc ca la atatea transporturi ai iar pierdere de albina,ba chiar o albina stresata.

Acum pe bune daca cunosteati un pic situatia reala nu mai vorbiati pala pala,baieti voi nici niste chesti de apicultura pastorala generala nu stiti.

Lasati pe altii sa vorbeasca cu oameni care cunosc apicultura,ca daca prezentati voi schita asta rade lumea de voi.

Cu asemenea organizare bateti de pomana mii de km.



desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 08, 2014, 03:41:36 PM
Pastarea voastra de mai sus este ireala.

1.Anumite culesuri se suprapun.Salcamul 4 cu teiul si daca esti la tei trebuie sa te gandesti daca sacrifici ultima saptamana de tei pentru a te duce la floarea-soarelui.

Si uite cum unii viseaza frumos.

Cand familia a ajuns la 20 de rame dadant si ai niste culesuri asa dese ai surpriza ca sporul populatiei sa scada .

Cand ai un cules bun automat ai blocaj in cuib acel stup la culesul urmator nu va mai fi in forma ,pentru a fi ai nevoie de familii ajutatoare.

Fara familii ajutatoare care sa le tii in stimulat pentru a intari stupi de productie nu faci mare lucru.

La tei o parte buna din albina da coltul datorita toxicitati flori de tei,pleci cu stupi depopulati la floarea-soarelui si scoti productii  mediocre.

Ca sa nu mai vorbesc ca la atatea transporturi ai iar pierdere de albina,ba chiar o albina stresata.

Acum pe bune daca cunosteati un pic situatia reala nu mai vorbiati pala pala,baieti voi nici niste chesti de apicultura pastorala generala nu stiti.

Lasati pe altii sa vorbeasca cu oameni care cunosc apicultura,ca daca prezentati voi schita asta rade lumea de voi.

Cu asemenea organizare bateti de pomana mii de km.
Situația reala a ta in materie de apicultura e următoarea :
- ai si tu câțiva stupi in grădina (de mulți ani ,de foarte mulți ani)
-venira timpurile "măsurilor" si te resuscitara si pe tine
-văzusi si tu o cutie noua si o centrifuga sclipicioasa
- acum nu mai ai 3 stupi ai 5 ( generic vorbind) si viața ti se complică.
- te vei zbate intre 3 si 5 toată viața ta.
Si atunci cum sa fim pe aceeași lungime de unda ?

istodorescu vasile

Citat din: marian sima din Octombrie 08, 2014, 03:41:36 PM
Pastarea voastra de mai sus este ireala.

1.Anumite culesuri se suprapun.Salcamul 4 cu teiul si daca esti la tei trebuie sa te gandesti daca sacrifici ultima saptamana de tei pentru a te duce la floarea-soarelui.

Si uite cum unii viseaza frumos.

Cand familia a ajuns la 20 de rame dadant si ai niste culesuri asa dese ai surpriza ca sporul populatiei sa scada .

Cand ai un cules bun automat ai blocaj in cuib acel stup la culesul urmator nu va mai fi in forma ,pentru a fi ai nevoie de familii ajutatoare.

Fara familii ajutatoare care sa le tii in stimulat pentru a intari stupi de productie nu faci mare lucru.

La tei o parte buna din albina da coltul datorita toxicitati flori de tei,pleci cu stupi depopulati la floarea-soarelui si scoti productii  mediocre.

Ca sa nu mai vorbesc ca la atatea transporturi ai iar pierdere de albina,ba chiar o albina stresata.

Acum pe bune daca cunosteati un pic situatia reala nu mai vorbiati pala pala,baieti voi nici niste chesti de apicultura pastorala generala nu stiti.

Lasati pe altii sa vorbeasca cu oameni care cunosc apicultura,ca daca prezentati voi schita asta rade lumea de voi.

Cu asemenea organizare bateti de pomana mii de km.



realitatea cam asta este!teoretic visam la tot felul de culesuri, insa pe teren nu prea se potriveste cu ce se viseaza.

marian sima

Desprealbine prietene,am experienta apicola cat sa ma amuz te tampeniile debitate de voi. :)
Miere multa nu se scoate asezand pavilioanele unul langa altul si apicultori stand la taifas.

Miere multa se scoate in inima pustietati de unul singur,uite ca eu nu mai vreau sa stau pe camp sau prin paduri.

Uite ca v-ati invatat sa mintiti  si nu va mai opriti,nu am accesat nici o masura.
Nu ma intereseaza cutie noua ca nu cutia noua i-mi da miere si nici nu mi-a luat ochi centrifugile sclipitoare.
Stupi tin atati cat vreau  si pasiuniea nu-mi complica viata ba dimpotriva ma destinde,eu fac apicultura de placere.

Si nu avem cum sa fim pe aceasi lungime de unda o data ce tu ii zici buna la o schema de pastoral proasta.

Cand vorbiam eu de necesitatea matcilor tinere obtinute in iulie pentru a intra in iarna bine pentru un inceput tare in primavara si pentru un sezon apicol fara frica roitului tu jucai pitita cu TDI.







TDI

Am matci doar din 2014. Ce păstrez din matcile bătrâne sunt doar pentru trântori;

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 08, 2014, 05:01:38 PM
Desprealbine prietene,am experienta apicola cat sa ma amuz te tampeniile debitate de voi. :)
Miere multa nu se scoate asezand pavilioanele unul langa altul si apicultori stand la taifas.

Miere multa se scoate in inima pustietati de unul singur,uite ca eu nu mai vreau sa stau pe camp sau prin paduri.

Uite ca v-ati invatat sa mintiti  si nu va mai opriti,nu am accesat nici o masura.
Nu ma intereseaza cutie noua ca nu cutia noua i-mi da miere si nici nu mi-a luat ochi centrifugile sclipitoare.
Stupi tin atati cat vreau  si pasiuniea nu-mi complica viata ba dimpotriva ma destinde,eu fac apicultura de placere.

Si nu avem cum sa fim pe aceasi lungime de unda o data ce tu ii zici buna la o schema de pastoral proasta.

Cand vorbiam eu de necesitatea matcilor tinere obtinute in iulie pentru a intra in iarna bine pentru un inceput tare in primavara si pentru un sezon apicol fara frica roitului tu jucai pitita cu TDI.
Inradevar e puțin exagerat dar vine ca o contrapondere la rezultatele tele proaste in apicultura.
E o antiteza pe deoparte imaginea apiculturii extraordinare si pe de alta parte  imaginea ratatului in apicultura( adică tu).

marian sima

Vai de capul tau de aiurist.

Cand eu spuneam de rezultate altii nici nu visau la ele.


Citat din: morozan simion din Octombrie 09, 2013, 09:58:58 p.m.

    cine imi vinde si mie pontul sa scot macar 60kg miere pe familie in stationar? ca maimultde30kg nu am reusit,varog dati-mi pontul platesc bine. :thanks:


Pentru a scoate 60 de kg pe familie mai ai nevoie si de zona buna.

Ori am vazut stupine pe dealuri golase,acolo nu sant nici plante de cultura si nici cine stie ce flora spontana.

Nu oriunde in tara poti practica apicultura,sant zone melifere si zone in care nici plantele de cultura nu dau nectar.

Cartile spun destul de clar ca zonele cu aluviuni sant melifere.

La mine in zona stupi buni dau la floarea soarelui peste 30 de kg pe familie la primul cules,la culesul doi (tot la floarea-soarelui)dau undeva pe la 20,in afara de floare se mai cultiva si rapita ,mai iese un 10 kg si de acolo,si un 10 kg mai iese de la pomi fructiferi ,salcam ,flora spontana,lucerna si altele.

Aceasta se intampla cand este anul bun,anul acesta a fost un an bun,albina a bagat si o miere rosiatica ,unii spun ca este de amorfa,amorfa este la 4,5 km de mine si totusi albina a adus nectar .

Aiuristule.
Cand eu concepeam o matrita de botci unica pana acum tu trageai mata de coada .

Un palavatic care arunca cu jigniri,ala e prost ,eu sant ratat,numai tu esti ala desteptul.

Habarnistule ,nici macar nu cunosti ce e exagerat pana nu-ti spun eu. =)) =)) =))


D006

Mariane , nu te mai lua in seama cu toti boschetarii , nu are rost !

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Octombrie 08, 2014, 06:25:44 PM
Mariane , nu te mai lua in seama cu toti boschetarii , nu are rost !
O mai pusasi de 2,3 mii cu "minimusu" acum iar te inchipui cel mai tare.