Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

asa am facut azi , 3 ani am dat doar cu taktic . Acum am mai schimbat meniul.

victor

Va salut. Stie cineva detalii despre ajutorul pentru apicultori in 2014?
Am auzit ca se acorda 7,5 lei/ familie albine pentru hrana.
Victor-Nicolae Smarandache (facebook)
Smara Vic (YouTube)

D006

Citat din: yulian din Septembrie 15, 2014, 10:14:07 PM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 15, 2014, 03:25:30 PM
Yuliane tu stii pe unde se pisă albina ?
Probabil ca prin hranitoarele alea de 8 litri....Da' nu le-am auzit pisandu-se...gafaiai prea tare. Stiu ca-i musai sa fie cu reductor ca altfel dau pe dinafara  :uimit:

dacă aveai o mica cultura apicola găseai raspunsul in "Stuparitul nou " dar unde nu e nici Dumnezeu nu cere .

apivasmob

Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2014, 11:36:45 PM
asa am facut azi , 3 ani am dat doar cu taktic . Acum am mai schimbat meniul.
si substanta activa nu este tot amitrazul?
Sanatate tuturor apicultorilor

yulian

#8149
Citat din: dragos2006 din Septembrie 18, 2014, 10:29:45 PM
dacă aveai o mica cultura apicola găseai raspunsul in "Stuparitul nou " dar unde nu e nici Dumnezeu nu cere .
Nu cred ca era asa important sa-ti raspund pe unde se pisa albina...iar cerinta nu a venit de la Dumnezeu...desi la ce miracole apicole ai facut anul asta, esti un mic dumnezeu al apiculturii. Ai grija sa nu te infoi prea tare ca tavanul e aproape, sa nu dai cu capul.... Cand vei veni cu intrebari pertinente, atunci sa-i ceri lui Dumnezeu mai multa minte...pana atunci nu ti-o consuma pe aia pe care o mai ai...dottore.

ciucur

Citat din: bio din Septembrie 16, 2014, 10:55:54 PM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2014, 04:00:09 PM
In aceasta dimineata am dat primul varachet pe aceasta toamna , doar la doi stupi au cazut din prima paduchi .
...
Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2014, 07:27:54 PM
gen doi , trei paduchi . Saptamana viitoare repet si daca iar nu cade nimic e treaba OK.

Anul acesta si eu observ foarte putini paduchi cazuti...

Dragosh..??..tu folosesti Varachet..?.. folosesti Varachet in modul clasic..??--adica pui picaturile si aprinzi hirtiutza, apoi  o bagi in stupul care-l tii inchis 20 de minute apoi il deschizi..??

Cu toti cunoscutii cu care am vorbit mi-au spus ca anul acesta nu prea au avut varroa.
O fi ca in timp capata rezistenta la substantele din medicamente insa si faptul ca oamenii fac tratamentele din ce in ce mai corect conteaza.
Problema mea e ca dupa ultimul tratament mi-au disparut doua regine, ambele din acest an.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

D006

La examenul macroscopic nu se vad paduchi . Reginele sunt pierderi colaterale inevitabile.

ciucur

Citat din: dragos2006 din Septembrie 19, 2014, 01:14:59 PM
La examenul macroscopic nu se vad paduchi . Reginele sunt pierderi colaterale inevitabile.

La ce va referiti cand spuneti ca nu se vad parazitii varroa la examen macroscopic?
Din experienta dvs. care e procentul de pierdere al reginelor dupa tratamentele antivarroa?

O zi buna.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

D006

Cauti păduchii cand deschizi urdinisul dupa tratament , pe placa de zbor si ori de cate ori umbli in stup. Pierderile sunt intre 2 si 3 %.

Jimmy2011

#8154
Citat din: apivasmob din Septembrie 19, 2014, 07:13:02 AM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 16, 2014, 11:36:45 PM
asa am facut azi , 3 ani am dat doar cu taktic . Acum am mai schimbat meniul.
si substanta activa nu este tot amitrazul?

Vs substanta activa...cred ca ar fi multe de discutat, dar in fine....
De ce penicilina care se injecteaza la porcine nu se administreaza si la oameni ??? ca pana la urma este vorba despre aceasi substanta activa PENICILINA ??? ( ca tot vorbim TOTI de substante active)
De ce Taktic sau Supona nu este recomandat in Spania ca tratament autorizat pentru combaterea acarienilor la albine ? (cred ca stiu raspunsul tipic noua..... interesele Institutelelor Apicole.....in cazul nostru Varachet)
De ce alegem noi tot timpul ce este mai bine pentru noi ? ca de fapt asta facem.... mai ieftin, mai putina munca etc, etc....
De ce nu intelegem noi ca trebuie sa folosim pentru combaterea acarienilor SCHEME DE TRATAMENT verificate si autorizate cu substante care sa alterneze pentru a nu dezvolta imunitate parazitii la anumite substante ???
De ce cand cumparam inclusiv solutii de combaterea insectelor sau otravuri pentru rozatoare , si producatorul spune " X substanta la litrul de apa"...noi preparam solutia respectiva cu jumatete de litru de apa ???....raspunsul nostru.... SA FIM SIGURI, E MAI BUNA MAI CONCENTRATA....ARE EFECT MAI BUN...
Stim ce reactii adverse pot avea aceste substante prin contact direct cu albinele si cu produsele stupului ?
Dar asupra noastra ? Cred ca nu....
Stim din gura in gura ca , "cad paduchi...si e bun,e folosit si dincolo"....si atat.... de aia se duce pe carici apicultura din vest , e practicata numai de cercetatori meseriasi si ingineri.....

Suntem fenomenali.....de fapt cred ca suntem unici in felul nostru....

Cu respect,

Sa auzim de bine

Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

bio

Sal, Jimy...

..teoretic ai avea dreptate.
Dar practic nu prea este cum spui tu.

parca amintesti  de Taktic. Parerea mea ca Furetro @ Taktic bate la fund Varachetul atit ca mod de aplicare cit si ca eficienta --asta o spun din ce am observat eu de vreo 15 ani de apicultura din care vreo 10 ani cu Varachet si ultimii 5 ani cu Taktic @ Furretro .

....
Citat din: Jimmy2011 din Septembrie 20, 2014, 03:32:17 AM......Stim ce reactii adverse pot avea aceste substante prin contact direct cu albinele si cu produsele stupului ?
Dar asupra noastra ? Cred ca nu....

In ziua in care faceam Varachet-ul  la stupi, aveam stari de greatza, ametzeala... toata ziua ma simteam rau. Cred ca era de la ce rahat este in  hirtiile alea care ard cum vor ele.
Cu Taktic @ Furetro nu mai am astfel de probleme, deci inca un plus pentru Taktic @ Furretro.

A-ti vazut modul de aplicare a Takticului la animale..??.. Prin imbaiere. -- cred ca nu este atit de pacatos pentru animalelele cu singe cald.

Sa ii dea Dumnezeu sanatate celui care a inventat combinatia : Furretro @ Taktic.

istodorescu vasile

am o intrebare pentru cei ce conosc fenomenul:acum 4 zile am efectuat tratament cu taktic la o parte din stupii mei, in ziua urmatoare am efectuat tratament cu aceeasi substanta la un coleg care tot ce stie a invatat de la mine si ma intreaba de fiecare data cind are vreo problema. la indrumarile unor prieteni stupari solutia de taktic am preparat-o cu ulei transparent de aprins faclii , 8 ml taktic la 100 mll ulei, cumparat de la dedeman, produs de firma miuler.tratamentul l-am facut seara, cu fureto , iar in ziua urmatoare sa declansat furtisag la toti stupii tratati, extrem de violent.acelasi lucru sa intimplat si la colegul meu la fel dupa ce am efectuat tratamentul. eu am legat  asta de uleiul respectiv, pe care l-am folosit pentru prima data.cu furtisagul am rezolvat foarte greu, insa colegul a patit-o rau de tot, abia a redresat situatia, dupa ce a pierdut vreo 16 roiuri de anul asta. am folosit taktic combinat cu ulei de parafina de mai multi ani, si nu am avut probleme,dar cum am dat cu uleiul asta de la dedeman albinele parca innebunisera.nu sunt incepator, m-am nascut cu albine in curte dar niciodata nu m-i sa intimplat asa ceva, stiu ce inseamna furtisagul, il evit, insa acum se declansase atit de violent, ca ma intreba colegul ce sa faca si nu mai stiam ce sa ii spun,dar in seara cu pricina l-am pus sa inchida toti stupii in jur de 100, si sa ii lase inchisi ziua urmatoare , si a descoperit ca albinele unui vecin veneau si ii atacau pe ai lui. l-am invatat sa ia sprei cu parfum sa dea pe ele, si astfel odata intoarse la stupii de unde provin nu mai sunt primite daca sunt parfumate si dispar . asa a redresat situatia cu pierderi mari, care  eu le pun pe seama uleiului folosit cu takticul.

bio

Vasile, presupun ca "uleiul transparent de aprins facliile" a dat tuturor familiilor acelashi miros care a persistat si a doua zi si  toate familiile, albinele  miroseau la fel iar gardianelor le-a fost mai greu sa deosebeasca albinele proprii de hoate.

Acum vreo 10-12 ani o cunostiinta apicultor pe lipsa de cules a bagat Mavirol la stupi si a doua zi s-a confruntat cu aceeashi problema.

Chiar pe lipsa de cules  la stimulare, recomand a se avea  grija sa nu se  bage in sirop ceaiuri, Protofil ca sa nu dau familiilor vreun miros uniform la nivel stupina si care sa persiste .

Jimmy2011

Sal Bio,

Probabil alta este situatia cand folosesti Furetto-Taktic , si sunt de acord cu tine , si eu folosesc Furetto-Varachet, cred ca e mult mai bine cand amitrazul este administrat sub forma de fumigatie. Cand spuneam in postarea anterioara de contactul direct al albinelor cu substanta, cunosc apicultori care pun pe un servetel de hartie 1 ml sau doi (Taktic sau Supona) in functie de puterea familiei spun ei. Acel servetel ramane in stup deasupra ramelor 20 de zile. Dupa aceasta perioada in multe familii nu mai sunt decat resturi din acel servetel.
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

bio